|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

Kolekcja książąt Czartoryskich i dawny hotel Cracovia w rękach państwa – to zdaniem internautów Radia Kraków „Wyczyn Tygodnia”. Tak zdecydowało 55% osób.

Drugie miejsce dla rekordu frekwencji małopolskich muzeów i miejsc pamięci. Na tę propozycję zagłosowało 33% osób.

Na trzecim miejscu znalazła się Sądecczyzna, na której rodzi się coraz więcej dzieci. To podoba się 12% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków wypowiedź ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, który stwierdził, że smog jest problemem... teoretycznym. To nie spodobało się 72% głosujących.

Na drugim miejscu ex aequo znalazły się dwie propozycje: powrót zimy z prawdziwego zdarzenia, który zaskoczył drogowców i kierowców a także krakowscy radni dzielnicowi, którzy kłócą się o... ziemię w "trójkącie niezgody". Te nominacje otrzymały po 14% głosów.

 


Wyczyn Tygodnia:

1. Kolekcja książąt Czartoryskich i dawny hotel Cracovia stały się własnością państwa. MKiDN podpisał z księciem Adamem Karolem Czartoryskim umowę ws. zakupu kolekcji Fundacji Książąt Czartoryskich, w tym "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci. Zbiory liczą około 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych; trafią do Muzeum Narodowego w Krakowie. CZYTAJ Z kolei położony w centrum Krakowa budynek po hotelu Cracovia stał się własnością Muzeum Narodowego. Umowę finalizującą zakup budynku dla Muzeum podpisali w czwartek w Warszawie minister kultury Piotr Gliński i dyrektor Muzeum Andrzej Betlej. WIĘCEJ

2. Na Sądecczyźnie rodzi się coraz więcej dzieci. W roku 2016 w mieście przyszło na świat 3,5 tysiąca maluchów. Rok wcześniej było ich nieco ponad 2 800. Rodzice coraz chętniej stawiają też na polskie imiona jak: Jakub, Antoni, Zuzanna, Julia, Jan, Lena lub Emilia.WIĘCEJ

3. Rekordy frekwencji małopolskich muzeów i miejsc pamięci. Prawie 1 200 000 osób odwiedziło w 2016 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Placówka ma aż 13 oddziałów - w tym te najpopularniejsze: Fabryka Emalia Oskara Schindlera i Podziemia Rynku Głównego.CZYTAJ Natomiast ponad 2 mln osób zwiedziło w 2016 r. Miejsce Pamięci Auschwitz. To rekord w historii placówki, obchodzącej w bieżącym roku 70. rocznicę utworzenia. ZOBACZ

 

Blamaż Tygodnia: 

1. Czy powrót zimy z prawdziwego zdarzenia bardziej zaskoczył drogowców czy kierowców? W poniedziałek 2 stycznia ruch w Krakowie sparaliżowało kilka centymetrów śniegu. Sytuację pogorszył też wzmożony ruch na drogach, ponieważ wielu mieszkańców przełożyło powrót z Sylwestra właśnie na poniedziałek. Na trasach wokół Krakowa tworzyły się gigantyczne korki.

2. Zdaniem ministra zdrowia, smog jest problemem... teoretycznym. Minister Konstanty Radziwiłł powiedział, że problem zanieczyszczenia powietrza jest tylko teoretyczny. Tymczasem według danych prezentowanych przez Alarm Smogowy, na choroby płuc i choroby układu krążenia rocznie w Polsce umiera więcej osób niż w wypadkach drogowych. Aktywiści postanowili zatem interweniować w ministerstwie. WIĘCEJ

3. Krakowscy radni dzielnicowi kłócą się o... ziemię w "trójkącie niezgody". Mowa o terenie leżącym w widłach ulic Dobrego Pasterza i Bohomolca. Ten niemal 3-hektarowy kawałek ziemi należy w tej chwili do Mistrzejowic, jednak radni z sąsiedniego Prądnika Czerwonego, chcieliby przyłączyć go do swojej dzielnicy. Sprawą wkrótce ma zająć się komisja dialogu Rady Miasta Krakowa. WIĘCEJ

od lewej: B.Kośmider, G.Biedroń, K.Chrzanowski, M.Jantos (fot.M.Bartkowicz)

Zdaniem większości gości Radia Kraków, na miano pierwszego w nowym roku wyczynu tygodnia najbardziej zasługuje zakup przez Skarb Państwa kolekcji dzieł sztuki należących do Fundacji Książąt Czartoryskich ze słynną "Damą z gronostajem" Leonarda da Vinci na czele. Jak powiedziała Małgorzata Jantos, radna miasta Krakowa (.Nowoczesna), dobrze się stało, że kolekcja stała się własnością państwa, chociaż tę sprawę można było załatwić wcześniej.

Uczestniczyłam w dyskusji pomiędzy fundacją a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jeszcze w czasach poprzedniego rządu przychodzili do mnie ludzie z fundacji i prosili, aby ówczesna minister kultury w jakikolwiek sposób się na temat ich problemów wypowiedziała, aby się z nimi skontaktowała. Te kontakty były jednak bardzo trudne. Tymczasem Adam Czartoryski w tym roku będzie miał 77 lat. Parokrotnie z nim rozmawiałam i wiem, że nie miał już ochoty ani prowadzić fundacji ani zajmować się sprawami dotyczącymi całych zbiorów.

Ożywioną dyskusję wśród gości wywołała natomiast kolejna z propozycji na miano wyczynu tygodnia, jaką jest wzrost liczby urodzeń na Sądecczyźnie w 2016 roku. Przypomnijmy, że w 2016 roku urodziło się tam 3,5 tys. dzieci, wobec nieco ponad 2800 urodzeń rok wcześniej. Grzegorz Biedroń, radny sejmiku małopolskiego (PiS) uznał tę informację za wyczyn mijającego tygodnia.

Ostatnie lata mieliśmy cały czas spadek liczby urodzeń. Jeżeli następuje rok, kiedy ten wzrost bardzo wyraźnie następuje, to oczywiście można to wiązać z położeniem księżyca wokół ziemi czy przelatującą w pobliżu kometą. Ja jednak wiązałbym tę sytuację z realnymi działaniami. Oczywiście nie mówię, że tylko my działamy. Działa w tej sprawie też Miasto Kraków, a poprzedni rząd działał wprowadzając udogodnienia dotyczące żłobków i przedszkoli. No ale program Rodzina 500+ oczywiście także działa.

Goście programu komentowali także informacje o rekordach frekwencji, jakie w minionym roku odnotowały krakowskie instytucje muzealne. Przypomnijmy, że w placówkach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa pojawiło się w 2016 r. blisko 1,2 mln turystów. Zdaniem przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera (PO), rekordowa frekwencja w krakowskich muzeach pokazuje, że dobra oferta instytucji muzealnych to jeden z ważniejszych kierunków rozwoju turystycznego miasta.

Kraków, tak jak Frankfurt czy Madryt i inne miasta, staje się powoli miastem, w którym jednym ze sposobów i modeli funkcjonowania jest właśnie taka narracja nowoczesnego muzeum. Nie takiego, po którym się chodzi w kapciach, ale narracyjnego, czego najlepszym przykładem jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. To bardzo dobrze, bo stwarzamy w ten sposób nowe okazje i atrakcje dla mieszkańców i dla turystów.

Na miano blamażu mijającego tygodnia w opinii większości gości Radia Kraków najbardziej zasłużyła natomiast kontrowersyjna wypowiedź ministra zdrowia w sprawie zanieczyszczenia powietrza. Przypomnijmy, że jak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia, wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast i miasteczek znalazły się 33 polskie - w tym m.in. Kraków i pobliska Skała. Zdaniem Konstantego Radziwiłła, problem smogu jest jednak zagrożeniem teoretycznym, a znacznie poważniejszy jest problem palenia papierosów. - Taka wypowiedź ministra to kompletny blamaż - stwierdził Kazimierz Chrzanowski, radny miasta Krakowa z prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków.

Minister palnął głupotę, dlatego że powinien być w pełni świadomy tego co mówi,. Jeżeli chcemy rozwijać turystykę i chcemy, żeby jak najwięcej turystów przyjeżdzało do Krakowa, to musimy dbać również o powietrze. Nie może być tak, że na 50 miast europejskich z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, 33 to miasta polskie, w tym znaczna część - to miasta Małopolski.

Rozstrzygnięcie plebiscytu na atenie Radia Kraków w poniedziałek, 9 stycznia, tuż po 8:30.

 

Mariusz Bartkowicz/Kamil Wszołek/bp

25%
75%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 4

ElaW

Sobota, 7 stycznia 2017, 14:36

@K.

Zachęcam do zapoznania się z opiniami ekspertów dotyczącymi hotelu "Cracovia". Gmach projektował prof. Witold Cęckiewicz i nie jest to żadna "szpetota", tylko jedno z najciekawszych dzieł architektury lat 60-tych ub. wieku w tej części Europy. Bardzo dobrze, że miasto nabyło hotel i przekaże Muzeum Narodowemu. Jest to wyczyn tygodnia!

Odpowiedz

ni

Sobota, 7 stycznia 2017, 08:22

@K.

bunkier sztuki -to jest cudo!my w ogóle mamy tendencje do zachwytu nad g....

Odpowiedz

Stefan

Piątek, 6 stycznia 2017, 16:36

Dlaczego kolekcja Książąt Czartoryskich jest w kategorii Wyczyn? Toż to BLAMAŻ WSZECHCZASÓW! Nacjonalizacja Hotelu Cracovia również, ale nie aż tak poważny.

Odpowiedz

K.

Piątek, 6 stycznia 2017, 14:18

Dlaczego Hotel Cracovia nie jest w kategorii blamaż? Za publiczne pieniądze kupiono szpetotę o której pamięć powinna zniknąć. Tak jak o Forum,ruinach wynurzających się na rodzie mogilskim, fekaliowej mozaice na Biprostalu czy paru innych cudach wątpliwych artystów.

Odpowiedz