|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do Małopolski, która podejmuje próby walki ze smogiem. To spodobało się 48% głosujących.

Drugie miejsce dla Łukasza Pietruszki – 9-letniego bohatera z Wadowic, który jako pierwszy wezwał straż pożarną do płonącego bloku. Ta propozycja zdobyła 40% głosów.

Na trzecim miejscu znalazła się aplikacja REMEMBER, która zostanie rozbudowana. Na tę nominację zagłosowało 12% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków działanie dewelopera, który nielegalnie wyburzył zabytkową willę w Zakopanem. To nie podoba się 69% osób.

Na drugim miejscu znalazła się sytuacja krakowskiego schroniska dla zwierząt, do którego weszła prokuratura. Na tę propozycję zagłosowało 17% osób.

Trzecie miejsce dla ciągu dalszego skandalu z jakością wody na Sądecczyźnie. Ta nominacja zyskała 14% głosów.

 


Wyczyn Tygodnia: 

1. Aplikacja tropiąca zwroty typu "polskie obozy zagłady" w internecie zostanie rozbudowana. Projekt wsparł właśnie największy polski bank. Aplikacja REMEMBER to wirtualny korektor. Wyszukuje na stronach i portalach społecznościowych w 16 językach świata sformułowania "polskie obozy koncentracyjne" i "polskie obozy śmierci" a następnie sugeruje poprawną historycznie nazwę. Większość próśb o poprawę tekstu kończy się sukcesem. WIĘCEJ

2. Małopolska walczy ze smogiem. Ponad 10 tysięcy osób podpisało petycję za uchwałą antysmogową dla całej Małopolski. Tymczasem kolejna gmina - tym razem Zabierzów chce sam badać jakość powietrza. A w Krakowie walczą ze smogiem - na razie także z pomocą kontrowersyjnej kampanii społecznej, a w przyszłości być może także dronami. CZYTAJ

3. 9-letni bohater z Wadowic. Łukasz Pietruszka z Wadowic został wyróżniony przez strażaków i burmistrza miasta. Chłopiec 9 listopada wezwał straż pożarną do płonącego bloku. Zauważył ogień i jako pierwszy wykręcił numer alarmowy. WIĘCEJ

 

Blamaż Tygodnia: 

1. Zabytkowa willa w Zakopanem nielegalnie wyburzona przez dewelopera. Właściciel budynku twierdzi, że rozebrał willę, bo była w bardzo złym stanie technicznym. Przyznaje jednak, że ma plan wybudować tam blok z apartamentami. CZYTAJ

2. Prokuratura sprawdza, jak prowadzone jest schronisko dla zwierząt w Krakowie. Śledczy potwierdzają, że wszczęto postępowanie przeciw prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu. Urzędnicy mieli nie dopełnić obowiązków i nie kontrolować odpowiednio działalności schroniska. WIĘCEJ

3. Kolejnych pięć miejscowości walczy z zanieczyszczoną wodą - czyli ciąg dalszy skandalu z jakością wody na Sądecczyźnie. Sanepid wydał zakaz picia wody z dwóch wodociągów. Jak dowiedziała się reporterka Radia Kraków, czysta woda popłynie z kranów nie wcześniej niż w środę. WIĘCEJ

od lewej G.Biedroń, A.Miszalski, E.Borowska i M.Jantos (fot. M.Bartkowicz)

Goście Radia Kraków ocenili, że na miano wyczynu tygodnia najbardziej zasługuje informacja o dalszym rozwoju aplikacji REMEMBER. Przypomnijmy, że z inicjatywy Muzeum Auschwitz blisko rok temu powstało oprogramowanie - wirtualny korektor, który tropi w 16 językach w internecie sformułowania takie jak "polskie obozy koncentracyjne" i "polskie obozy śmierci" a następnie sugeruje poprawną historycznie nazwę. Projekt będzie rozwijany dzięki finansowemu wsparciu największego polskiego banku.  Jak powiedziała Małgorzata Jantos, radna miasta Krakowa z Nowoczesnej, prostowanie fałszerstw historycznych jest obowiązkiem każdego z nas.

Ciągle mam z tyłu głowy takie sformułowanie Fryderyka Nietzsche, który powiedział, że tak naprawdę nie ma historii - a jedynie interpretacje. W momencie, gdy nie będziemy o to dbać, to pokolenie moich studentów, a także dzieci moich studentów i moje wnuki - nie będą za bardzo wiedzieć kto zrobił i co zrobił. Dlatego na to zagłosowałam. Uważam, że to jest niebywale istotna sprawa i chciałabym, żeby zostało to wyczyszczone.

Wiele miejsca w dyskusji poświęcono także kolejnym inicjatywom na rzecz walki ze smogiem w Małopolsce. Jedną z propozycji do miana wyczynu tygodnia jest informacja, że już dziesięć tysięcy osób podpisało się pod petycją apelującą do Sejmiku Małopolskiego o wprowadzenie uchwały antysmogowej dla całego województwa. Zdaniem Grzegorza Biedronia, radnego Sejmiku Małopolskiego z Prawa i Sprawiedliwości, przegłosowanie takiej uchwały jest raczej przesądzone.

To wynika z układu radnych i z poglądów jakie mają radni, dlatego o Sejmik raczej się nie martwię. Bardziej martwię się, żebyśmy poradzili sobie z opinią publiczną - zwłaszcza poza Krakowem. To jest bardzo ambitny plan, żeby poza stolicą Małopolski usunąć kotły starszej generacji. Plan jest również ciekawy, dlatego że w ten sposób wspieramy postęp techniczny. Zmuszamy nasze rodzime firmy do innowacyjności, a jesteśmy jako Polska jednym z większych producentów kotłów w Europie.

Goście Radia Kraków zastanawiali się także, czy drony będą skuteczne w poszukiwaniu w Krakowie pieców, w których mieszkańcy nielegalnie spalają śmieci. To nowy pomysł radnych z prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków. Zdaniem radnego Aleksandra Miszalskiego z Platformy Obywatelskiej, warto wspierać wszystkie inicjatywy, które mogą pomóc w skutecznej walce ze smogiem.

Każdy innowacyjny pomysł, który usprawni ten proces, jest wart zainteresowana. Jako Platforma Obywatelska w naszym programie także postulujemy, aby innowacyjnie walczyć ze smogiem. Jest trochę technik, których jeszcze nie stosujemy - m.in. zwyżki. To jest alternatywa dla dronów. Chodzi o to, żeby gdzieś był przypięty sensor, który sprawdzi, czy z danego komina nie wydobywają się zakazane substancje.

W zgodnej opinii dyskutantów, na miano blamażu tygodnia zasługuje sprawa nielegalnego wyburzenia zabytkowej willi w Zakopanem. Jak powiedziała Elżbieta Borowska, posłanka Kukiz'15, podobne przypadki zdarzały się i niestety wciąż będą się zdarzać w całej Polsce.

Prywatni właściciele nie mają wsparcia chociażby w ulgach podatkowych, żeby te zabytki podnieść do lat świetności. Bardzo często jest przecież tak, że jeśli wartość samego zdewastowanego zabytku wynosi 1 mln złotych, to jeszcze trzeba dołożyć 15 mln na jego remont, żeby on mógł funkcjonować.

Zapraszamy do oddania głosu w naszym plebiscycie. Rozstrzygnięcie zabawy na antenie Radia Kraków w poniedziałek o 8:30.

 

Mariusz Bartkowicz/bp

80%
20%