|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

Fot. RK/pixabay

Otwarcie domu Ronalda McDonalda przy szpitalu w krakowskim Prokocimiu to zdaniem internautów Radia Kraków „Wyczyn Tygodnia”. Tak zdecydowało 51% osób.

Drugie miejsce dla otwarcia Centrum Cyklotronowego Bronowice w IFJ PAN. Na tę nominację zagłosowało 36% osób.

Na trzecim miejscu znalazły się start-upy,które podbijają Małopolskę. Ta nominacja zyskała 13% głosów.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków dogorywający krakowski budżet obywatelski i urzędnicy, którzy piętrzą trudności przy realizacji projektów. To nie podoba się 36% osób.

Na drugim miejscu znalazł się wójt Wierzchosławic, który w referendum pyta mieszkańców o ławkę za 500 złotych. Ta propozycja zyskała 33% głosów.

Trzecie miejsce dla fikcyjnej 100% dopłaty do wymiany pieca węglowego w Krakowie. Na tę propozycję zagłosowało 31% osób.


 

Wyczyn Tygodnia:

1. Rodzice dzieci leczonych w szpitalu CM w Prokocimiu, będą mieli gdzie się zatrzymać. Dom fundacji im. Ronalda McDonalda otwarty. To pierwszy taki w Polsce dom. Jest tam 20 pokoi, wspólny salon, kuchnia, jadalnia i pralnia. Za pobyt w nim nie trzeba będzie płacić. WIĘCEJ

2. Centrum Cyklotronowe Bronowice w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN oficjalnie otwarte, choć ciągle bez kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. To pierwszy tego typu ośrodek w Polsce i jeden z najnowocześniejszych na świecie. Chorzy na raka będą leczeni nie operacyjnie, a poprzez napromieniowanie guzów. Do użytku oddane zostały dwa stanowiska, oba wyposażone w najnowocześniejszy system, który umożliwia precyzyjne uderzenie w guza wiązką protonów. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji musi zdecydować, które nowotwory mogą być leczone tą metodą. Dopiero wtedy NFZ będzie mogł rozpisać konkurs i podpisać kontrakt z Centrum. WIĘCEJ

3. Start-upy podbijają Małopolskę. Kraków na drugim miejscu w Polsce. Już teraz w stolicy Małopolski działa kilkaset firm bardzo dynamicznie się rozwijających. Niektóre od zagranicznych inwestorów razem zebrały już około 100 milionów dolarów na inwestycje. WIĘCEJ


 

Blamaż Tygodnia:

1. Krakowski budżet obywatelski dogorywa. Urzędnicy piętrzą trudności przy realizacji projektów. Z 10 milionów przeznaczonych na budżet został milion złotych. Pozostałe 9 przeznaczono na dotacje dla szkół. Wszystko przez to, że zarówno tegorocznych projektów i tych z 2014 roku nie uda się w najbliższym czasie zrealizować. Urzędnikom w ich realizacji nie podobają się niuanse. W przypadku tablicy smogowej nie zaakceptowano... jej kształtu. 

2. "Demokracja bezpośrednia”. Wójt Wierzchosławic pyta mieszkańców o ławkę za 500 zł. W specjalnie przygotowanej ankiecie wzięło udział blisko pół tysiąca mieszkańców. Asystent wójta tłumaczy, że wójt liczy się z każdą złotówką w tej gminie. WIĘCEJ 

3. 100%  dopłaty do wymiany pieca węglowego w Krakowie to fikcja. Jak ustaliło Radio Kraków, krakowski program walki ze smogiem jest daleki od ideału. Pomimo zapowiedzi urzędników, najbiedniejsi mieszkańcy Krakowa nie mogą liczyć nawet na połowę kwoty koniecznej do zastąpienia pieca węglowego bardziej ekologicznym. Polski Alarm Smogowy - po interwencji Radia Kraków - domaga się zmian w systemie wymiany pieców w Krakowie. WIĘCEJ

fot: Marta Szostkiewicz

 Otwarcie Domu Ronalda McDonalda przy szpitalu w Prokocimiu to zdaniem  gości radia Kraków największy wyczyn mijającego tygodnia.  W dwudziestu komfortowych  pokojach, bez żadnych opłat, bądą mogli się zatrzymać rodzice dzieci leczonych na szpitalnych oddziałach. Poseł Jerzy Fedorowicz (PO), podkreślił udział amerykańskiej fundacji i przypomniał, że szpital w Prokocimiu został wybudowany w latach 60-tych  XX wieku jako dar amerykańskiej Polonii.
 Jakub Bator (Partia Razem) podkreślił natomiast, że  hostel dla rodziców został wybudowany z datków klientów popularnej sieci fastfood. Jego zdaniem sieć szpitali w naszym kraju jest niewystarczająca, a rodzice chorych dzieci muszą podróżować zbyt daleko aby uzyskać pomoc.

Również otwarcie krakowskiego Centrum Cyklotronowego, które ma leczyć chorych na nowotwory najnowocześniejszymi metodami wzbudziło uznanie w oczach gości programu. Centrum Cyklotronowe Bronowice to pierwszy tego typu ośrodek w Polsce i jeden z najnowocześniejszych na świecie. Chorzy na raka będą leczeni nie operacyjnie, a poprzez napromieniowanie guzów. Niestety wciąż nie ma podpisanego kontraktu z NFZ- tem.  Obawy budzi niestety termin otwarcia Centrum dla pacjentów.

Wystąpiliśmy do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia by jak najszybciej podpisał kontrakt na leczenie - zapowiedział wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak (PSL). I dodał, że chciałby by pierwsi pacjenci mogli się tam leczyć już od początku przyszłego roku.  

Co dalej z ambitnymi planami władz Krakowa, by zlikwidować palenie węglem w mieście?
Z problem nie radzi sobie krakowski magistrat, dopłaty do wymiany palenisk są niewspółmiernie niskie w porównaniu do dochodów wielu mieszkańców. Nierealistyczne przepisy i słaba akcja informacyjna to jedna z naszych nominacji do  blamażu tygodnia.


 "Mniej zamożnych krakowian, nie stać na rezygnację z pieców węglowych" podkreślali jednym głosem poseł PiS Ryszard Terlecki i  Jakub Baran młody polityk lewicowej "partii Razem"
 Wojciech Kozak z PSL, w-ce marszałek województwa małopolskiego, który jest gorącym zwolennikiem zakazu palenia węglem w Krakowie wezwał władze miasta do poprawy nieżyciowych przepisów.

 

 

Marta Szostkiewicz/bp

 

94%
6%