|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu!

Fot. RK/Krakowski Alarm Smogowy

Odwołanie ze stanowiska dyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu - Jana Tajstera, to zdaniem internautów Radia Kraków propozycja zasługująca na tytuł „Wyczynu Tygodnia”. Tak zagłosowało 70% osób.

Na drugim miejscu znalazło się utworzenie turystycznych ścieżek rowerowych przez Tatrzański Park Narodowy. To spodobało się 23% osób.

Trzecie miejsce dla władz gminy Skrzyszów, które proponują abolicję tym mieszkańcom, którzy nielegalnie odprowadzają ścieki. Wystarczy tylko, że do tego się przyznają...   Ta propozycja zyskała 7% głosów.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków fakt, że małopolscy posłowie zjednoczonej prawicy, poza jednym wyjątkiem, zagłosowali przeciwko tzw. ustawie antysmogowej. Nie spodobało się to 61% internautów.

Z budżetu obywatelskiego na krakowskich Grzegórzkach zostaną wymienione drzwi do 4 prywatnych mieszkań. A wszystko to zgodnie z regulaminem. o propozycja, która zajęła drugie miejsce w tej niechlubnej kategorii a zdecydowało tak 31% osób.

Na trzecim miejscu znalazła się limanowskie targowisko, które wybudowano za kilka mln zł, a teraz świeci pustkami. Ta propozycja zyskała 8% głosów.

 

Oto nasze propozycje:

 

Wyczyn tygodnia:


1. Głos opinii publicznej liczy się w Krakowie. Prezydent miasta odwołał Jana Tajstera. Prezydent w komunikacie napisał, że powodem decyzji jest powszechne niezadowolenie krakowian. Dodał też, że w takiej atmosferze Jan Tajster nie mógłby skutecznie pełnić swojej funkcji. WIĘCEJ

2. Władze gminy Skrzyszów proponują abolicję tym mieszkańcom, którzy nielegalnie odprowadzają ścieki. Wystarczy tylko się przyznać. Za odprowadzanie ścieków do kanalizacji bez zapłaty za usługę grozi ograniczenie wolności do dwóch lat, do 10 tysięcy złotych grzywny oraz nawet po tysiąc złotych za każdy miesiąc nielegalnego korzystania z kanalizacji. WIĘCEJ

3. TPN utworzy profesjonalne ścieżki rowerowe. Powstaną one w atrakcyjnych turystycznie miejscach. Wytypowanych zostało kilka miejsc m.in rejon Łysej Polany, Wierchu Porońca czy doliny Chochołowskiej. WIĘCEJ

 

 

 

 

 

Sonda: 137

Blamaż tygodnia:


1. Małopolscy posłowie zjednoczonej prawicy, poza jednym wyjątkiem, głosują przeciwko tzw. ustawie antysmogowej. Ustawę przyjął Sejm, a 7 sierpnia zajmie się nią Senat. PiS ustawę krytykuje - w Sejmie ZA głosowała tylko jedna posłanka tej partii - Barbara Bubula z Krakowa. Ustawa daje samorządom prawo do decydowania, jakim paliwem ogrzewane będą domy na ich terenie.

2. Limanowskie targowisko za kilka mln zł świeci pustkami. Historia budowy rynku na tak zwanym dołku to pasmo porażek. Inwestycja miała zostać zakończona dwa lata temu, ale wykonawca nie dotrzymał terminu. W końcu władze miasta zerwały z nim umowę i wybrały nową firmę, która dokończyła budowę pod koniec zeszłego roku. W czasie odbiorów zauważono szereg usterek. Ich usunięcie zajęło kilka miesięcy. WIĘCEJ

3. Z budżetu obywatelskiego na krakowskich Grzegórzkach zostaną wymienione drzwi do 4 prywatnych mieszkań. Drzwi wejściowe zostaną wymienione za ponad 6 tysięcy złotych. Jak wyjaśnia magistrat, wszystko odbyło się zgodnie z regulaminem. Mieszkańcy dzielnicy są zbulwersowani.

 

 

fot: Jacek Bańka

Najwięcej emocji wzbudziła przyjęta przez Sejm i Senat ustawa antysmogowa, która umożliwia samorządom wprowadzanie norm jakościowych dla pieców. Przeciwko tej nowelizacji byli niemal wszyscy przedstawiciele zjednoczonej prawicy. Jak przekonywał Sławomir Pietrzyk, wiceprzewodniczący krakowskiej Rady Miasta z prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków, z perspektywy Krakowa polityczny spór o ustawę antysmogową jest absurdalny:

Jak takie polityczne spory można wytłumaczyć matce, której dziecko choruje z powodu zanieczyszczonego powietrza? Nie ma większej wartości od zdrowia i życia mieszkańców. Dlatego z uporem musimy podejmować takie decyzje, które poprawią jakość powietrza w Krakowie.


Tymczasem według Jacka Soski, radnego wojewódzkiego z PSL, ustawa smogowa w rękach samorządowców może się okazać niebezpiecznym narzędziem:

Jeśli mówimy o rozsądku w polityce, a nie o koniunkturaliźmie, to takie rozwiązania możemy przyjąć. Jednak radni, kierując się właśnie wyborczym koniunkturalizmem, mogą podejmować decyzje, za które potem słono będą płacić mieszkańcy.


Małopolscy politycy zgodni byli natomiast w ocenie decyzji o odwołaniu Jana Tajstera ze stanowiska szefa krakowskiego ZIKiT-u. Jak przekonywał poseł PO Józef Lassota,  pod naporem opinii publicznej prezydent Jacek Majchrowski nie miał praktycznie wyboru:


Presja krakowian i lokalnych mediów była tak duża, że Tajster nie miałby warunków do tego, by kierować ZIKiT-em. Prezydent Krakowa z pewnością liczył się z tym powołując go na szefa tej instytucji, ale protest wyraźnie przerósł oczekiwania Jacka Majchrowskiego.


Z kolei według Grzegorza Biedronia, radnego wojewódzkiego z PiS, nie bez znaczenia był moment, w którym prezydent Majchrowski podjął decyzje o powołaniu Tajstera:


Środek kadencji rodzi pokusy podejmowania takich mało transparentnych decyzji. Wtedy można liczyć, że sprawa przycichnie do wyborów. Jednak w tym wypadku mocniejszy okazał się protest  mieszkańców.


Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek tuż po godz. 8.30.

 

100%
0%