|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

Tym razem na miano „Wyczynu” dla zgody Ministerstwa Zdrowia ws. ostrzejszych przepisów dotyczących alarmowania o smogu. Ta propozycja zyskała 44% głosów.

Drugie miejsce dla planowanych zmian w kodeksie ruchu drogowego – jazda na suwak i korytarze życia będą obowiązkowe. To spodobało się 41% głosujących.

Na trzeciej pozycji znalazły się sprawy lotnicze – fakt, iż od przyszłego roku z Krakowa dolecimy bezpośrednio do Nowego Jorku i sprawa przeprosin dla Krakowa ze strony American Airlines. Na tę nominację zagłosowało 15% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków spór o plan zagospodarowania dla Os. Podwawelskiego w Krakowie. Na tę propozycję zagłosowało 54% osób.

Na drugim miejscu uplasowała się sprawa chomika europejskiego, który może zablokować budowę drogi S7. Tak zdecydowało 36% osób.

Trzecie miejsce – z wynikiem 10% głosów – dla krakowskich tramwajów, które wrócą na trasę do Bronowic dopiero od 7 października.

 


Wyczyn Tygodnia

1. Jazda na "suwak" i korytarze życia będą obowiązkowe. Projekt przepisów został przyjęty przez radę ministrów i trafił do Sejmu. WIĘCEJ

2. Od przyszłego roku z Krakowa dolecimy bezpośrednio do Nowego Jorku. Polskie linie lotnicze LOT otwierają połączenie z Balic na lotnisko Kennedy'ego. Pierwszy rejs odbędzie się 3 maja przyszłego roku. WIĘCEJ Tymczasem American Airlines przeprasza krakowian za spot w mediach społecznościowych. W spocie tym Budapeszt jest reklamowany jako miejsce, gdzie można popływać statkiem po Dunaju, Praga jako miejsce, gdzie można iść na spektakl teatru lalkowego, a Kraków jako miasto, gdzie można... napić się wódki z przyjaciółmi. WIĘCEJ

3. Jest zgoda Ministerstwa Zdrowia ws. ostrzejszych przepisów dotyczących alarmowania o smogu. Społeczeństwo ma być częściej ostrzegane przed wysokimi stężeniami zanieczyszczeń w powietrzu. WIĘCEJ

 

Blamaż Tygodnia

1. Spór o plan zagospodarowania dla Os. Podwawelskiego w Krakowie. Spośród dwóch tysiący uwag mieszkańców - większość została odrzucona.  Mogłoby tam powstać pięć bloków, każdy po 5 pięter. WIĘCEJ

2. Czy chomik europejski zablokuje budowę trasy S7? Chodzi o drogę z Krakowa do Kielc, a dokładnie o fragment trasy Szczepanowice-Widoma, którego budowa ruszyła kilka dni temu. W okolicy miejscowości Poskwitów ekolodzy znaleźli nory chomika europejskiego. To gatunek zagrożony wyginięciem i objęty ochroną. Aktywiści ze stowarzyszenia Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot informują, że mają udokumentowane istnienie 55 siedlisk tych zwierząt. Domagają się wstrzymania prac. WIĘCEJ

3. Krakowskie tramwaje wrócą na trasę do Bronowic dopiero od 7 października. Główne prace na ulicy Karmelickiej w Krakowie zakończą się z końcem miesiąca - nie oznacza to jednak, że po rocznej przerwie tramwaje od razu pojadą do Bronowic. WIĘCEJ

 

W studiu Radia Kraków dyskutowali krakowscy radni: Mariusz Kękuś, Łukasz Gibała, Andrzej Hawranek i Kazimierz Chrzanowski.

Posłuchaj audycji

Najwięcej czasu goście programu poświęcili sprawom problemów na budowie trasy S7 od Krakowa do Kielc oraz sporze o plan zagospodarowania dla os. Podwawelskiego.

Aktywiści ze stowarzyszenia Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot informują, że mają udokumentowane istnienie 55 siedlisk tych zwierząt. Domagają się wstrzymania prac. Kazimierz Chrzanowski radny z klubu Przyjazny Kraków mówił, że to niedopuszczalne, że na etapie projektowania nie zauważono ostoi tego gatunku. „Radziłbym zastosować możliwości prawne i projektowe, by ochronić w maksymalny sposób te zwierzątka” - mówił. Mariusz Kękuś radny Prawa i Sprawiedliwość dodawał, że nie wyobraża sobie, aby protest doprowadził do zablokowania inwestycji. Jak mówił, zapytałby ekologów, co jest ważniejsze: „Czyje życie jest ważniejsze – ludzi czy paru chomików? Chomika można przenieść, to nie jest problem” - przekonuje radny.

Zarówno Andrzej Hawranek jak i Łukasz Gibała uznali zgodnie, że być może zabrakło staranności w przygotowaniach do budowy.

W sprawie sytuacji na os. Podwawelskim w Krakowie, gdzie mieszkańcy boją się budowy kolejnych bloków w okolicy i w zamian oczekują, że miasto wykupi działkę pod teren zielony, krakowscy radni też byli zgodni – na pewno w kwestii konieczności pracy nad studium i planem. „Jeżeli mieszkańcy chcą parku, to i Rada i prezydent są zobowiązani do słuchania ich głosu” - komentował Andrzej Hawranek. Z kolei Łukasz Gibała zwrócił uwagę na temat jakości konsultacji społecznych. Spośród dwóch tysięcy uwag mieszkańców - większość została odrzucona.”Po co organizowane są konsultacje, gdzie nie bierze się pod uwagę opinii krakowian?” - pytał radny klubu Kraków dla mieszkańców.

Remont trasy do Bronowic mógłby pójść sprawniej. Radni zebrani w studiu Radia Kraków uznali, że w przypadku tak dużych inwestycji powinien być jasno określony termin jej zakończenia. A w sytuacji przekroczenia tego terminu – powinny być nakładane kary. Jak podkreślali – trzeba brać pod uwagę nie tylko cenę wykonania zadania, ale i koszt społeczny.

Wśród propozycji wyczynów tygodnia znalazło się m.in. wprowadzenie obowiązku stosowania korytarza życia, który ułatwia dotarcie służbom ratunkowym na miejsce wypadku oraz tzw. jazdy na suwak, dzięki której szybciej można by rozładować korek na ulicy. Przepisy mogłyby wejść w życie jeszcze w tym roku. „Dobrze, że takie przepisy są wprowadzane, ale nie mogę pozostać martwe, muszą być porządnie egzekwowane” - komentowali radni.

Równie zgodni byli w dyskusji o decyzji Ministerstwa Zdrowia ws. ostrzejszych przepisów dotyczących alarmowania o smogu. „To krok w bardzo dobrym kierunku w walce ze smogiem, do tego trzeba dążyć” - oceniał Łukasz Gibała. Andrzej Hawranek dodał, że to oczywiście nie spowoduje że smog zniknie: „W walce ze smogiem trzeba podejmować szereg innych działań” - mówił. Jeszcze dalej poszedłby Kazimierz Chrzanowski: „Biorąc pod uwagę realia krakowskie i małopolskie – zaproponowałbym w przyszłym roku kolejną obniżkę norm”.

Wyczynem – według krakowskich radnych – jest też uruchomienie połączeń lotniczych z Krakowa do Nowego Jorku oraz zwiększenie częstotliwości lotów do Chicago. Choć jak przyznał Mariusz Kękuś, laurka, jaką stawiają Krakowowi linie American Airlines nie jest zbyt pozytywna. Przypomnijmy, że w reklamie przygotowanej przez przewoźnika (za którą linie już przeprosiły) Budapeszt to miejsce, gdzie można popływać statkiem po Dunaju, w Pradze można iść na spektakl do teatru lalkowego, a do Krakowa przyjeżdża się, by... napić się wódki z przyjaciółmi. „Opinia Krakowa została ugruntowana już lata temu. Pora ją zmienić” - oceniał radny Kazimierz Chrzanowski.

70%
30%