|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

Tym razem „Wyczyn Tygodnia” przypadł Szlachetnej Paczce, która trafiła do 14,5 tys. rodzin i starszych osób. To spodobało się 39% głosujących.

Drugie miejsce dla decyzji sądeczan, którzy nie chcą parkingu obok ratusza. Ta propozycja zyskała 36% głosów.

Na trzecim miejscu znalazły się rekordy Wydawnictwa Literackiego, które publikuje książki Olgi Tokarczuk. Na tę nominację zagłosowało 25% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków wycinka drzew na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. To nie podoba się 52% głosujących.

Na drugiej pozycji uplasowała się kolejna awantura o Zakrzówek. Na nominacja zyskała 25% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 23% głosów – dla tymczasowego mostu w Ostrowie, który powstanie najwcześniej w wakacje.

 


Wyczyn

1. Rekordy Wydawnictwa Literackiego, które publikuje książki Olgi Tokarczuk - rekordowe nakłady i sprzedaż powieści Olgi Tokarczuk. Milion egzemplarzy dzieł pisarki znalazło się dodatkowo w sprzedaży od 10 października, czyli momentu ogłoszenia literackiej nagrody Nobla dla Tokarczuk.  Więcej

2. Tegoroczna Szlachetna Paczka trafiła do 14,5 tys. rodzin i starszych osób - tegoroczna Szlachetna Paczka, dzięki pomocy pół miliona darczyńców, trafiła do 14,5 tys. rodzin i osób starszych - ogłoszono podczas środowej konferencji podsumowującej akcję. Łączna kwota, jaką przeznaczono na ten cel, wyniosła prawie 46 mln zł. Więcej

3. Sądeczanie zdecydowali: nie będzie parkingu obok ratusza - nie będzie parkingu na płycie sądeckiego rynku koło ratusza. Decyzję o jego likwidacji podjął prezydent Nowego Sącza. - To oczywiście pokłosie sondy, jaką przeprowadziłem na własnym profilu facebookowym – mówi Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącz. Więcej

 

Blamaż:

1. Tymczasowy most w Ostrowie powstanie najwcześniej w wakacje - dopiero w drugiej połowie przyszłego roku może powstać tymczasowy most wojskowy w Ostrowie koło Tarnowa. To rozwiązanie miałoby być wybawieniem dla mieszkańców Wierzchosławic czy Radłowa po nagłym zamknięciu mostu w Ostrowie, czyli najkrótszej drogi z autostrady do Mościc. Możliwość budowy tymczasowej przeprawy dla samochodów osobowych, autobusów pieszych i rowerzystów rozpoznawali w poniedziałek w Ostrowie wojskowi z batalionu inżynieryjnego w Nisku. Więcej

2. Kolejna awantura o Zakrzówek - działacze skupieni wokół stowarzyszeń Ratujmy Kraków i Modraszek Kolektyw protestują przeciwko temu, w jaki sposób prowadzona jest przebudowa kamieniołomu. Ich zdaniem dotychczasowe działania to dewastacja tego terenu. Domagają się zmian w przyjętym projekcie i sposobie prowadzenia prac. Więcej

3. Mieszkańcy Kleszczowa kontra leśnicy - „Ciężki sprzęt składa drzewa jak zapałki” - alarmują oburzeni mieszkańcy podkrakowskiego Kleszczowa. Chodzi o wycinkę drzew na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Na naszych oczach znikają sosny, stare buki i dęby – informują mieszkańcy. Więcej

 

fot: J. Bańka

Udana reanimacja idei Szlachetnej Paczki zasługuje na tytuł wyczynu tygodnia - tak zgodnie mówili krakowscy radni. W tym roku paczka trafiła do 14,5 tys. rodzin i osób starszych. Dominik Jaśkowiec, przewodniczący krakowskiej Rady Miasta z Platformy Obywatelskiej, dziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w taka pomoc - w tym przedstawicielom Młodzieżowej Rady Miasta:

 

To dobrze, że się udało uratować Szlachetną Paczką, bo to bardzo potrzebna inicjatywa - gratuluję też Młodzieżowej radzie Miasta, że się w nią włączyła.


Z kolei Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący rady Miasta z Prawa i Sprawiedliwości, podkreślał, że idea Szlachetnej Paczki wymaga od darczyńców większego zaangażowania:

Trzeba samemu znaleźć potrzebujących, sprawdzić, jakie mają potrzeby, skontaktować się z wolontariuszami i iść na zakupy. To piękna inicjatywa, bo wymaga poświęcenia.

Goście programu odnieśli się też do zarzutów, jakie w sprawie budowy parku na Zakrzówku aktywiści kierują w stronę Zarządu Zieleni Miejskiej. Protestujący chcieliby m.in. aby plaża i kąpielisko powstały nad dużym zbiornikiem. Jak jednak podkreślał Łukasz Wantuch, radny Przyjaznego Krakowa, jest to szukanie problemów na siłę:

To bardzo kosztowna inwestycja, która jest prowadzona także kosztem innych terenów zielonych. Nie możemy teraz wszystkich pieniędzy przeznaczać tylko na ten jeden park.


Z kolei w opinii Łukasza Gibały, radnego z klubu Kraków Dla Mieszkańców, wątpliwości aktywistów są uzasadnione, dlatego dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej powinien zaprosić ich do negocjacji:

To, że jest to projekt kosztowny, to także argument przeciwko obecnej realizacji. A aktywiści mówią: nie można tego robić z takim rozmachem, bo odbije się to także na dzikiej przyrodzie.

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o 8.30.

50%
50%