|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż 2018 roku. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż 2018 roku!

Głosujący za największy wyczyn 2018 roku uznali postępy w inwestycjach drogowych w Małopolsce - np. nowe obwodnice wielu miast czy węzeł drogowy w Poroninie. Na tę propozycję padło 51% głosów.

Drugie miejsce dla kolei, która przeżywa w Małopolsce prawdziwe odrodzenie. To spodobało się 40% głosujących.

Na trzecim miejscu uplasowali się aktywni obywatele, którzy stawiają na swoim. Ta nominacja zyskała 5% głosów.

Czwarte miejsce - ex aequo z wynikiem 2% głosów - zajęły dwie propozycje krakowskie – kolejne rekordy bite przez miasto i wprowadzenie Karty Krakowskiej.

 

„Blamaż 2018 roku” to zdaniem internautów Radia Kraków uchwała antysmogowa, która nie pomaga. Tak zdecydowało 37% osób.

Na drugim miejscu znalazło się wielkie zamieszanie i niepewna przyszłość Wisły Kraków. To nie podoba się 26% głosujących.

Trzecie miejsce – z wynikiem 22% głosów – dla problemów z nielegalnymi składowiskami i pożarów wysypisk śmieci w Małopolsce.

Czwarte miejsce zajęły ślimaczące się inwestycje. To opinia 8% osób.

Na piątym miejscu znalazł się dom Józefa Piłsudskiego "wyłączony" z obchodów stulecia odzyskania niepodległości. A tę propozycję zagłosowało 7% osób.

 


WYCZYN:

1. Kraków bije kolejne rekordy - 13,5 mln turystów w roku 2018. Rekordowa liczba pasażerów odprawionych przez Kraków Airport. Stolicę Małopolski coraz chętniej wybierają także zagraniczni pacjenci.

2. Drogowe inwestycje w Małopolsce - Obwodnice m.in. Skały, Oświęcimia i Miechowa, węzeł komunikacyjny w Poroninie, podpisana umowa na budowę północnej obwodnicy Krakowa.

3. Kraków wprowadza Kartę Krakowską - Od 1 sierpnia mieszkańcy Krakowa mogą korzystać z Karty Krakowskiej, która upoważnia do 20-proc. zniżek na bilety okresowe MPK oraz do zniżek w miejskich instytucjach kultury. Do Karty są uprawnione także osoby płacące w tym mieście podatki.

4. W Małopolsce kolej górą - inwestycje PKP PLK, kilkanaście milionów pasażerów przewiezionycyh przez Koleje Małopolskie, uruchomienie Regionalnej Kolei Podhalańskiej.

5. Aktywni obywatele stawiają na swoim - nie dla deweloperów na os. Teatralnym i Podwawelskim, Zakrzówek użytkiem ekologicznym, komitet "Nic o Nas Bez Nas" inicjuje dyskusję o ruchu na Kazmierzu.

 

BLAMAŻ:

1. Wielkie zamieszanie i niepewna przyszłość Wisły Kraków - Wisła Kraków ma nowego inwestora. To luksembursko-brytyjskie konsorcjum funduszy inwestycyjnych. Stało się ono właścicielem stu procent akcji. Wcześnej nad Białą Gwiazdą wisiało widmo upadku i gry w IV lidze. 

2. Problemy z nielegalnymi składowiskami i pożarami wysypisk śmieci - Do składowania i pożarów niebezpiecznych substancji dochodziło między innymi w Kluczach, Skawinie, Gorlicach i Trzyciążu.

3. Dom Józefa Piłsudskiego "wyłączony" z obchodów stulecia odzyskania niepodległości - Władze Krakowa od wielu lat zabiegają o odzyskanie Domu im. Józefa Piłsudskiego. Tymczasem Związek Legionistów Polskich wystąpił z wnioskiem o zasiedzenie Oleandrów. W efekcie obchody 100-rocznicy odzyskania niepodległości nie dotarły do miejsca wymarszu "Kadrówki".

4. Uchwała antysmogowa nie pomaga - W 80% małopolskich gmin nikt nie kontroluje tego, czym pali się w piecach. Kary za spalanie odpadów też nie odstraszają.

5. Ślimaczące się inwestycje - Hala Jaskółka w Tarnowie, Most Heleński w Nowym Sączu, remont pałacu przy ul. Szlak

fot: Jacek Bańka

Wszystko wskazuje na to, że inwestor wycofał się z kupna Wisły Kraków - tak oceniał sytuację klubu Józef Brynkus, poseł Kukiz'15. Do północy w piątek nowy właściciel miał przelać 12 mln zł na poczet spłaty długów wobec piłkarzy - pieniądze jednak, co potwierdza oficjalny profil TS Wisła, nie wpłynęły. To, co oglądaliśmy w ostatnich dniach było czystą farsą przekonywał Brynkus:


Dla poważnego międzynarodowego inwestora kwota 12 mln nie powinna być problemem. Podejrzewam, że w ten sposób niedoszli właściciele wycofali się z tego interesu.

 

Problemy Wisły to też problemy miasta, które jest właścicielem stadionu i któremu klub jest winien pieniądze - mówił Aleksander Miszalski, krakowski radny, szef małopolskiej Platformy Obywatelskiej:

Musimy usiąść do rozmów i przedyskutować, jak pomóc klubowi pamiętając przy tym, że miasto poszło już na ustępstwa. Trzeba też pamiętać, że mieszkańcy raczej nie będą przychylni pomocy finansowej dla Wisły.

Z kolei odnosząc się do problemu nielegalnych składowisk i pożarów wysypisk śmieci szef tarnowskiej Rady Miasta z klubu Nasze Miasto Tarnów przekonywał, że jedna spalarnia na terenie całej Małopolski to zbyt mało:


Decyzją Ministerstwa Środowiska Tarnów został wykreślony z listy miast, w których miały stanąć spalarnie. W konsekwencji mamy duże problemy z tzw. warstwą nadsitową, czyli odpadami, które nie są przetwarzane.

Małopolscy politycy byli natomiast jednogłośni w sprawie funkcjonowania małopolskiej uchwały antysmogowej. Jak mówił Grzegorz Biedroń, wojewódzki radny PiS, początek pięcioletniej kadencji powinien być dla samorządowców momentem na podjęcie radykalnych działań:

Sama likwidacja palenisk w Krakowie nie rozwiąże całego problemu. Pamiętajmy, że w regionie są miejsca, w których od lat w sprawie czystego powietrza nie zrobiono nic lub prawie nic.

 

Rozstrzygnięcie plebiscytu 7 stycznia.

Od lewej: R.Śmiałek, M.Kękuś, A.Szczepańska i G.Lipiec (fot. M.Bartkowicz)

W kolejnym specjalnym wydaniu audycji w Radiu Kraków 5 stycznia goście komentowali nominacje do wyczynu 2018 roku. Wiele miejsca poświęcili boomowi turystycznemu w Krakowie. W stolicy Małopolski w minionym roku odnotowano kolejne rekordy liczby turystów odwiedzających miasto czy osób korzystających z usług lotniska. - Turystyka to oczywisty kierunek rozwoju dla całego regionu - mówił Grzegorz Lipiec, poseł Platformy Obywatelskiej i były wicemarszałek województwa.

Turystyka to przyszłość Małopolski. Nasz region z niej żyje. To są przecież hotele, hostele, różne kwatery, to są usługi transportowe i ludzie związani z gastronomią. Mamy nawet specjalną szkołę - Małopolską Szkołę Gościnności w Myślenicach - która kształci kadry wyłącznie pod tzw. przemysł czasu wolnego.

Jak zauważył Ryszard Śmiałek, przewodniczący SLD w Małopolsce, rozwój turystyki ściśle uzależniony jest od jakości infrastruktury drogowej i kolejowej, a ta w minionym roku znacznie się poprawiła.

Rok 2018 pokazał jak duże są możliwości i że wspólnie potrafimy w Małopolsce działać ponad podziałami - zarówno w drogownictwie jak i w kolejnictwie. Przypomnę też, że w samym Krakowie mamy zaawansowaną budowę Trasy Łagiewnickiej, a w tym roku zaczną się przygotowania do budowy Tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej. Dodatkowo trwa przebudowa ulicy Igołomskiej, a remont ul 29. Listopada ruszy najprawdopodobniej także w tym roku.

Nominację do wyczynu 2018 roku otrzymało także wprowadzenie Karty Krakowskiej, czyli systemu zniżek dla osób mieszkających w Krakowie bądź płacących tu podatki - w tym m.in. dwudziestoprocentowa ulga na bilety okresowe komunikacji zbiorowej. - Karta jest dobrym pomysłem, ale mam poważne wątpliwości co do tego, jak miasto prowadzi politykę transportową - powiedział Mariusz Kękuś, miejski radny Prawa i Sprawiedliwości.

Władze miasta chcą zmusić mieszkańców do określonych zachowań nakazami i zakazami. Ja się na to nie zgadzam. Uważam, że powinno się stosować się zachęty i elementy edukacji, a to powinno skłonić mieszkańców do przesiadania się do komunikacji zbiorowej. Sama Karta Krakowska jest dobrym pomysłem, natomiast efekty jej wprowadzenia będziemy oceniali zapewne dopiero za około dwa lata, kiedy będziemy dysponować danymi, które pokażą, jakie skutki przyniosła dla miasta.

Zdaniem Alicji Szczepańskiej, miejskiej radnej klubu Kraków dla Mieszkańców, miniony rok należał do aktywnych obywateli miasta, co potwierdziły wyniki wyborów samorządowych w stolicy Małopolski.

Dla mnie największym wyczynem, jeśli chodzi o świadomość obywatelską krakowian, jest to, że po raz pierwszy od wielu lat do Rady Miasta dostali się społecznicy, nieumocowani w żadnych strukturach partyjnych, ani w klubie prezydenta Majchrowskiego. Na pewno ta świadomość rośnie, a społecznicy zdają sobie coraz bardziej sprawę z tego jak mogą wpływać na rzeczywistość Krakowa.

 

36%
64%