email: redakcja@radiokrakow.pl | telefon: 12 200 33 33
04/10/2013

Przedłużone terminy składania deklaracji śmieciowej

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie przedłuży termin składania deklaracji śmieciowych.
Posłuchaj rozmowy z szefem klubu PO w krakowskiej radzie
fot. Joanna Gąska


Termin składania deklaracji śmieciowych przez krakowian mija 30 kwietnia, czyli w najbliższy wtorek. Ale jeśli ktoś nie zdąży, będzie mógł zrobić to później.
MPO będzie przyjmowało deklaracje także w maju. Od 1 do 5 przez internet, a od 6 do 17 osobiście.
Ponad połowa tych deklaracji w Krakowie jeszcze nie wpłynęła. Wszystko dlatego, że mieszkańcom nie jest łatwo wszystkie zasady zrozumieć.

Do tej pory w Krakowie wpłynęło około 20 tysięcy deklaracji. To wciąż mniej niż połowa. Większość z nich przesłali właściciele domów jednorodzinnych. W deklaracjach znajdują się między innymi informacje o tym, ile osób mieszka w danym domu i śmieci będą segregowane.
Niektóre gminy w Małopolsce, takie jak Tarnów czy Oświęcim, już dawno zakończyły przyjmowanie deklaracji. Ale są też takie, które nie zaczęły. Samorządy i mieszkańcy ze wszystkim muszą zdążyć przed 1 lipca. Wtedy nowe zasady odbioru śmieci zaczną obowiązywać.


Deklaracja składa się z 4 stron i załącznika, do złudzenia przypomina PIT, nie tylko szatą garficzną, ale i stopniem trudności.

Kraków

Nie wszyscy będą musieli samodzielnie wypełnić deklarację. Za mieszkańców bloków zrobią to zarządcy nieruchomości i spółdzielnie. Problem będą mieli właściciele domów jednorodzinnych, dokument musza wypełnić samodzielnie. Wątpliwości na pewno będą, bo jak pokazują doświadczenia Tarnowian wypełnienie deklaracji to niełatwe zadanie. Do tej pory 20% mieszkańców Tarnowa nie wysłało dokumentów, mimo, że termin upłynął w połowie lutego.

Właściciele domów jednorodzinnych muszą też pamiętać, aby zaopatrzyć się w pojemniki na śmieci.
Krakowianie mogą je kupić na własną rękę - albo wynająć je od Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. W tym celu trzeba wypełnić w deklaracji rubrykę oznaczoną literą G.

Cennik za wynajem można znaleźć w uchwale o usługach dodatkowych, na stronie internetowej nowezasady.pl
Jeden pojemnik kosztuje miesięcznie "złoty dwadzieścia trzy". W każdym domu muszą być dwa pojemniki: zielony na szkło i niebieski na odpady zmieszane. Oprócz tego każdy właściciel będzie dostawał za darmo żółty worek na papier, plastik i metal.
W deklaracji można też zaznaczyć dodatkowe płatne usługi takie jak mycie pojemników i wystawianie je przed dom. Ale nie jest to obowiązkowe.


PUNKTY KONSULTACYJNE

"Opłata za śmieci jest przygotowana na podstawie ordynacji podatkowej, dlatego deklaracja przypomina PIT" - tłumaczy Grzegorz Stawowy szef klubu PO w krakowskiej radzie. Dodaje, że w jednej z rubryk znajduje się informacja o wyborze sposobu gromadzenia śmieci selektywnego i nieselektywnego. Ten drugi będzie droższy o połowę. Jak twierdzi Stawowy kalkulator przeliczający ilość wytwarzanych odpadów generuje błędy. Dlatego radni Platformy Obywatelskiej chcą, by MPO skorygowało formularz deklaracji

FORMULARZE DEKLARACJI DO POBRANIA


Małopolska Zachodnia

W Oświęcimiu minął już termin składania dokumentów. W wyznaczonym terminie deklaracji nie złożyło około 200 właścicieli mieszkań i domów jednorodzinnych. "Teraz te osoby, będą wzywane do urzędu, by na miejscu wypełnić dokumenty" - mówi Andrzej Bojarski, wiceprezydent Oświęcimia.
Mieszkańcy Chrzanowa, Trzebini i Libiąża deklaracje dotyczące sposobu naliczania opłaty śmieciowej muszą wypełnić do końca kwietnia, W Oświęcimiu ten termin minął już w połowie marca. Wszystkie informacje i wzór dokumentu dostępne są tutaj.


Deklaracje trzeba dostarczyć osobiście do Międzygminnego Związku "Gospodarka Komunalna" w Chrzanowie. Aby ułatwić mieszkańcom składanie dokumentów, związek organizuje też do końca kwietnia dyżury swoich pracowników w Urzędach Gmin w Trzebini, Libiażu i Chrzanowie oraz w 16 wioskach w powiecie chrzanowskiem.


Tarnów


W Tarnowie obowiązek złożenia deklaracji śmieciowej minął 15 lutego - do tej pory wywiązało się z niego prawie 90 procent mieszkańców.

"Cały czas czekamy na tych, którzy z różnych powodów nie dopełnili tego obowiązku" - przyznaje Krzysztof Kluza z Tarnowskiego Organizatora Komunalnego.

Tarnowianie za wywóz śmieci od lipca tego roku maja płacić 9 złotych i 90 groszy za odpady posegregowane i 15 złotych za te nieposegregowane. Ze złożonych już w urzędzie miejskim w Tarnowie deklaracji wynika, że nie wszyscy boją się wyższych stawek i są osoby lub instytucje, które deklarują, że nie będą segregować śmieci i chcą płacić więcej. Od lipca ma zostać ogłoszony przetarg.

Wypełnioną deklarację należy w Krakowie dostarczyć do krakowskiego MPO a w Tarnowie do budynku magistratu przy ulicy Nowej 4. Deklaracje śmieciową składają tylko właściciele nieruchomości za mieszkających w blokach wypełnia je spółdzielnia.


( Aleksandra Ratusznik/Marek Mędela/Maciej Skowronek/jg/dw)

Komentarze + dodaj komentarz

2013-06-14 10:05:34 Fiodor
Do redakcji
Nie wiem czy ten aspekt był już poruszany, ale ceny o których się dyskutuje dotyczą tylko wywozu. Natomiast nikt nie mówi o pojemnikach, które trzeba będzie kupić we własnym zakresie bądz zapłacić za ich wynajem !!!
2013-05-13 18:59:49 mamjuztegodosc
"ustawa śmieciowa"
Mieliśmy już reformę emerytur(afera z OFE), oświaty, służby zdrowia, a wszystko to pod płaszczykiem unijnych dyrektyw. Widzimy marne efekty Teraz przyszła kolej na śmieci! O tym, że trzeba dbać o środowisko i segregować odpady na szczęście wiedzą już nawet małe dzieci, ale jak to ująć w ramy systemu, w naszym kraju jeszcze nikt nie wymyślił. Obecnie wdrażana reforma śmieciowa(chociaż na przygotowanie jej było wystarczająco dużo czasu) jest zła,bo jest krzywdząca dla mieszkańców. Jak zwykle, w istotnych dla nas sprawach, nie było żadnych konsultacji społecznych, urzędnicy zadecydowali za nas. A Kraków bije tu niechlubne rekordy. Łatanie dziury w budżecie miasta za pomocą skandalicznie wysokich stawek za odbiór odpadów jest po prostu niegodziwe. Sformułowanie, że za posegregowane odpady zapłacimy mniej jest manipulacją (bo oczywiście zapłacimy dużo więcej niż obecnie) Do tej pory za wywóz śmieci płaciłam 29.50 za 3 osoby(nie segregowanych, chociaż i tak korzystałam z dzwonów). Obecnie będzie to 53.50 zł za posegregowane lub 80.50 za nieposegregowane. Różnice widać gołym okiem. Mam nadzieję, że stawki te nie przejdą! I nie łudźmy się - dzikie wysypiska jak były, tak będą! I żadna reforma tego nie zmieni, to tez demagogia. A co z setkami ton papieru na kretyńskie czterostronicowe deklaracje? Panowie od "reformy" puknijcie się w głowę i uderzcie w serce.
2013-04-23 08:04:37 inżynier mieszkaniec
Szef klubu PO jak Giertych
Szef klubu PO nie umie mówić po polsku. Lepiej by brzmiał, jakby cały czas wymawiał końcówki -ą zamiast -om w słowach: "danom", "produkujom",
2013-04-23 07:50:47 inżynier mieszkaniec
parę pytań nie wyjaśnionych ani na stronie, ani w ulotkach
1. Dlaczego na maile MPO nie odpowiada, a infolinia podana na ulotce nie informuje. 2. W jaki sposób będą dostarczane żółte worki i za ile skoro w deklaracji DJ znajdują się w części G. jako zapotrzebowanie w ramach usług dodatkowych, nie pasuje tu żółty worek jak usługa najmu, transport, oraz mycie i dezynfekcja. 3. Czy z tego wynika, że MPO będzie myło i dezynfekowało żółte worki na odpady segregowane? 4. Czy usługa najmu pojemnika jako dodatkowa będzie dodatkowo płatna za każdym razem/miesiącem skoro i tak stawki są wygórowane? 5. Jakim kryterium MPO kieruje się przy rozróżnieniu domu jednorodzinnego od wielorodzinnego, np. pół bliźniaka? Oczywiście, że protestuję, bo do tej pory segregowałem odpady nie płacąc za to teraz to samo muszę robić za pieniądze płacone MPO bez konkurencji a jak widać nie radzą sobie nawet na etapie przekazywania i zbierania informacji, ochrona danych osobowych też się kłania.
[Replication or Save Conflict][Replication or Save Conflict]
2013-04-19 14:27:12 Janko Muzykant
deklaracje śmieciowe
Jakim prawem MPO sp.z.oo korzystając z deklaracji zbiera nasze dane osobowe takie jak adres zamieszkania, własność lokali, PESSEL, e-mail, a nawet nr telefonu ? Czy MPO jest administratorem danych osobowych w znaczeniu Ustawy o ochronie danych, czy zarejestrowała takowy zbiór w GIODO ?. A co z przetwarzaniem danych, udostępnianiem podmiotom trzecim ,możliwością wglądu w swoje dane ich korygowaniem itp ? W Krakowie dotyczy to około 700 000 mieszkańców. W deklaracji nie ma słowa na ten temat. Później się okaże, że nasze dane "fruwają " w sieci, dostajemy niechciane e- maile, SMSY Premium itp. Moim zdaniem jest to poważne niedopatrzenie urzędników uchwalających przepisy i dopóki nie będzie to jasno sformułowane ja swoich danych nie udostępnię.
2013-04-16 16:31:09 jednorodzinny
Gdzie protesty
Gdzie można podpisać protesty przeciw tym zasadom ? Bo nie widzę powodu, dla którego miałbym płacić za 3.5 razy tyle śmieci, ile nasza rodzina produkuje.
wróć do góry