Woda jest dostarczana przez miejską sieć wodociągową i poddawana jest stałej kontroli. Zdroje wody pitnej w rejonie Kuźnic będą dostępne od kwietnia do listopada - przy temperaturach dodatnich.

„Każdy może bezpłatnie korzystać ze zdrojów. Im więcej osób skorzysta z wody wodociągowej zamiast kupować ją w jednorazowych butelkach, tym mniej odpadów, i tym lepiej dla środowiska. Można ją pić bez obaw zarówno ze zdrojów, jak i z każdego kranu na terenie Zakopanego” – wyjaśnił Bartłomiej Zubek, starszy specjalista ds. ochrony środowiska TPN.

Budowa czterech zdrojów wody pitnej wraz z pracami projektowymi i przygotowawczymi, niezbędną infrastrukturą techniczną, zagospodarowaniem terenu oraz wykonaniem tablic edukacyjnych, została sfinansowana ze środków funduszu leśnego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Wartość inwestycji to 110 tys. zł.

Zdroje zostały oznaczone specjalnymi tablicami edukacyjnymi. W TPN z terenu udostępnionego dla turystów usuwa się rocznie 15–20 ton odpadów, głównie pustych plastikowych butelek po napojach. Unikanie jednorazowych butelek zmniejszyłoby znacznie ilość odpadów. Plastikową butelkę można zastąpić bidonem, butelką turystyczną lub innym pojemnikiem wielokrotnego użytku – dowiadujemy się z tablicy informacyjnej przy zdroju.

Na tablicach znalazły się także rysunki, z których dowiadujemy się, jaką drogę pokonuje woda, którą kupujemy w plastikowej butelce. Cały proces jest kosztowny i nieekologiczny, wymaga bowiem m.in. produkcji butelek, które później trafiają na wysypiska śmieci - lub niestety na tatrzańskie szlaki. Tablice zawierają informacje w językach polskim i angielskim.

W 2018 r. władze TPN planują uruchomić zdroje przy kolejnych szlakach. Będą także odtwarzane i remontowane dawne drewniane rynienki, z których będzie można czerpać wodę przy szlakach.

 

 

 

 

(PAP/ko)