|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W góry? Tak, ale odpowiedzialnie

Ponad połowa Polaków podczas pobytu w górach wybiera się w ich wyższe partie. Przy tym aż 30% nie wie czym jest TOPR, a 10% wybrałoby na wędrówkę... tenisówki. Wiedza jest niewielka, a apetyt na ryzykowne przeżycia ciągle spory. W odpowiedzi na to Polskie Koleje Linowe, Tatrzański Park Narodowy i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe dziś na Kasprowym Wierchu rozpoczęły akcję edukacyjną "Odpowiedzialnie w góry".

posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej

fot: Piotr Korczak

 Wśród ambasadorów akcji, którzy chcą dzielić się swoim doświadczeniem znalazła się między innymi Anna Figura, skialpinistka, która mówi, że jesli kolega wyszedł na Rysy i wrzucił stamtąd zdjęcia, to nie oznacza, że i my na Rysy wyjdziemy, nie uprawiająć regularnie żadnego wysiłku. Nie można iść ślepo za modą, zdjęciami na Instagramie - trzeba zacząć od Chochołowskiej, Kościeliskiej...

Naczelnik TOPR Jan Krzysztof dodaje, że wierzy w wychowywanie młodych ludzi, ale kolejne pokolenia wychodzą w góry i efektów specjalnie nie widać. Toprowcy udzielają pomocy około 800 osobom rocznie, liczba wypadków rośnie, ale z drugiej strony nie rośnie liczba śmiertelnych wypadków.

Patryk Białokozowicz z PKL ujawnia wyniki anikietowych badań wśród turystów na temat zachowania w górach - 85% turystów nie wie jak się zachować nawet w przypadku burzy...

Każdy kto wyrusza w góry powinien przede wszystkim zapoznać się z prognozą pogody i dostosować do niej plan wycieczki, a najgorsze są gwałtowne załamania pogody - podkreśla Apoloniusz Rajwa, przewodnik tatrzański, ratownik i grotołaz, były pracownik Obserwatorium Meteorologicznego na Kasprowym Wierchu.

 

Magdalena Zbylut-Wiśniewska/bp

 

100%
0%