Funkcjonariusze na nartach, w zależności od potrzeby, pojawią się na terenie siedmiu województw: małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, podkarpackiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego.

„Narciarskie patrole policyjne będą dyżurowały rotacyjnie na największych stacjach narciarskich, w zależności od obłożenia danych stoków. Będą to dwuosobowe patrole specjalnie przeszkolonych policjantów. Mamy już doświadczenie w tym temacie, bo policyjne patrole są obecna na stokach od 2003 r.” - powiedziała PAP Katarzyna Cisło z biura prasowego małopolskiej policji.

Mundurowi na nartach mają dbać o bezpieczeństwo na trasach - będą zwracać uwagę na zbyt brawurową jazdę, która jest częstą przyczyną wypadków oraz na nietrzeźwych narciarzy. Policja przypomina, że jazda na nartach pod wpływem alkoholu czy środków odurzających jest zabroniona. Policjanci będą wyposażeni w alkotesty. W przypadku, gdy pijany narciarz będzie stwarzał zagrożenie dla innych użytkowników, zostanie wyproszony ze stoku. Za nietrzeźwość na nartach można zostać ukaranym grzywną nawet do 5 tys. zł.

Policjanci będą też kontrolować, czy dzieci jeżdżą w kaskach. Taki ustawowy obowiązek mają młodociani do ukończenia 16-go roku życia, ale ratownicy górscy zalecają wszystkim miłośnikom sportów zimowych używanie kasków ochronnych.

„Co ważne, mundurowi będą patrolować nie tylko nartostrady, ale także ich okolice – drogi dojazdowe i parkingi. Więcej patroli policyjnych pojawi się także w okolicach dworców kolejowych i autobusowych oraz w miejscach zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży” – dodała Cisło.

Policjanci na czas ferii przygotowali akcję edukacyjno-informacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Jest ona kontynuacją działań podejmowanych w ramach ogólnopolskiej kampanii zainicjowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. „Kręci mnie bezpieczeństwo” i jest objęta patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W miejscach zimowego wypoczynku policjanci będą organizowali spotkania, konkursy oraz prelekcje na tematy związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w trakcie ferii. Ponadto, na potrzeby akcji zostanie utworzona strona internetowa www.policja.pl/bezpieczenstwo-na-stoku, na której dostępne będą między innymi informacje dotyczące harmonogramu działań realizowanych w ramach akcji oraz materiały informacyjno-edukacyjne przeznaczone dla rodziców i dzieci.

Jako pierwsi na zimowy wypoczynek pojadą uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Pierwszy turnus ferii potrwa od 13 do 28 stycznia. Jako ostatni - od 10 do 25 lutego - odpoczywać będą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego.

 

PAP/bp