|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Tatrzański Park Narodowy odnowił współpracę z amerykańskim parkiem

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego i jego odpowiednika na Słowacji oraz Parku Narodowego Gór Skalistych w USA odnowiły w środę umowę o Parkach Siostrzanych, na mocy której przedłużyły trwającą od dekady współpracę.

Fot. Regina Korczak-Watycha

Jak wspominał b. dyrektor TPN Paweł Skawiński, który przed dekadą podpisywał umowę, współpraca z amerykańskimi przyrodnikami zrodziła się po wizycie przedstawicieli TPN w Parku Narodowym Gór Skalistych w Kolorado.

„Kiedy władze amerykańskiego parku wystąpiły z inicjatywą, my oczywiście się zgodziliśmy, angażując dodatkowo naszego słowackiego odpowiednika” – wspominał.

„Minione 10 lat uważam za wspaniały okres, w którym za największy sukces uważam stworzenie wolontariatu. To wspaniała idea, która właśnie w amerykańskich parkach narodowych ma długoletnią tradycję, a my ją przeszczepiliśmy na nasz grunt. Dzisiaj możemy powiedzieć, że wolontariat w TPN jest największym takim dziełem funkcjonującym w polskich parkach narodowych” – mówił Skawiński.

Obecny podczas odnowienia trójstronnej umowy konsul generalny USA w Krakowie Walter Braunohler podkreślił, że „to świetny przykład pięknej współpracy”.

„Mamy wspaniałe parki narodowe i razem współpracujemy po to, aby chronić naturalne dziedzictwo dla przyszłych pokoleń. Oczywiście pojawiają się różne problemy, ale traktujemy je jako wyzwania. Chcielibyśmy, aby turyści nie przyczyniali się do degradacji środowiska i dyskutujemy na tymi problemami” – mówił konsul.

Jednym z obszarów współpracy są alternatywne źródła energii i ich wykorzystanie na terenie parków narodowych. Przyrodników z Tatr i Kolorado interesuje także udostępnienie parków narodowych dla osób niepełnosprawnych.

Dyrektorka Parku Narodowego Gór Skalistych Darla Sidles powiedziała, że dla przedstawicieli amerykańskiego parku narodowego to wielki honor i zaszczyt móc współpracować z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.

„Dotychczas nasza współpraca była bardzo owocna i planujemy nadal uczyć się od siebie nawzajem. Zajmowaliśmy się zarządzaniem zasobami i wymienialiśmy się cennymi informacjami na temat badań naukowych” – mówiła Sidles.

Dyrektor słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Majko powiedział, że tak jak dla tatrzańskich zwierzęta nie ma granic państwowych, tak współpraca między parkami narodowymi powinna wykraczać poza polityczne granice.

Odnowieniu umowy towarzyszyła również 10. międzynarodowa konferencja naukowa pod nazwą: Od wiedzy do inspiracji – nowoczesne metody edukacji w obszarach cennych przyrodniczo. Konferencje takie są organizowane co roku z okazji Dnia Ziemi przez Konsulat USA w Krakowie we współpracy z polskimi parkami narodowymi.

Wieczorem zaplanowano koncert Orkiestry Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie.

 

 

(PAP,ew)

0%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0