|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Remont w Willi Koliba w Zakopanem. Tu wciąż czuć obecność Stanisława Witkiewicza

Willa Koliba w Zakopanem, Muzeum Stylu Zakopiańskiego, jeden z najważniejszych oddziałów Muzeum Tatrzańskiego od czerwca zeszłego roku jest w remoncie. Fachowcy mają ręce pełne roboty, ponieważ ostatnie poważne prace w Kolibie przeprowadzono w latach 80. Konieczna jest więc nie tylko wymiana wszystkich instalacji, ale i oczyszczenie fasady czy wymiana dachu. A poza tym, muzealnicy chcą wprowadzić także zmiany w samej wystawie.

Posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej

Fot. P. Korczak

Na plac budowy udało się zajrzeć reporterce Radia Kraków Magdalenie Zbylut-Wiśniewskiej. W willi zmieni się sporo wewnątrz i na zewnątrz. „Będzie nieco układ komunikacyjny. Wejście do budynku będzie od strony północnej, wcześniej było od południowej” – zapowiada Emilia Pomiankiewicz z Muzeum Tatrzańskiego.

Willa Koliba to pierwszy dom w stylu zakopiańskim wybudowany według projektu Stanisława Witkiewicza. Mieści się przy ulicy Kościeliskiej, najstarszej ulicy Zakopanego. „Tu doskonale widać, że ów styl zakopiański odnajduje się nie tylko w architekturze. To styl kompletny. Tu są meble w stylu zakopiańskim, tkaniny, sztućce, filiżanki. My to dalej będziemy pokazywać. Natomiast odczuliśmy wyraźną potrzebę, by w samej willi pokazać też twórcę stylu, czyli Stanisława Witkiewicza. Będzie on miał tu swoją stałą wystawę biograficzną” – mówi Anna Wende-Surmiak z Muzeum Tatrzańskiego.

Siedziba muzeum po remoncie otworzy się na wszystkich zwiedzających – w trakcie prac pomyślano o osobach niepełnosprawnych.

Willa Koliba będzie ponownie otwarta dla zwiedzających w październiku.

 

(Magdalena Zbylut-Wiśniewska/ew)

100%
0%