|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Odpowiedzialnie w góry! Wspólna akcja PKL, TOPR-u i Tatrzańskiego Parku Narodowego

Za porady podziękujesz nam z góry - to hasło letniej akcji edukacyjnej Polskich Kolei Linowych, które wraz z TOPR-em i Tatrzańskim Parkiem Narodowym postanowiły zadbać o bezpieczeństwo turystów w górach również latem. Na specjalnej stronie internetowej akcji i kanałach social media można znaleźć porady i wskazówki dotyczące m.in. bezpieczeństwa, ekologii czy przygotowania kondycyjnego. Swoją wiedzą dzielą się ambasadorzy akcji - ludzie zawodowo związani z górami, m.in. ratownicy TOPR, przewodnicy i sportowcy.

mat. prasowe

Aż 57% Polaków wybiera się w góry właśnie latem – wynika z badania przeprowadzonego przez IBRIS na zlecenie PKL. Jednocześnie prawie 40 proc. ankietowanych ocenia swoją wiedzę na temat gór jako średnią lub niską.

– Celem naszej akcji edukacyjnej jest wywołanie publicznej dyskusji o świadomym bezpieczeństwie w górach i sprawienie, by myślenie o odpowiedzialności za zdrowie i życie stały się dobrym zwyczajem w turystyce. Zależy nam na tym, żeby Polacy mądrze planowali górskie wyprawy, wiedzieli jak się do nich przygotować i jak przewidywać zagrożenia, by cieszyć się z piękna i magii gór – mówi Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL.

W serii poradnikowych filmów edukacyjnych dostępnych na stronie internetowej odpowiedzialniewGory.pl i kanałach social media ambasadorzy akcji dzielą się swoją wiedzą, która ma uświadomić turystom potencjalne zagrożenia w górach, pokazać jak przygotować się do wyprawy, jak ważne jest poszanowanie dla tatrzańskiej przyrody i zachowanie podstawowych zasad, które wpływają na nasze bezpieczeństwo.

 

– Tatry odwiedza co roku prawie cztery miliony osób, musimy więc zachować odpowiedni balans między ochroną przyrody, a udostępnianiem gór turystom. Powinniśmy z nich korzystać odpowiedzialnie, tak, aby nie zakłócać naturalnej harmonii tego miejsca. Odpowiedzialność za Tatry spoczywa na nas wszystkich – tłumaczy Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

 

Z prezentowanych materiałów dowiemy się m.in. jak najlepiej przygotować się do wyjścia w góry latem, jakie zagrożenia czekają na nas w wyższych partiach Tatr, jak i gdzie sprawdzać warunki pogodowe i poprawnie na nie reagować. Nie zabraknie także informacji dotyczących uprawiania sportu – amatorzy biegania dowiedzą się jak bezpiecznie trenować biegi górskie.

 

– Góry dają nam wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu, od bezpiecznych spacerów dolinami, po ekstremalne wspinaczki, musimy być jednak do tego odpowiednio przygotowani – przypomina Jan Krzysztof, naczelnik TOPR.

 

W letniej edycji akcji Odpowiedzialnie w góry! porad udzielają: Maciej Pawlikowski – himalaista, zawodowy ratownik TOPR, międzynarodowy przewodnik wysokogórski IVBV/UIAGM i instruktor taternictwa, uczestnik siedmiu zimowych wypraw na ośmiotysięczniki, Grzegorz Bargiel – ratownik TOPR, przewodnik tatrzański i międzynarodowy przewodnik wysokogórski IVBV, Jan Krzeptowski-Sabała – specjalista ds. turystyki w TPN, Marcin Rzeszótko – ratownik TOPR, siedmiokrotny medalista Mistrzostw Polski w biegach górskich i sześciokrotny w biegach narciarskich, Andrzej Marasek – ratownik TOPR, przewodnik tatrzański I klasy, Apoloniusz Rajwa – wieloletni pracownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Kasprowym Wierchu, Magdalena Derezińska-Osiecka – v-ce Mistrzyni Świata, brązowa medalistka Pucharu Świata, Mistrzyni Europy Środkowej, wielokrotna Mistrzynią Polski w skialpinizmie, Młodzieżowa Mistrzyni Polski w biegach górskich, Sylweriusz Kosiński – dr n. med., ratownik górski, lekarz naczelny TOPR i twórca Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej.

 

 

https://odpowiedzialniewgory.pl/

 


(materiały prasowe/sp)

100%
0%