- Jest to z jednej strony konieczność, bo zwiększenia wykorzystywania źródeł energii odnawialnej domaga się od nas Unia Europejska. Z drugiej strony Podtatrze ma korzystne warunki, by energię elektryczną wykorzystywać - mówiła Joanna Gronkowska, skarbnik powiatu tatrzańskiego w trakcie odbywającego się w Zakopanem VIII Międzynarodowego Forum Górskiego. W tym roku tematem głównym konferencji jest "klaster energii - szanse i bariery rozwoju".

"Okazuje się, że procent nasłonecznienia jest u nas bardzo duży. Gdy średnio wynosi on 1000 godzin, u nas jest to 1400 godzin. Proponujemy więc słoneczną elektrownię Tatry" - dodała Joanna Gronkowska. 

"Gdy uzyskamy dofinansowanie, będzie to kolejny krok w kierunku do samowystarczalności energetycznej Podtatrza. Pierwszym krokiem była Geotermia Podhalańska. Można było powiedzieć, że Zakopane dążyło do bycia pierwszym miastem niezależnym od Gazpromu. Oczywiście udało się to tylko w pewnym zakresie" - zaznacza Piotr Bąk, starosta tatrzański.

"Aby chronić środowisko potrzeba dobrej współpracy między samorządem, ludźmi nauki i lokalnymi przedsiębiorcami. Działamy od kilkunastu lat i chcemy to robić dalej, bo stoją przed nami kolejne wyzwania. A jednym z pomysłów jest klaster energetyczny" - podkreślał starosta tatrzański Piotr Bąk. 

Samorządy górskie chcą pozyskać pieniądze na rozwój farm fotowoltaicznych, które mogłyby powstać na dachach budynków użyteczności publicznej. Pozyskana w ten sposób energia mogłaby zabezpieczyć potrzeby samych budynków, ale także pozwolić zarobić samorządom dodatkowe pieniądze.  

Klaster Energii Zielone Podhale działa od lipca 2016 roku skupiając lokalne władze, przedsiębiorców i małopolskich naukowców. Jego głównym zadaniem ma być znalezienie rozwiązań pozwalających na poprawę jakości powietrza w regionie. 

 

 

(RK, Joanna Orszulak/ew)