W poniedziałek z samowolnie postawionej w Bukowinie Tatrzańskiej wypożyczalni sprzętu narciarskiego pod naporem wiatru zerwał się dach, zabijając trzy osoby i raniąc kolejną. Jak przekonywał inspektor, takich obiektów postawionych bez stosownego pozwolenia jest dużo w miejscach, gdzie generuje się ruch turystyczny, nie tylko na Podhalu.

PINB w Zakopanem prowadzi postępowania w sprawie rozbiórki takich obiektów między innymi zlokalizowanych pod Wielką Krokwią. "Wydaliśmy 14 nakazów rozbiórki dla obiektów handlowych pod skocznią, ale ich właściciele odwołali się do wyższej instancji. Podobne nielegalne obiekty są również w gminie Kościelisko na Siwej Polanie i tam również prowadzimy postępowania" – powiedział PAP Kęsek.

W ostatnim czasie dzięki interwencji PINB rozebrano kilka nielegalnych małych obiektów zlokalizowanych pod Gubałówką w Zakopanem. Kolejne nielegalne stragany są zlokalizowane wzdłuż traktu na Gubałówce, ale inspektorat jeszcze nie prowadzi w tej sprawie postępowania.

"Działamy w ramach możliwości inspektoratu. Obsada kadrowa nie pozwala nam opanować wszystkiego w całości, ale w miarę możliwości robimy to etapami" – wyjaśnił inspektor i dodał, że w zakopiańskim PINB pracuje jedynie dwóch inspektorów z uprawnieniami oraz pięciu referentów, a poza kwestiami nielegalnych budowli są do obsługi bieżące sprawy obywateli. PINB w Zakopanem rozpatruje ponad 1100 spraw rocznie.

Procedura w przypadku nielegalnych budowli wygląda w ten sposób, że Inspektorat Nadzoru Budowlanego powiadamia właściciela takiego obiektu o kontroli. Często jednak inwestorzy jej unikają i procedura trwa latami. W ostateczności po uprawomocnieniu się decyzji PINB nielegalna budowla jest rozbierana na koszt inwestora.

W Zakopanem głośna była sprawa rozbiórki samowoli budowlanej syna byłego burmistrza miasta. Decyzję o rozbiórce tej samowoli PINB wydał pod koniec 2011 r., jednak inwestor odwoływał się od niej do wszystkich instancji. Ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał decyzję o rozbiórce, którą wykonano dopiero w maju 2019 r.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)