W homilii abp Jędraszewski podkreślił, że św. Antonii jest "wzorem nieugiętej wiary i miłości, z jaką trzeba wychodzić do każdego człowieka". "Uczy nas być blisko z Chrystusem; iść przez świat z prawdą, która zwycięża i nie bać się dziejowych burz" - powiedział kaznodzieja.

W ocenie metropolity krakowskiego postawa św. Antoniego jest dziś niezwykle potrzebna. "Mamy nie lękać się Chrystusowej Ewangelii, z radością i miłością głosić ją światu, nie tracąc nadziei, że ci, którzy są daleko i z wrogością odnoszą się do symboli chrześcijańskiej wiary, powiedzą kiedyś na wzór św. Piotra: +Panie, ratuj mnie+" – powiedział abp Jędraszewski.

Życzył, by nowo ogłoszone sanktuarium św. Antoniego, stało się ważnym miejscem duchowego wzrostu. "Niech przybywający tu wierni doznają pociechy w strapieniach i umocnienia w radościach" - powiedział arcybiskup.

Świątynią św. Antoniego opiekują się ojcowie bernardyni. Początki działalności zakonu pod Tatrami sięgają roku 1902 roku, kiedy zakupiono w tym miejscu willę dla starszych i chorych zakonników. W związku z zamknięciem przez niemieckich okupantów kaplic w "Księżówce" i u sióstr urszulanek na Jaszczurówce, bernardyni pełnili posługę duszpasterską w swej kaplicy, gdzie sprawowali sakramenty i nabożeństwa. W 1950 r. rozpoczęto rozbudowę w stylu zakopiańskim dotychczasowej świątyni. W roku 1958 erygowano dom zakonny, a w 1984 r. utworzono parafię pw. św. Antoniego z Padwy.

Św. Antoni z Padwy był jednym z najbardziej cenionych kaznodziei XIII w. Urodził się w Lizbonie w 1195 r. Pomiędzy 15. a 20. rokiem życia wstąpił do Kanoników Regularnych św. Augustyna, którzy mieli swój klasztor na przedmieściu Lizbony. Spędził tam dwa lata, po czym przeniósł się do klasztoru w Coimbrze, obok Lizbony - był to drugi, najważniejszy ośrodek życia religijnego i kulturalnego w kraju. W roku 1220 opuścił on zakon kanoników i wstąpił do zakonu franciszkanów (Zakonu Braci Mniejszych) z nadzieją wyjazdu na misje do Maroka i poniesienia tam śmierci męczeńskiej za głoszenie Ewangelii. Udzielał się w pracy duszpasterskiej i kaznodziejskiej. Szczególny dar wymowy gromadził przy nim wielkie tłumy. Zmarł w wieku 36 lat. Jego proces kanonizacyjny jest najkrótszym w historii Kościoła katolickiego. Wyniesiony został na ołtarze 30 maja 1232 przez papieża Grzegorza IX. 16 stycznia 1946 r. papież Pius XII ogłosił go doktorem Kościoła.

W Zakopanem jest także sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik, sanktuarium Świętej Rodziny.

Początki obecności bernardynów w Zakopanem sięgają roku 1902. Zakupiono wówczas dla chorych zakonników dom wypoczynkowy, gdzie znajdowała się niewielka kaplica zakonna św. Antoniego z Padwy. W latach 50. kaplicę rozbudowano. Nowy kościół poświęcił kardynał Karol Wojtyła. W głównym ołtarzu znajduje się figura św. Antoniego z Padwy wykonana z drewna modrzewiowego przez zakopiańskiego rzeźbiarza Pawła Szczerbę. Figurę otaczają liczne wota umieszczone w gablotach.

Kościół św. Antoniego w Zakopanem jest 12. sanktuarium w Polsce, nad którym bernardyni sprawują duchową opiekę.

 

PAP/RK

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii