Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Konwent Marszałków w Zakopanem. Przyspieszone wybory samorządowe już w październiku?

  • Podhale
  • date_range Środa, 2017.01.18 11:15 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 03:50 )
W październiku odbędą się przyspieszone wybory samorządowe - tak przekonują marszałkowie województw, którzy spotkali się na Konwencie Marszałków w Zakopanem.To echa ostatnich wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który zapowiedział m.in. zmiany w ordynacji wyborczej.

Fot. Piotr Korczak

Na razie są to jedynie przypuszczenia, choć jak przekonywali marszałkowie Małopolski i Śląska taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny właśnie po ostatnich wypowiedziach prezesa PiS. Co prawda Jarosław Kaczyński mówił jedynie o zmianie ordynacji wyborczej, ale samorządowcy uważają, że to kolejny etap wojny o samorządy.

Podczas trwającego Konwentu Marszałków samorządowcy podjęli na razie decyzję o apelu do rządu o wycofanie się z planu odebrania samorządom wojewódzkim wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. 

W przyszłym tygodniu małopolski sejmik prawdopodobnie przyjmie uchwałę antysmogową, która określa normy dla pieców oraz zakazuje palenia odpadami węglowymi.

Przeczytaj: Marszałkowie Małopolski i Śląska: Widać, że PiS ma za mało władzy. To co zdobyli w Warszawie to jest za mało

 

 

 

(Jacek Bańka, Piotr Korczak/ew)

Obradujący w Zakopanem Konwent Marszałków Województw sprzeciwił się projektowanym zmianom w ustawie o ochronie środowisk dotyczącym Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska. Samorządowcy postulują także podział wpływów z podatku VAT.

W środę w Zakopanem rozpoczęły się obrady Konwentu Marszałków Województw RP. Województwo małopolskie objęło półroczne przewodnictwo nad tym konwentem.

„Najważniejszy postulat przyjęty podczas obrad dotyczy próby zmiany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości ustawy o ochronie środowiska, w części dotyczącej Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska” – powiedział PAP Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa.

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska to obecnie samorządowe osoby prawne, natomiast zmiana zaproponowana w poselskim projekcie idzie w tym kierunku, żeby w radach nadzorczych Funduszu na pięć osób, cztery były przedstawicielami administracji rządowej.

Marszałkowie obawiają się, że województwa stracą władztwo nad Funduszami, w których dochody są generowane w województwie i do tej pory były wykorzystywane na wspieranie działań ekologicznych na ich obszarze.

„Jeżeli stracimy możliwość kontrolowania Funduszu, a przejmie je państwo, to będzie sytuacja skandaliczna” – oświadczył marszałek Krupa.

Marszałkowie w tej sprawie jednogłośnie przyjęli stanowisko zdecydowanie sprzeciwiające się projektowanym zmianom. Projektem - według zamieszczonego na stronie internetowej porządku posiedzenia - Sejm ma zająć się w przyszłym tygodniu. Projekt wpłynął do Sejmu 7 grudnia ub.r., 12 grudnia skierowano go do pierwszego czytania. Przerwane 12 grudnia posiedzenie Sejm ma wznowić 25 stycznia.

„To jest próba obejścia normalnego procedowania, normalnej legislacji i obawiam się, że ustawa może być bardzo szybko przyjęta. Nie wolno w ten sposób procedować. To jest obchodzenie prawa” – mówił marszałek Krupa.

Ten temat wzbudził największe emocje wśród marszałków, którzy wystosowali pisemny protest. Ma on trafić na ręce prezydenta, premier i do odpowiednich ministerstw oraz posłów.

Ponadto obradujący w Zakopanem marszałkowie postulują podział przychodów z tytułu podatku VAT. „Naszym głównym zadaniem jest wspieranie rozwoju gospodarczego, a więc efekty tych działań powinny mieć również przełożenie na budżet województw” – zaznaczył Krupa.

Marszałkowie chcą, aby wzorem innych państw podatek VAT wpływał w części do budżetu centralnego, a w część do samorządów. Marszałek Krupa wskazywał, że na przykład w Stanach Zjednoczonych część podatku VAT jest federalna, a część stanowa.

„To są rozwiązania zupełnie zasadnicze, które w innej sytuacji postawiłyby samorząd regionalny, jeżeli chodzi o finanse” – mówił marszałek.

Konwent Marszałków Województw przyjął także postulat dotyczący ułatwień w tak zwanej ustawie wdrożeniowej czyli ułatwień w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Ułatwienia miałyby dotyczyć zarówno tych, którzy o te pieniądze się starają jak i tych, którzy te pieniądze alokują.

„Chodzi o to, aby przy zastosowaniu prostych rozwiązań prawnych, czasami organizacyjnych, przyspieszyć ten proces, a po drugie uprościć go. Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych małych i średnich, ma problem z przygotowaniem odpowiednich dokumentów” – mówił marszałek.

Zgodnie z propozycjami, dokumenty, które są w rękach administracji nie musiałyby być dołączane do wniosków o fundusze unijne, jak na przykład zaświadczenia z ZUS-u.

Posiedzenie Konwentu Marszałków RP po raz pierwszy odbyło się pod przewodnictwem Małopolski. W konwencie biorą także udział przedstawiciele ministerstw rozwoju czy spraw zagranicznych, posłowie oraz pracownicy naukowi. Konwent jest ciałem opiniotwórczo-doradczym, które reprezentuje interesy wszystkich 16 województw. Podczas spotkań konwentu marszałkowie analizują i opiniują propozycje zmian legislacyjnych oraz omawiają aktualne problemy samorządów wojewódzkich.

Posiedzenia kończą się wypracowaniem wspólnych stanowisk, które następnie kierowane są do właściwych urzędów i instytucji centralnych. Konwent Marszałków Województw RP powstał niemal od razu po reformie samorządu. Pierwsze posiedzenie odbyło się w grudniu 1998 roku.

 

PAP/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:05

    "Bajkowy świat" Pawła Erazmusa na wystawie w Pałacu Sztuki

  • 22:05

    Złoto kosmicznego pyłu… Joanny Warchoł w Pałacu Sztuki

  • 17:30

    Zacznijmy liczyć się w Polsce. Wypełniajcie ankietę! Kampania Porozumienia Autyzm-Polska

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię