|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jest szansa na uporządkowanie chaosu reklamowego w gminie Kościelisko

We wtorek wejdzie w życie tak zwany kodeks reklamowy w Gminie Kościelisko. W dokumencie znalazły się nowe przepisy miejscowe, dotyczące umieszczania tablic i urządzeń reklamowych w przestrzeni gminy, a także informacje dotyczące ich rozmiarów czy materiałów z jakich powinny być wykonane. W ten sposób urzędnicy chcą walczyć z chaosem reklamowym i wielkoformatowymi billboardami zasłaniającymi górski krajobraz.

Posłuchaj co mówią mieszkańcy Kościeliska

fot: Marek Lasyk

Jak zaznacza Agnieszka Grzegorczyk z Urzędu Gminy Kościelisko, mieszkańcy będą mieli rok na dostosowanie reklam do zapisów kodeksu. "Za 12 miesięcy gmina będzie miała prawo egzekwować, czy reklamy są zgodne z przepisamy, czy nie. Zapraszamy do urzędu. Wszystkim wytłumaczymy przepisy kodeksu. W planach jest też akcja informacyjna dla mieszkańców i wydanie poradnika z przykładowymi lokalizacjami i wielkościami" - mówi.

W obszarach szczególnie cennych widokowo stawianie szyldów będzie w ogóle zabronione. Jeżeli chodzi o wolnostojące reklamy, tu dopuszczono maksymalną powierzchnę 12 metrów kwadratowych. Dla porównania, największe billboardy znajdujące się na terenie gminy mają ponad 30 metrów kwadratowych.

Dodatkowo kodeks reguluje zasady stawiania ogrodzeń i małej architektury na terenie gminy. "Staraliśmy się zapisy kodeksu dostosować do lokalnego krajobrazu kulturowego, żeby chronić tradycyjną architekturę podhalańską. Kodeks reklamowy formułuje, w jakich odległościach od elementów charakterystycznych dla architektury Podhala mogą być lokalizowane reklamy. Kodeks ogranicza powierzchnię reklam. Do tego nie dopuszczamy reklam na przykład na dachach budynków. To było popularne. Dachy mają charakterystyczny kąt nachylenia. To bardzo tradycyjny element architektury podhalańskiej" - mówi Andrzej Orłowski, architekt i autor dokumentu. Jak dodaje - zapisy kodeksu regulują także materiały, z jakich mają być wykonane zarówno reklamy, jak i obiekty małej architektury oraz ogrodzenia. Preferowany jest materiał miejscowy, czyli drewno.

Po okresie przejściowym gmina będzie mogła naliczać kary pieniężne i wydać decyzję zobowiązującą właściciela do dostosowania obiektu lub jego usunięcia.

Gmina Kościelisko jest pierwszą w Małopolsce gminą wiejską, która uchwaliła kodeks reklamowy. Do tej pory w regionie uchwalono tego typu prawo miejscowe jedynie w Nowym Sączu oraz Bochni.

fot: Marek Lasyk


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Magdalena Zbylut/ko)

posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej

100%
0%