|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wystawę poświęconą akcji »Żegota« można zobaczyć w Urzędzie Pocztowym w Tarnowie

Dziś w całej Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Święto państwowe ustanowione aby uczcić bohaterów, którzy niejednokrotnie ryzykowali swoje życie dla innych. Data nie jest przypadkowa 24 marca - 75 lat temu na Podkarpaciu Niemcy zamordowali rodzinę Ulmów, którzy w swoim domu ukrywali podczas okupacji Żydów. Z okazji tegorocznych obchodów Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek przedstawiający rodzinę Ulmów

Posłuchaj Grzegorza Kurdziela z Poczty Polskiej

Fot. Agnieszka Wrońska

22 marca w Urzędzie Pocztowym w Tarnowie uroczyście otwarto wystawę Instytutu Pamięci Narodowej poświęconą akcji »Żegota« Polski Podziemnej. Wystawa przygotowana z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów opowiada o działalności tej organizacji.

- To wystawa, która pokazuje losy tej organizacji oraz w bardzo skondensowany sposób opowiada o tym, jaki był los zarówno Żydów w Polsce podczas okupacji, jak i Polaków - musimy pamiętać o tym, że w Polsce za pomoc Żydom Niemcy przewidzieli karę śmierci - mówił Grzegorz Kurdziel, członek zarządu Poczty Polskiej S.A.

Wystawa przygotowana przez IPN ma przede wszystkim zwrócić uwagę na wyjątkowości tej organizacji przyznaje dr Filip Musiał Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie. 

- O ile w calej Europe były osoby, które pomagały swoim żydowskim sąsiadom, »Żegota« jest jedyną formą pomocy zinstytucjonalizowanej. Działała przy Polskim Państwie Podziemnym i była wyrazem chęci niesienia pomocy właśnie przez nie - tłumaczy Musiał.

Wystawa poświęcona akcji »Żegota« czynna będzie w budynku tarnowskiej poczty przy ulicy Mickiewicza w godzinach otwarcia urzędu pocztowego. Poza Tarnowem można ją także zobaczyć w oddziałach pocztowych w Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi i w Białymstoku.   

Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów, który przypada w niedzielę, będzie obchodzony w Polsce w tym roku po raz drugi. Święto to w 2017 r. zainicjował prezydent Andrzej Duda. Jego data, 24 marca, to  dzień w którym  zamordowani została przez niemieckich żandarmów rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów, Niemcy zabili również ich dzieci i ukrywaną przez nich rodzine żydowską. Z okazji tegorocznych obchodów Poczta Polska wydała specjalny znaczek z fotografią rodziny Ulmów. 

Agnieszka Wrońska/łk

75%
25%