|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wykonawca remontu ulicy Krakowskiej w Tarnowie uspokaja mieszkańców

Wymiana zamontowanej zaledwie 5 lat temu kostki rozpoczęła się 18 lipca. Prace zostały podzielone na sześć etapów. W pierwszym, najbardziej uciążliwym dla kierowców i mieszkańców, zamknięto skrzyżowanie ulic: Targowej, Wałowej, Krakowskiej i Katedralnej. Mieszkańcy zauważają, że początkowo wymiana kostki szła bardzo szybko, ale ostatnio nieco zwolniła. Jednak wykonawca remontu przekonuje, że prace postępują zgodnie z planem. Chociaż może się zdarzyć kilkudniowe opóźnienie.

fot: B. Maziarz

- Na spotkaniu z mieszkańcami przed rozpoczęciem prac powiedziałem, że będą takie momenty. To nie jest spowolnienie wynikające z tego, że nie mamy co robić, albo ludzi brakuje. Kostki z dnia na dzień przybywa i jest to widoczne. Są jednak czasami takie roboty, które trzeba wykonać, ale ich nie widać. Takimi są na przykład roboty przy torach. Nikt tego nie widział, ale trochę czasu trzeba było spędzić, żeby to zrobić. Temperatury też nie sprzyjają - wyjaśnia w rozmowie z Radiem Kraków Stanisław Onak.

Wykonawca remontu nawierzchni ulicy Krakowskiej dodaje, że potrzebuje około 6 dni roboczych, żeby dokończyć układanie szwedzkiej kostki granitowej. Później może znowu wystąpić czas, w którym będzie wyglądało, że na budowie nic się nie dzieje, ponieważ po ułożeniu kostki trzeba będzie poczekać na stwardnienie betonu oraz fug. Jak dodaje Onak, fugowania nie da się też przeprowadzać w upale, ani deszczu. Dlatego, mimo że pierwszy fragment ulicy Krakowskiej będzie wyglądał na skończony, samochody będą mogły nim prawdopodobnie przejechać dopiero pod koniec sierpnia. To może oznacza kilkudniowe opóźnienie w stosunku do pierwotnych założeń. "Technologii nie przyśpieszymy. To musi wszystko swoje odstać, odczekać. Chodzi o to, żeby to zrobić dobrze i żeby nam wszystkim to służyło. Zrobiliśmy ulicę Bandrowskiego i nic się z nią nie dzieje. Tu będzie tak samo" - mówi.

Wymiana nawierzchni ulicy Krakowskiej ma potrwać do końca listopada. W kolejnym etapie, jeszcze w sierpniu, będzie wymieniana nawierzchnia ulicy od Batorego do ulicy Staszica. Dojazd do ulicy Batorego będzie prowadzony częścią parkingową ulicy Krakowskiej.

Miasto zdecydowało się na ponowny remont nawierzchni ulicy Krakowskiej, bo ciągle trzeba było naprawiać wypadającą i łamiącą się kostkę. Włoski porfir jest teraz zastępowany szwedzkim granitem o grubości 10 centymetrów. Ponowny remont ulicy Krakowskiej będzie kosztował ponad 4 miliony 800 tysięcy złotych. Za pierwotny, który był współfinansowany ze środków unijnych, miasto zapłaciło 8 milionów złotych.

Jednak miasto procesuje się z wykonawcą pierwotnych prac tylko o około 2 miliony złotych odszkodowania. Rzecznik prezydenta Tarnowa Daniela Motak wyjaśnia, że miasto domaga się odszkodowania za to, co wykonawca zrobił niezgodnie z dokumentacją. "Przede wszystkim było to użycie niewłaściwej kostki brukowej. Nie wszystko, co wykonawca zrobił w tamtym remoncie, zostało wykonane wadliwie. Stąd ta różnica" - mówi Motak i przyznaje, że istnieje także możliwość domagania się odszkodowania przed sądem za koszty ponownego remontu Krakowskiej, ale jeszcze nie wiadomo, czy miasto to zrobi. W dużej mierze zależy to od rozstrzygnięcia pierwszego procesu. 

W związku z remontem ulicy Krakowskiej, wyjście Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej, która 17 sierpnia wyrusz z Tarnowa na Jasną Górę zostanie poprowadzone niec okrężną trasą. Pielgrzymi po Mszy Świętej na Placu Katedralnym przejdą na Plac Rybny i ulicę Wałową, którą dojdą do ulicy Krakowskiej i Placu Sobieskiego. Dalsza część trasy przebiegnie bez zmian. Wykonawca remontu ulicy Krakowskiej wprawdzie deklarował udostępnienie szerszego przejscia dla pielgrzymów z ulicy Katedralnej ale uzano jednak, że trzeba na tym odcinku zmienić trasę.

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)

80%
20%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 24

Tad

Środa, 16 sierpnia 2017, 14:16

@Marco

Zdaje się, że projektant i konserwator też byli bez wyobraźni? Nie wspominając o reprezentujących przedsiębiorców radnych którym bardzo się śpieszyło.

Odpowiedz

Marco

Środa, 16 sierpnia 2017, 09:11

Myślę, że kosztami ponownego remontu powinni być obdzieleni ludzie z ekipy Ścigały (on sam to chyba oczywiste) przede wszystkim inspektor nadzoru oraz osoba, której podpis widnieje pod technicznym odbiorem. Dlaczego mieszkańcy mają ponownie ponosić koszty za bandę cwaniaków.

Odpowiedz

A tak pytam

Poniedziałek, 14 sierpnia 2017, 21:21

Ciekaw jestem u kogo na podwórku znajdzie swoje miejsce wymieniona kostka.

Odpowiedz

qaja

Niedziela, 13 sierpnia 2017, 21:45

Czy to prawda, ze wodociągi finansują ten remnt?

Odpowiedz

Wesoły Romek

Niedziela, 13 sierpnia 2017, 11:52

@Boczny obserwator

Nie mam ochoty odpisywać na osobiste przytyki frustrata. Masz ochotę porozmawiać merytorycznie to zapraszam, a jak nie, to zajęty jestem, pranie robię.

Odpowiedz

Boczny obserwator

Niedziela, 13 sierpnia 2017, 10:02

@Marek

Wesoły Romek wie wszystko i na każdy temat zabiera głos. Albo pisze w godzinach pracy albo jest bezrobotny.

Odpowiedz

Wesoły Romek

Sobota, 12 sierpnia 2017, 21:54

@Marek

No to pokazałeś. Trzymaj sobie swoją zawiść w swoim domu, a nie kompromituj się w komentarzach. Tyle samo wiesz o budownictwie, co o mojej pracy. Nie kreuj się zatem na fachowca, bo co komentarz to jesteś niżej.

Odpowiedz

Marek

Sobota, 12 sierpnia 2017, 20:10

@Wesoły Romek

Wesoły Romek wszystkich ma za idiotów! Mój wpis pierwszy dotyczył nagłaśniania przez wszystkoe media ułożenia pierwszej czy setnej kostki. Pytają mieszkańców jak to oceniają i takie tam. To mnie wkurza. Zamiast pomagać to utrudniają i to jest fakt. Sprawdziłem wcześniejsze komentarze i już znam twórczość Wes. Romka. Zawziął się na kogoś i tyle. Jego ciężka praca to pisanie komentarzy. Współczuję braku pracy.. Może jednak układanie kostki w dobrej firmie pod nadzorem p. Ciepieli.

Odpowiedz

maroo

Sobota, 12 sierpnia 2017, 10:53

@Paul

patrząc na to co teraz robią, odpowiedź na pytanie kto zawinił nasuwa się sama

Odpowiedz

Wesoły Romek

Sobota, 12 sierpnia 2017, 10:11

@Marysia

Ma Pani jakiś kompleks? W którym miejscu obraziłem ciężko pracujących? Ja również ciężko pracuję i nie widzę potrzeby, żeby ktoś pracował, abym mógł być kim jestem. A przytyk do uczenia był po to, bo Markowi się wydaje, że wszyscy komentują pracę robotników, co jest bzdurą, o czym świadczy chociażby fakt, że pierwszym komentującym pod wątkiem, jest właśnie on. Firma która robi Krakowską udowodniła na Bandrowskiego, ze potrafi i wierze że sobie poradzi. Gdyby Marek miał odrobinę wiedzy, a nie tylko robotniczego zacietrzewienia, wiedziałby, ze głosy krytyki są wobec władz miasta, która to już poprzednim razem wykazała się bylejakością przy nadzorze, a nadzorujący z ramienia urzędu miasta wiceprezydent sam powiedział, że był odsuwany od tych spraw. Nie musi Pani przepraszać.

Odpowiedz

Marysia

Sobota, 12 sierpnia 2017, 07:59

@Wesoły Romek

Ktoś musi pracować ciężko, żeby Wesołym Romkiem mógł być ktoś... Dlaczego Pan obraża ludzi pracujących fizycznie Panie Wesoły Romku??? Megalomania???

Odpowiedz

Paul

Piątek, 11 sierpnia 2017, 21:08

@maroo

To dochodzimy do prawdy... projekt pierwszego remontu nie był dobry, nieoddzielone chodniki od jezdni szkodziły całości nawierzchni, porfir za słaby... Jeszcze tylko nazwisko projektanta i inspektora nadzoru i sprawa się wyjaśni...

Odpowiedz

Wesoły Romek

Piątek, 11 sierpnia 2017, 20:59

@Marek

I czym się chwalisz. Płacą ci to pracujesz ciężko. Trzeba się było uczyć, to wiedziałbyś coś o tym co się w mieście dzieje, a nie tylko pisał durne komentarze.

Odpowiedz

Marek

Piątek, 11 sierpnia 2017, 20:43

@Wesoły Romek

Do jakiego urzędnika?? Nie pochlebiaj sobie. Zakasać rękawy i na budowę. Sam ciężko pracuję i mierzi mnie kiedy " znawcy " się wyżywają w komentarzach na cudzej pracy.

Odpowiedz

Wesoły Romek

Piątek, 11 sierpnia 2017, 19:18

@Marek

To z tego, że byłeś łaskaw porównywać mnie do urzędnika.

Odpowiedz

Marek

Piątek, 11 sierpnia 2017, 18:54

@Wesoły Romek

też nie jestem i co z tego?

Odpowiedz

Wesoły Romek

Piątek, 11 sierpnia 2017, 18:45

@Marek

Ja nie jestem urzędnikiem, więc mnie nikt nie odsuwa.

Odpowiedz

maroo

Piątek, 11 sierpnia 2017, 16:46

@Olinek

z tego co widziałem na stronie BIP ZDiKU to wykonawca miał zrobić nowy projekt, więc tamten na pewno był zły

Odpowiedz

Olinek

Piątek, 11 sierpnia 2017, 15:49

Popieram komentarz Marka. A na marginesie skoro nie naprawia się zgodnie z poprzednim projektem to jednak projektant coś źle opacował.

Odpowiedz

Marek

Piątek, 11 sierpnia 2017, 15:31

@Wesoły Romek

Ty też nie jesteś lepszy.

Odpowiedz