Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Wierzchosławicach odbyły się uroczystości 147.rocznicy urodzin Wincentego Witosa

  • Tarnów
  • date_range Niedziela, 2021.01.24 14:58 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:39 )
W podtarnowskich Wierzchosławicach odbyły się uroczystości 147.rocznicy urodzin Wincentego Witosa, organizowane przez NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, w partnerstwie z Powiatem Tarnowskim. Obchody zorganizowane zostały w skromniejszej formie niż przed laty w związku z panującą pandemią. Uczestnicy najpierw wzięli udział w mszy świętej w wierzchosławickim kościele, a następnie złożyli wiązanki na grobie Witosa.

Fot. Paweł Topolski

Posłuchaj co mówi poseł Teresa Hałas
Uroczystości 147. rocznicy urodzin Wincentego Witosa

Przewodnicząca NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, poseł Teresa Hałas, podczas swojego wystąpienia podkreślała, że w tym roku związek obchodzi 40 rocznicę powstania, a postać Witosa jest bardzo ważna dla jego idei.

List do zgromadzonych skierował Prezydent Andrzej Duda - odczytał go Piotr Ćwik minister w  Kancelarii Prezydenta, prezydent w liście podkreślił rolę Witosa w drodze Polski do Niepodległości. List został też zamieszczony na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.

"Wierzchosławice to miejsce szczególne, wpisane w polską historię, pamięć i tożsamość. Budzi szacunek dziejowe dziedzictwo tej słynnej wsi, sięgające XIV wieku - przede wszystkim jednak Wierzchosławice kojarzą się jako symboliczna stolica polskiego ruchu ludowego, jako miejsce przyjścia na świat, gospodarowania i patriotycznej działalności Wincentego Witosa" - czytamy w liście.

Wincenty Witos - jak podkreślił Andrzej Duda - był wielkim Polakiem i wybitnym działaczem politycznym, a także państwowcem i mężem stanu, który w najbardziej znamienity sposób zasłużył się ojczyźnie i polskiej wsi. Prezydent dodał też, że coroczne obchody urodzin tego działacza politycznego w Wierzchosławicach są "wspaniałą manifestacją pamięci i przywiązania do wartości, którym Wincenty Witos poświęcił całe swoje życie".

"Wiernie rozwijają Państwo tradycję, ukształtowaną w ciężkich latach rządów komunistycznych. Wbrew zakazom władz, próbującym wymazać z polskiej historii tę wybitną postać, spotykali się tutaj przy grobie przywódcy ruchu ludowego, działacze NSZZ Rolników Indywidualnych +Solidarność+ – ludzie wielkiego serca i odwagi, kontynuatorzy drogi wolności i godności, którą podążał Wincenty Witos" - czytamy w liście prezydenta, który przypomniał też, że Wierzchosławice w wolnej Polsce stały się miejscem skupiającym rolników z całego kraju, samorządowców i przedstawicieli najwyższych polskich władz.

List do uczestników uroczystości skierował również premier Mateusz Morawiecki, zwrócił się w nim między innymi z podziękowaniami do rolników:

" Szczególnie dziękuję, za plony zebrane w niezwykle dramatycznym dla nas wszystkich, ubiegłym roku naznaczonym pandemią. Dzięki Państwa poświęceniu w Polsce ani przez chwilę nie zabrakło chleba. Tutaj w Wierzchosławicach podtrzymujecie Państwo pamięć o naszej wspólnej historii i jego wielkich twórcach" - napisał premier.  

Wincenty Witos urodził się w 1874 r. Był politykiem - jednym z przywódców Centrolewu, działaczem ruchu ludowego, trzykrotnym premierem. W Stronnictwie Ludowym działał od 1895 r. Po aresztowaniu we wrześniu 1930 r. przez władze sanacyjne, osadzony był w twierdzy brzeskiej.

Proces brzeski był konsekwencją represyjnych działań podjętych przeciwko opozycji przez marszałka Józefa Piłsudskiego w 1930 r. Działania te były jego reakcją na coraz większą aktywność stronnictw tzw. Centrolewu - antysanacyjnej koalicji powstałej w 1929 r., w skład której wchodziły: Polska Partia Socjalistyczna, Polskie Stronnictwo Ludowe "Wyzwolenie", Polskie Stronnictwo Ludowe "Piast", Stronnictwo Chłopskie oraz Narodowa Partia Robotnicza.

Wobec więzionych w Brześciu kilkunastu parlamentarzystów stosowano wyjątkowe szykany. Proces rozpoczął się 26 października 1931 r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Odbyło się ponad 50 rozpraw. 13 stycznia 1932 r. zapadły wyroki. Wincenty Witos został skazany na półtora roku więzienia. Później odbyły się także rozprawy apelacyjne. Ostatecznie Sąd Najwyższy postanowił 5 października 1933 r. o utrzymaniu wyroków. Wincenty Witos był jednym z tych skazanych w procesie brzeskim, którzy wybrali emigrację. Wyjechał we wrześniu 1933 r. do Czechosłowacji. Do kraju powrócił w marcu 1939 r. po wkroczeniu do Czechosłowacji wojsk niemieckich.

W czasie II wojny światowej był internowany przez Niemców, odrzucił propozycję utworzenia rządu kolaboracyjnego. W 1945 r. został prezesem nowo powołanego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zmarł 31 października 1945 r. w Krakowie.

 

(Agnieszka Wrońska/PAP/jp)

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię