Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Tarnowie powstało prawie 100 kolejnych budek dla ptaków

  • Tarnów
  • date_range Wtorek, 2018.04.24 17:25 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:50 )
Na wiosnę zapraszają ptaki do swojego miasta i robią to w bardzo konkretny sposób. W trzeciej edycji konkursu organizowanego przez tarnowski magistrat przedszkolaki i uczniowie wykonali prawie 100 budek lęgowych. Z drugiej strony mieszkańcy, a nawet urzędnicy odstraszają niektóre gatunki ptaków.

fot. dzięki uprzejmości przedszkola z ul. Szkolnej w Tarnowie

W konkursie "Zaprośmy ptaki do Tarnowa" chętnie biorą udział dzieci. Przedszkolaki z ulicy Szkolnej już po raz trzeci przy pomocy dorosłych przygotowały budki dla ptaków. Które zresztą później są zawieszane w ogrodzie. "Malowaliśmy i ozdabialiśmy te budki. Przylatywały do nich sikorki i szpak. Bardzo ładnie śpiewały" - mówiły reporterowi Radia Kraków dzieci.

Ale ptaki lubią też dorośli - jedna z konkursowych budek i to 3-piętrowa została zawieszona na drzewie obok urzędu miasta Tarnowa przy ulicy Nowej. "Wszystko po to, by urzędnicy mogli docenić zalety ptaków i to jak sobie radzą. Myślę, że to doskonała forma krótkiego relaksu. Łącznie z posłuchaniem śpiewu ptaków" - mówi dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa Marek Kaczanowski i dodaje, że ptaki są też pożyteczne bo np. łowią komary.

Fot. M. Kaczanowski

Ale też nie wszystkie. Dlatego na ulicy Wałowej w Tarnowie można usłyszeć dźwięk urządzenia odstraszającego ptaki. "Mamy urządzenie, które emituje głos ptaków drapieżnych. Ma za zadanie odstraszanie np. gołębi, które brudzą. Średnio skuteczne. Można stosować siatki lub kolczatki. Ale nie zawsze dobrze to wygląda" - wyjaśniał administrator jednego z budynków w centrum Tarnowa.

Podobne urządzenie kilka lat temu miało odstraszać gawrony z plant kolejowych, ale ptaki się do tego odgłosu przyzwyczaiły. Na cmentarzu w Krzyżu na początku roku wytoczono przeciw gawronom nawet armatę. Hukową. "Strzelamy zawsze rano. Żeby czasem nie próbowały tu siadać. I po czwartej po południu. Jak wszystkie usiądą na drzewach, to robi się czarno" - mówi opiekun cmentarza.

Dyrektor wydziału ochrony środowiska Marek Kaczanowski przyznaje, że do Tarnowa chętniej zaprasza mniejsze i mniej uciążliwe ptaki. "Nie promujemy gołębi czy gawronów, które i tak dobrze sobie radzą w mieście. Chcemy pomóc sikorkom, mazurkom, pleszkom, jerzykom, muchołówkom, wróblom, kowalikom. Mieszkańcy mają pewne problemy, więc te budki mogą je rozwiązać. Na przykład, gdy ptaki robiły gniazda w świeżo wykonanych elewacjach budynków" - wyjaśnia Kaczanowski.

Przez 3 lata trwania konkursu "Zaprośmy Ptaki do Tarnowa - powstało ponad 200 budek lęgowych.

 

 

(Bartek Maziarz/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię