Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W powiecie tarnowskim ruszy lokalny system ostrzegania przed powodzią

  • Tarnów
  • date_range Środa, 2020.11.25 07:12 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:37 )
W połowie przyszłego roku ma ruszyć na południu powiatu tarnowskiego innowacyjny w skali kraju lokalny system ostrzegania przed powodzią. Jego zaletą ma być dokładność. Będzie przewidywał możliwość wystąpienia podtopienia dla danego sołectwa. Zarejestrowani w systemie mieszkańcy zostaną na telefon komórkowy ostrzeżenie.

fot: OSP i MDP Ciężkowice

Radar pogodowy w Falkowej. / fot: starostwo powiatowe w Tarnowie

Leszek Ziółkowski z firmy DHI Polska podkreśla, że system mógłby alarmować mieszkańców o zagrożeniu z większym wyprzedzeniem. Jak jednak wyjaśnia, wtedy jednocześnie wzrasta ryzyko błędu. "Tak naprawdę w tych systemach, oprócz tego, że one są bardzo rozbudowane i dokładne, chodzi również o budowanie zaufania. Takie systemy będą wykorzystywane i będą użyteczne dla ludzi jeśli będą budziły zaufanie" - dodaje.

Ziółkowski przyznaje, że jeśli mieszkańcy kilkukrotnie otrzymaliby ostrzeżenie, które by się nie sprawdziło, to w przypadku prawdziwego zagrożenia mogliby je zignorować. "Tak naprawdę mówimy tutaj o zagadnieniach z pogranicza psychologii i socjologii. Jak ludzie reagują w obliczu zagrożenia" - mówi.

Stąd, jak wyjaśnia przedstawiciel firmy DHI Polska, podjęto wstępną decyzję o ostrzeganiu przed powodzią błyskawiczną na 30 minut przed jej spodziewanym wystąpieniem w danym sołectwie z opcją przedłużenia do 1 godziny, jeśli podczas testów okaże się to uzasadnione.   

Wiesław Gadziała ze starostwa powiatowego w Tarnowie dodaje, że system ma ostrzegać nie tylko przed powodziami błyskawicznymi po ulewach i burzach, ale także rzecznymi, czyli spowodowanymi długotrwałymi opadami i podnoszeniem stanu rzek. W tym przypadku ostrzeżenie o podtopieniach może zostać wysyłane do mieszkańców zarejestrowanych w systemie na 4 godzin przed wystąpieniem powodzi. Wcześniej taką informację otrzymają słuzby. 

W ramach projektu do siedmiu istniejących wodomierzy na rzece Biała Tarnowska dołożono 10 urządzeń mierzących poziom wody. Projekt kosztuje około 3,5 miliona złotych, z czego większość to dofinansowanie z funduszy europejskich rozdzielanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Bartłomiej Maziarz/ko

- System daje możliwość, żeby prognoza była z wyprzedzeniem godzinnym. Jednak przy takiej zmienności komórek burzowych, ma sens ostrzeganie z wyprzedzeniem 30-minutowym. To dużo. Jest ten moment, żeby zabezpieczyć mienie ruchome i minimalizować straty - wyjaśnia dyrektor wydziału rozwoju powiatu tarnowskiego, Wiesław Gadziała.

Pozyskiwanie takich ostrzeżeń będzie możliwe dzięki radarowi pogodowemu, który powiat tarnowski zainstalował w Falkowej niedaleko Ciężkowic. Dzięki temu urządzeniu będzie można przewidywać wystąpienie powodzi w promieniu do 50 kilometrów - w okolicach rzeki Biała Tarnowska na południu powiatu tarnowskiego. Może on także działać dla części powiatu nowosądeckiego oraz gorlickiego.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:35

    Pendolino tak szybko jechało, że nie zatrzymało się na stacji w Tarnowie

  • 22:33

    Resovia - Wisła 1-1 , czyli stracone 2 punkty!

  • 18:53

    Szkolny Budżet Obywatelski w Krakowie po raz czwarty. Zgłoszono 332 projekty

  • 18:10

    Światowy Dzień Książki w Krakowie Mieście Literatury UNESCO

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię