|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Toaleta w Tarnowie? Nie dłużej niż 15 minut

W Tarnowie powstała publiczna toaleta, z której można korzystać przez 15 minut. Publiczny szalet o nowoczesnym, surowym wyglądzie stanął przy ulicy Brodzińskiego, niedaleko Rynku jeszcze w ubiegłym roku. Prawie 3 miesiące trwało jednak doprowadzenie do niej prądu, bez którego nie może działać. Ostatecznie toaleta została wreszcie uruchomiona. Wbrew informacjom na drzwiach, na razie będzie bezpłatna. Jest jednak jeden warunek. Można z niej korzystać przez 15 minut.

posłuchaj materiału Bartłomieja Maziarza

fot: Paweł Topolski

Jak wyjaśnia Jerzy Szymala z firmy, która wykonała toaletę dla Tarnowa, chodzi o to, żeby toaleta nie była zajmowana przez cały dzień np. przez osoby bezdomne. 

- To według mnie jest śmieszne, bez sensu - mówi w rozmowie z reporterem Radia Kraków jeden z mieszkańców Tarnowa. Inna osoba dodaje jednak, że jeśliby tego nie było, ktoś mógłby tam na przykład spać. Czy 15 minut wystarczy? "To zależy jakie kto ma preferencje. Mi na przykład wystarczy i jeszcze zdążyłabym przewinąć dziecko. Ale na przykład mojemu mężowi potrzebne byłoby jeszcze dodatkowe 15 minut" - komentuje inna tarnowianka.

Pracownik producenta toalety podkreśla, że po upłynięciu czasu, który jest wyświetlany wewnątrz kabiny, nie dzieje się nic spektakularnego. W zamku w drzwiach zwalnia się elektrozaczep, ale nie otwierają się one na oścież. Oczywiście kabinę można też opuścić wcześniej, przed upływem 15 minut. 

Zastępca dyrektora wydziału infrastruktury Stefan Piotrowski podkreśla, że z toalety mogą korzystać wszyscy, ale jeśli będą okupowane, służby będą interweniowały. Na razie toaleta ustawiona niemal na rogu ulicy Brodzińskiego i Wałowej będzie bezpłatna. "Jeżeli się okaże, że będzie nagminnie wykorzystywana niezgodnie z przeznaczeniem, będziemy być może wprowadzać opłaty, ale na razie tego nie zakładamy" - mówi Piotrowski. 

Nowoczesna toaleta kosztowała 200 tysięcy złotych. Jest ogrzewana, ma przewijak.

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)

42%
58%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 30

Plenek

Czwartek, 28 marca 2019, 14:57

@no to co

Gaśnie światło po 15 minutach i jesteś jak w grobowcu...

Odpowiedz

to jakieś jajo

Środa, 27 marca 2019, 09:48

Cenę to będzie robiło złoty które tarnowianie będą tu deponować przez całe lata.

Odpowiedz

no to co

Wtorek, 26 marca 2019, 11:29

a po 15 minutach co się dzieje? drzwi otwierają na oścież czy jest jakiś alarm.... hmmm

Odpowiedz

Cycu

Poniedziałek, 25 marca 2019, 14:54

Posterunek dla panów z SM

Odpowiedz

Poniedziałek, 25 marca 2019, 11:46

Co tu moze kosztować 200tys zł? Ściany? Ceramika? Drzwi z kosmosu? Patent? Jaki element tego przybytku robi taką kwotę?

Odpowiedz

towarzysz

Poniedziałek, 25 marca 2019, 11:32

Pozostałość po tej lepszej zmianie.

Odpowiedz

lux

Poniedziałek, 25 marca 2019, 11:12

@prezes

I tam zrobić publiczną toaletę prawda. Zastanów sie trochę co wnosi twój komentarz

Odpowiedz

Sobota, 23 marca 2019, 18:25

Za 200tys to można kampera postawić.

Odpowiedz

Sobota, 23 marca 2019, 18:10

A ile miasto będzie płacić miesięcznie za utrzymanie???

Odpowiedz

anka

Sobota, 23 marca 2019, 12:15

wreszcie, bardzo dobry pomysł, brak takiegp przybytku w Tarnowie, cena zwala z nóg a kto to będzie sprzątał? oby nie było okupowane przez bezdomnych ....

Odpowiedz

Antek emigrant

Sobota, 23 marca 2019, 11:52

WC za 200 koła

Odpowiedz

prezes

Sobota, 23 marca 2019, 07:54

Ktoś na tym nieźle zarobił. Za 200 tyś można kupić komfortowe mieszkanie.

Odpowiedz

Piątek, 22 marca 2019, 22:15

A w Stanach najbogatszym państwie w świecie nie ma bezdomnych?

Odpowiedz

Piątek, 22 marca 2019, 22:02

za 200tys to mieszkanie można kupić a nie kib...... masakra jak wydaje się pieniadze.

Odpowiedz

Piątek, 22 marca 2019, 21:54

@simon

W punkt:)

Odpowiedz

Mieszczuch

Piątek, 22 marca 2019, 20:21

Ulica Brodzińskiego koło rynku?

Odpowiedz

AdamT

Piątek, 22 marca 2019, 19:50

@Darek

Belgia/Gandawa wpiszcie w przeglądarkę "public urinals ghent". Podobne są w brukseli, starszego typu - bardziej zabudowane w Amsterdamie. - Chodzi mi to, że można to zrobić estetycznie, dyskretnie i bardziej po ludzku i problem obszczymurów zniknie sam. Może też taniej niż za 200tys.

Odpowiedz

AdamT

Piątek, 22 marca 2019, 19:48

@AdamT

wpiszcie w przeglądarkę "public urinals ghent". Podobne są w brukseli, starszego typu - bardziej zabudowane w Amsterdamie. - Chodzi mi to, że można to zrobić estetycznie, dyskretnie i bardziej po ludzku i problem obszczymurów zniknie sam. Może też taniej niż za 200tys.

Odpowiedz

AdamT

Piątek, 22 marca 2019, 19:41

To toaleta na miarę naszych czasów ! :) Teraz na pewno rzucimy się do korzystania z tego dobrodziejstwa, bo jak wiadomo w Tarnowie załatwiamy się na ulice, do ogrodów tudzież na trawnik. I tak się rzucimy, że będzie trzeba zmienić na 10 minut. A serio - spoko, może i temat niezbyt ciekawy, ale w każdym cywilizowanym kraju stawia się takie przybytki. Ja bym proponował jednak takie coś jak jest w Gandawie - lekkie, estetyczne pisuary. Skoro co kawałek widać gościa, który musi zrobić to w krzakach, to znaczy, że coś takiego mogłoby się przydać. Szkoda tylko, że przez ostatnie 30 lat nikt nie uczy młodzieży poszanowania cudzej własności (tudzież publicznej). Głównie młodzi robią syf gdziekolwiek jest impreza...

Odpowiedz

Piątek, 22 marca 2019, 18:33

A ak nie wyjdę to mnie wyprowadzą siłą?

Odpowiedz