|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Toaleta w Tarnowie? Nie dłużej niż 15 minut

W Tarnowie powstała publiczna toaleta, z której można korzystać przez 15 minut. Publiczny szalet o nowoczesnym, surowym wyglądzie stanął przy ulicy Brodzińskiego, niedaleko Rynku jeszcze w ubiegłym roku. Prawie 3 miesiące trwało jednak doprowadzenie do niej prądu, bez którego nie może działać. Ostatecznie toaleta została wreszcie uruchomiona. Wbrew informacjom na drzwiach, na razie będzie bezpłatna. Jest jednak jeden warunek. Można z niej korzystać przez 15 minut.

posłuchaj materiału Bartłomieja Maziarza

fot: Paweł Topolski

Jak wyjaśnia Jerzy Szymala z firmy, która wykonała toaletę dla Tarnowa, chodzi o to, żeby toaleta nie była zajmowana przez cały dzień np. przez osoby bezdomne. 

- To według mnie jest śmieszne, bez sensu - mówi w rozmowie z reporterem Radia Kraków jeden z mieszkańców Tarnowa. Inna osoba dodaje jednak, że jeśliby tego nie było, ktoś mógłby tam na przykład spać. Czy 15 minut wystarczy? "To zależy jakie kto ma preferencje. Mi na przykład wystarczy i jeszcze zdążyłabym przewinąć dziecko. Ale na przykład mojemu mężowi potrzebne byłoby jeszcze dodatkowe 15 minut" - komentuje inna tarnowianka.

Pracownik producenta toalety podkreśla, że po upłynięciu czasu, który jest wyświetlany wewnątrz kabiny, nie dzieje się nic spektakularnego. W zamku w drzwiach zwalnia się elektrozaczep, ale nie otwierają się one na oścież. Oczywiście kabinę można też opuścić wcześniej, przed upływem 15 minut. 

Zastępca dyrektora wydziału infrastruktury Stefan Piotrowski podkreśla, że z toalety mogą korzystać wszyscy, ale jeśli będą okupowane, służby będą interweniowały. Na razie toaleta ustawiona niemal na rogu ulicy Brodzińskiego i Wałowej będzie bezpłatna. "Jeżeli się okaże, że będzie nagminnie wykorzystywana niezgodnie z przeznaczeniem, będziemy być może wprowadzać opłaty, ale na razie tego nie zakładamy" - mówi Piotrowski. 

Nowoczesna toaleta kosztowała 200 tysięcy złotych. Jest ogrzewana, ma przewijak.

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)

42%
58%