|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Tarnowskie muzeum okręgowe wzbogaciło się o nowy obraz Stanisława Wyspiańskiego

Pastelowy szkic przedstawia Wawel ukazany w dalekiej perspektywie od strony Wisły z charakterystycznymi konarami drzew na pierwszym planie. Szkic znajdował się po drugiej stronie znajdującego się w zbiorach muzeum portretu Jana Bartosińskiego. Do odkrycia doszło przypadkowo w trakcie prac konserwacyjnych tego właśnie obrazu.

Posłuchaj co mówi Janusz Kozioł z tarnowskiego muzeum

Jak poinformował PAP w czwartek dyrektor tarnowskiego muzeum Andrzej Szpunar, szkic został odnaleziony podczas prac konserwatorskich portretu przyjaciela Wyspiańskiego, Jana Bartosińskiego wykonywanych w ramach pracy doktorskiej przez Agnieszkę Marecką z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

- On nigdy nie był otwierany. Okazało się, że na odwrocie jest rysunek Stanisława Wyspiańskiego - mówił Janusz Kozioł z tarnowskiego muzeum.

Po zakończeniu prac konserwatorskich obraz zostanie zaprezentowany w muzeum. Prawdopodobnie do jego ekspozycji zostanie zaprojektowana specjalne rama, która będzie umożliwiać oglądanie dzieła... z obu stron.

Pastelowy szkic przedstawia Wawel w dalekiej perspektywie od strony Wisły, z charakterystycznymi konarami drzew na pierwszym planie. Do całości kompozycji, zaaranżowanej czarną kredką pastelową, malarz wprowadził jedynie kolor soczystej zieleni, rezygnując z dokończenia dzieła. Wyspiański wykorzystał odwrót papierowego podłoża do namalowania w 1895 r. portretu Jana Bartosińskiego. Pastel oprawiony w wiedeńskie passe-partout, szczelnie sklejone z tekturowym podłożem przez wiele lat był eksponowany w dworze w Dołędze, oddziale tarnowskiego muzeum.

Obraz trafił do konserwacji na początku tego roku. Konserwatorka odkryła pastel po wykonaniu wstępnych obserwacji oraz podjęciu decyzji o konieczności rozmontowania konstrukcji passe-partout.

„Dla naszego muzeum jest to niezwykła gratka – kolejna prace Wyspiańskiego w jego kolekcji” - zaznaczył Szpunar. Dodał, że wciąż trwa konserwacja obydwu pasteli, ale pojawił się już pomysł, aby podwójne dzieło zaprezentować publicznie w ramach nowego cyklu przygotowywanego przez placówkę - „Galerii jednego obrazu”. W tym celu zaprojektowany zostanie odpowiedni sposób montażu oraz dwustronna rama, umożliwiająca ekspozycję obu stron dzieła, w sposób bezpieczny dla podłoża papierowego i warstwy malarskiej. Pokaz możliwy będzie najprawdopodobniej w lecie tego roku.

Jak wyjaśnił dyrektor, „Galeria jednego obrazu” to nowa inicjatywa, która będzie realizowana w głównej siedzibie muzeum w tarnowskim Ratuszu od maja tego roku. Na krótkich wystawach pokazywany będzie tylko jeden wybrany eksponat. Ekspozycji będą towarzyszyły wykłady i spotkania z publicznością.

 

 

 

 

(Marcin Golec/PAP/ko)

0%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0