- Nie jest to komitet honorowy, ale organizacyjny. To komitet od roboty. Uważałem, że należy uhonorować wskazania 30 organizacji pozarządowych. Doszły do wniosku, że to osoby godne, żeby je reprezentować. Ja nie mam prawa dyskredytować nikogo i dyskutować z takimi decyzjami - wyjaśnia przewodniczący tarnowskiej Rady Miasta, Kazimierz Koprowski.

Prezydent zasugerował radnym, żeby przesunęli głosowanie na kolejną sesję i rozszerzyli skład komitetu tak, by ich wybór nie budził aż takich kontrowersji. Jednak zdaniem przewodniczącego, zgodnie z uchwałą, wyboru trzeba było dokonać do 28 lutego.

W głosowaniach nad kandydaturami nie brali udziału radni PO. W ten sposób wyrazili oni sprzeciw dla takiego sposobu wyboru członków komitetu organizującego 30 października pierwsze obchody Święta Miasta Tarnowa - Pierwsze Niepodległe.

Czytaj: Tarnów już oficjalnie będzie miał swoje święto odzyskania niepodległości. Uchwała została przyjęta

W uzasadnieniu do rekomendacji Społecznego Komitetu Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości dla przedstawiciela Młodzieży Wszechpolskiej napisano, że Tomasz Schabowski organizował Marsze Niepodległości czy też Marsz Przyjaźni Polsko-Węgierskiej im. J. Bema. Znany jest jednak także z różnych manifestacji i protestów Młodzieży Wszechpolskiej. Ostatnio był w grupie osób, które zakłócili spotkanie z Grzegorzem Schetyną w Tarnowie.

Zobacz: Awantura na spotkaniu obywatelskim z szefem Platformy Obywatelskiej - Grzegorzem Schetyną w Tarnowie

Oprócz Schabowskiego radni wybrali także Katarzynę Duraj, Piotra Dżiżę oraz Ryszarda Żądło. O udział w komitecie ubiegało się ponadto 10 osób.

 

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)