Radni chcieliby, aby tarnowska uchwała antysmogowa weszła w życie już za 3 lata i wzorem Krakowa dotyczyła zakazu palenia paliwami stałymi - mówi pomysłodawca uchwały Tomasz Olszówka: - Po pierwsze, chcielibyśmy, aby w nowo budowanych budynkach i mieszkaniach od zaraz zakazać instalowania pieców na węgiel i inne paliwa stałe. Natomiast jeśli chodzi o istniejące budynki, chcielibyśmy określić pewien horyzont czasowy, w czasie którego będziemy mogli dostosować nasze możliwości miejskie do tego, żeby całkowicie zrezygnować z palenia węglem i paliwami stałymi. Zaproponowaliśmy 3-letni okres dostosowawczy.

Czytaj o krakowskiej uchwale antysmogowej

W ciągu tych trzech lat Tarnów miałby się zatem rozprawić z kopciuchami. Tarnowska propozycja uchwały antysmogowej jest jednaka łaskawsza niż ta krakowska dla posiadaczy kominków. - Wiemy, że te kominki byłyby w tej chwili nie do przejścia – mówi Tomasz Olszówka.

Pomysł ma w czwartek trafić na sesję rady miejskiej w Tarnowie. Już teraz jednak można spodziewać się, że nie spotka się z przychylnością wszystkich klubów. Radny PiS Ryszard Pagacz przyznaje, że nie negują całkowicie tego pomysłu, ale trzy lata to zdecydowanie za krótko: - Co zrobimy, jeżeli ten okres już minie i zorientujemy się,że np. 1/3 zdążyła zmienić? Co z pozostałą częścią? Zmusimy ich? Damy im pieniądze? Trzeba to połączyć z tymi wysiłkami, które robią władze centralne. Na silę przyniesie to odwrotny skutek.

Zobacz też: Nowy Sącz uruchomił telefon antysmogowy

Tarnowski magistrat wyliczył, że w mieście jest około 4 tysięcy pieców węglowych. Tak jak i w Krakowie wymiana najtrudniej będzie przebiegać tam, gdzie mieszkańców nie stać na nowy system grzewczy, jak i na to, by potem opłacać rachunki za ogrzewanie. Tylko w tym roku tarnowski MOPS sam dofinansował zakup prawie 700 ton węgla dla najuboższych. - Nie możemy z tego zrezygnować przekonuje Ewa Siedlik, zastępca Dyrektora tarnowskiego MOPS-u.- Póki co dajemy węgiel i na razie tak pozostanie. Wynika to z tego, że osoby, które korzystają z naszych świadczeń, nie mają zamiennika.

Pomysł grupy tarnowskich radnych to jedynie inicjatywa - warto pamiętać, że sama rad miejska takiego zakazu palenia węglem wprowadzić nie może. Rada może jedynie zaapelować o przyjęcie odpowiednich przepisów przez władze wojewódzkie. I do tego chce namówić pozostałych radnych klub Nasze Miasto Tarnów. Proces zaostrzenia przepisów antysmogowych dla Tarnowa czy jakiejkolwiek nowej małopolskiej gminy nie jest jednak prosty - przyznaje wicemarszałek Tomasz Urynowicz. Wymaga przejścia przez skomplikowane procedury: - Trzeba tę uchwałę kolejny raz przedstawić Sejmikowi, kolejny raz odbyć konsultacje społeczne, kolejny raz wejść w spór dotyczący sensowności tej uchwały. W związku z tym wprowadzenie zmian w granicach tej uchwały może spowodować powtórzenie tego samego procederu. Boimy się wylania dziecka z kąpielą.

Radni, którzy wyszli z inicjatywą tarnowskiej uchwały antysmogowej, zapowiadają że jeśli wniosek o skierowanie takiej propozycji do sejmiku polegnie na najbliższej sesji będą go zgłaszać co miesiąc.

 

 

Agnieszka Wrońska/jgk


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.