|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Tarnów pozyskał blisko 38 mln zł z UE na nowe autobusy i parking P&R

Tarnów otrzymał blisko 38 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na zakup 40 ekologicznych autobusów oraz budowę parkingu Park&Ride obok dworca kolejowego w dzielnicy Mościce. We wtorek władze województwa przekazały gwarancje unijnego dofinansowania dla tych projektów.

fot: P. Topolski

Zgodnie z pierwszym z nich tarnowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne otrzyma blisko 33 mln zł z RPO na zakup 40 ekologicznych autobusów, spełniających najwyższe europejskie normy emisji spalin Euro 6. 21 pojazdów z tej puli będzie napędzanych gazem ziemnym CNG. Całkowita wartość inwestycji to ponad 47,7 mln zł.

Plany zakładają, że do kwietnia 2019 r. przewoźnik pozyska 35 autobusów o długości 12 m oraz pięć nieco mniejszych: 9-metrowych. Nowe pojazdy zastąpią te najbardziej wyeksploatowane.

MPK podpisało już w listopadzie zeszłego roku umowy z firmami, które wyprodukują większość z autobusów: Scania dostarczy 26 pojazdów 12-metrowych, w tym 21 na gaz ziemny, a MAN – dziewięć pojazdów o takiej samej długości.

Drugi z projektów przewiduje, że od grudnia 2019 roku mieszkańcy miasta, którzy korzystają z połączeń kolejowych zyskają do dyspozycji drugi parking Park&Ride, który powstanie obok dworca kolejowego w dzielnicy Mościce. Obiekt pomieści 188 samochodów osobowych. Przewidziano w nim także zatokę autobusową, zatokę dla aut do wysadzenia pasażerów, a także stanowiska dla 30 rowerów.

Miasto Tarnów, które odpowiada za realizację tej inwestycji, otrzymało prawie 2 mln zł dotacji z RPO. Całkowita wartość projektu to prawie 5 mln zł.

W mieście działa już wielopoziomowy parking Park&Ride na 340 samochodów. Znajduje się on po południowej stronie dworca PKP.

Jak podkreślił wicemarszałek województwa Stanisław Sorys, wszystkie działania małopolskich gmin mające na celu wymianę starego taboru i unowocześnienie transportu publicznego są "nieocenione, jeśli chcemy myśleć o faktycznej poprawie jakości powietrza w regionie".

 

 

 

(PAP/ko)

45%
55%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 21

Czekam na zmiennika

Niedziela, 7 stycznia 2018, 23:25

@Jap

Tak nawet stworzy miejsca pracy dzięki PIS na mechanicznych i w obronie terytorialnej i drogi wyładnieją jak przyjdzie wiosna bo je zarośnie śliczna zieleń.

Odpowiedz

Oj bidnie nadal

Niedziela, 7 stycznia 2018, 23:22

Zobaczę to uwierzę! Co tojuż miało nie być!? Ul. Spokojna i Elektryczna wyremontowane., stop korkom, wyremontowana Lwowska, stadion mowy, miejsca pracy, wielki biznes. Ten ostatni będzie dzięki PIS bo ereszcie rząd kupi uzbrojenie z zakładów mechanicznych zamist jak poprzedni stawiac je w updłośc i próbować sprzedać jakimś Niemcom. Ciekawe czy stworzone w ten sposób miejsca pracy Pan prezydent przypisze sobie pluscte z zatrudnienia w obronie terytorialnej również dzięki PIS? Hmm?

Odpowiedz

Ro....

Środa, 3 stycznia 2018, 15:49

@Morfeusz

Na pasieki już dawno godołem to nie !!

Odpowiedz

Morfeusz

Środa, 3 stycznia 2018, 13:41

I po co i na co ? Nie lepiej za tą kasę wyremontować filie biblioteki lub przeznaczyć na inną działalność kulturalno-rozwojową.

Odpowiedz

Środa, 3 stycznia 2018, 12:46

@waters

Żużel jest 10 razy w roku. P&R pod dworcem, na który tarnowianie wydają co miesiąc 30 tys jest w 2/3 obstawiony przez katalończyków. Jak długo nie obciąża się ich za parkowanie w mieście, tak długo jestem przeciwny. Romek może sobie na swoim podwórku przyjmować obcych za darmo.

Odpowiedz

Jap

Środa, 3 stycznia 2018, 12:01

@waters

Oj Roman nie denerwuj się już tak !! Same sukcesy przecież masz ;)

Odpowiedz

waters

Środa, 3 stycznia 2018, 11:38

Jak przyjadą na żużel to i tak Ci postawią pod blokiem. - pół miasta , pół powiatu i jeszcze troche z Dąbrowy i Dębicy. Program nie budujmy Parkingów bo się na nich Parkuje to ciekawy program dla miasta. Następny krok to zrobić rogatki ustawić Strażników Miejskich i nie wpuszczać nikogo, nikogusieńko.

Odpowiedz

Środa, 3 stycznia 2018, 10:31

@warters

Sugeruję, że katalończycy niech parkują u siebie, albo w Krakowie, a skoro Tarnów potrzebuje parkingu, to niech go zrobi w takiej formie, aby był on dostępny dla tarnowian. Na krzywy ryj to się pije na weselach na wsi.

Odpowiedz

Ewa

Środa, 3 stycznia 2018, 10:18

a kto zaprojektuje nowo nabyty po cichu Budzyński

Odpowiedz

warters

Środa, 3 stycznia 2018, 10:17

Sugerujesz, że lepiej będzie żeby "Katalończycy" zaparkowali ci pod blokiem?

Odpowiedz

radiosłuchacz

Środa, 3 stycznia 2018, 10:14

Kolejne sukcesy w Tarnowie a wy tylko narzekacie. Za tydzień dowiemy się ile nas kosztowało finansowanie parkingu w ubiegłym roku, no ale przecież sukcesy kosztują...

Odpowiedz

Środa, 3 stycznia 2018, 10:05

@Kazik

DESK zawsze na stanowisku.

Odpowiedz

Ja

Środa, 3 stycznia 2018, 10:04

@warters

Dobrze im znów Romek napisałeś !!

Odpowiedz

Środa, 3 stycznia 2018, 09:58

Kolejna niepotrzebna inwestycja, na której będą parkowali katalończycy wyjeżdżający do pracy w Krakowie, a zapłacą mieszkańcy Tarnowa. Brawo dla pszczelarza za zaangażowanie. Mam nadzieję, ze łysy nie zapomniał ci o tym napisać w folderze propagandowym.

Odpowiedz

Kazik

Środa, 3 stycznia 2018, 09:53

Marudy znów narzekaja

Odpowiedz

Środa, 3 stycznia 2018, 09:35

@warters

Czytaj ze zrozumieniem. Pozyskać a zainwestować z głową to różnica. Chyba, ze deklarujesz utrzymywanie kolejnego parkingu z własnych pieniędzy to proszę - buduj ich nawet 10.

Odpowiedz

warters

Środa, 3 stycznia 2018, 09:26

Pozyskali - żle. Nie pozyskali też - źle co to za ludzie w tym mieście mieszkają? Co nie zrobisz- źle.

Odpowiedz

Środa, 3 stycznia 2018, 08:13

Jest już jeden betonowy moloch do którego trzeba co miesiąc dopłacać kilkanaście tysięcy (a miał przynosić zyski) więc jaki jest sens budować kolejny parking??? Czyżby potrzeba wydania kolejnych grubych milionów? Może lepiej pomyśleć o inwestycjach, o prawdziwych rondach, o normalnych rozwiazaniach komunikacyjnych???

Odpowiedz

Przekręt

Środa, 3 stycznia 2018, 08:12

Nie ma to jak rozwój miasta !! Tarnów parkingiem stoi !! Ile to nowych miejsc pracy w Tarnowie stworzy ? A na ile zadłuży zwykłego Kowalskiego ??? Nie ma to jak betonem z smogiem walczyć !! To tak jak pożar benzyną gasić !!

Odpowiedz

Żartowniś

Środa, 3 stycznia 2018, 08:07

WOW ROMAN NA PREZYDENTA !!!!

Odpowiedz