|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ryszard Ścigała chce, aby brzeski sąd odroczył mu wykonanie kary pozbawienia wolności

Skazany na 3 lata więzienia za korupcję były prezydent Tarnowa złożył wniosek o odroczenie wykonania kary na rok. Ryszard Ścigała przekonuje sąd, że ze względu na różne okoliczności musi się opiekować swoimi najbliższymi. Jak powiedziała Radiu Kraków sędzia Bożena Waresiak sąd to teraz zweryfikuje.

Posłuchaj co mówi sędzia Bożena Waresiak

fot: B. Maziarz

"Sąd oczywiście bada okoliczności, które są podniesione we wniosku o odroczenie wykonania kary. Przy pomocy wywiadów środowiskowych sporządzonych przez kuratora ustala okoliczności czy są np. inne osoby, które mogą taką opiekę sprawować nad tymi osobami, na które powołuje się skazany" - mówi sędzia Bożena Waresiak. Przedstawicielka Sądu Rejonowego w Brzesku w rozmowie z Radiem Kraków dodaje, że jeszcze w tym miesiącu powinna mieć opinię kuratora w tej sprawie i wniosek zostanie rozpoznany podczas posiedzenia. 

Na razie takie posiedzenie nie może jednak zostać wyznaczone, bo do Sądu w Brzesku nie doszły jeszcze akta sprawy wraz z uzasadnieniem wyroku Sądu Okręgowego w Tarnowie z 13 listopada 2017 roku. Sędzia Waresiak podkreśla, że przy tak obszernych sprawach to normalne. "Z pewnością wymaga to uzasadnienia dłuższego, wnikliwego i wymaga to dużo pracy od sędziego. Dlatego nas to nie dziwi, że jeszcze tych akt nie ma" - dodaje.

Były prezydent Tarnowa oraz prokurator będą się jeszcze mogli odwołać od decyzji sądu w sprawie ewentualnego odroczenia wykonania kary. Do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia w tej sprawie Ścigała pozostanie na wolności. 

Przypomnijmy, Ryszard Ścigała został skazany za przyjęcie 70 tysięcy złotych łapówki od przedstawicieli firmy drogowej Strabag. Pierwotnie Sąd w Brzesku uznał, że pieniądze zostały wręczone "w zamian za przychylność przy miejskich przetargach". Jednak jak podkreśla Ryszard Ścigała w przesłanym Radiu Kraków sprostowaniu, "Sąd II instancji zmienił opis czynu podany przez prokuratora i błędnie przyjęty przez Sąd I Instancji i wyeliminował z niego passus związany z jakimikolwiek moimi działaniami w 'w zamian za'. Dlatego nie jest prawdą, że Ryszard Ścigała został skazany w związku z jego jakąkolwiek przychylnością dla firmy Strabag, w szczególności przy przetargach. Element przychylności pierwotnie zawarty w akcie oskarżenia został bowiem wyeliminowany z prawomocnego wyroku”. 

Sąd Rejonowy w Brzesku będzie się też musiał jeszcze raz zająć zarzutami dotyczącymi przekroczenia uprawnień w sprawie ulicy Kryształowej. Sąd Okręgowy w Tarnowie uchylił wyrok Sądu w Brzesku w tym aspekcie i nakazał ponowne rozpatrzenie tego zarzutu. 

Według prokuratora Ścigała miał namówić Zdzisława M. do obniżenia wymagań technicznych tej inwestycji na korzyść spółki Polski Asfalt Technics powiązanej z firmą Strabag. Sąd pierwszej instancji uznał go winnego tego zarzutu. Sąd Okręgowy w Tarnowie uchylił jednak tę decyzję, bo jego zdaniem w trakcie procesu Sąd Rejonowy w Brzesku opierał się na mało wiarygodnych kosztorysach tego remontu. 

Ryszard Ścigała został także uniewinniony w sprawie przekroczenia uprawnień przy remontach ulic Głogowej, Westerplatte i Rogoyskiego. 

Przypominamy: Jest prawomocny wyrok ws. Ryszarda Ścigały. Były prezydent Tarnowa skazany na 3 lata więzienia

 

 

 

 

(Agnieszka Wrońska/Bartłomiej Maziarz/RK/ko)

12%
88%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 24

Titak

Środa, 21 lutego 2018, 18:36

No to Karma wraca. Za zło wysłane w miasto i bezczelność rysiu w końcu beknie.

Odpowiedz

Nosili razy kilka ....

Niedziela, 7 stycznia 2018, 23:06

Załatwili to się sami bo ani prezydentury nie mają ani stołek radnych ani nie są stadionowymi VIP-ami i pozostało im struganie w drewnie .....

Odpowiedz

Resztki betonu

Niedziela, 7 stycznia 2018, 23:02

@roboll

Tak i wujek Wiesio sprzedawał im beton i można by sprawdzić czy nie do dzisiaj bo zdaje się widywano to! Prawdopodobnie na trupie. działu od robót drogowych TZDM próbowano zrobic firmę drogową z czasem prywatną która miała dawać dochody tylko niektóryxh zgubiła pewność siebie! Trzeba by zapytać byłych prezesów w tym jednego który nadal jest w grze ;)

Odpowiedz

Wyrocznia

Czwartek, 4 stycznia 2018, 12:06

Czekanie na więzienie jest gorsze od więzienia. Skazany ma bardzo złych doradców...

Odpowiedz

.

Czwartek, 4 stycznia 2018, 11:12

Przypuszczalnie wszyscy skazani chcą odroczenia kary z przeróżnych powodów. Pytanie: czym różni się Ryszard od innych przestępców???

Odpowiedz

amen

Czwartek, 4 stycznia 2018, 09:19

Kogo to obchodzi co on tam mam,do pudła z oszustem nie cackać się z nim.

Odpowiedz

Jacek

Czwartek, 4 stycznia 2018, 08:31

@przecinek

TAKI CZŁOWIEK to był.

Odpowiedz

Rav

Czwartek, 4 stycznia 2018, 07:41

Polski Wymiar sprawiedliwości wstyd i żenada. Skazany od 2 miesięcy a siedzi sobie na wolności i w radzie miasta z uśmiechem na twarzy i jeszcze umiejętnie gra z sądem w kulki....

Odpowiedz

przecinek

Czwartek, 4 stycznia 2018, 00:05

Dla zainteresowanych podręczny zestaw 15 określeń, które z pełną odpowiedzialnością można zastosować wobec PRAWOMOCNIE SKAZANEGO Ryszarda Ścigały: krętacz, przestępca, złodziej, kłamca, oszust, łapówkarz, łapownik, łgarz, malwersant, kombinator, matacz, aferzysta, geszefciarz, szwindlarz, kłamczuch.

Odpowiedz

roboll

Środa, 3 stycznia 2018, 23:40

TZDM nadal istnieje na Bernardyńskiej III PIĘTRA w Kamienicy.Apozostali urzędnicy po magistracie łącznie z mecenas NA zgliszczach PUK-u stworzono spółkę biznes z majątkiem miejskim i 7 milionowymi dopłatami na usprzętowienie,a teraz oczekiwanie na przejęcie MPGK i budowa spalarni za 500 milonów.Drogi to tylko przykrywka i kamuflarz od 2013 do zatarcia dokumentów i śladów w korupcji

Odpowiedz

Środa, 3 stycznia 2018, 19:35

@roboll

Czyli stajnią był tzdm. Dobrze, że mazur załatwił likwidację.

Odpowiedz

M

Środa, 3 stycznia 2018, 17:37

Kara ma być dotkliwa, przecież na tym polega resocjalizacja. Nie wiedział jak niszczył ludzi, że fortuna kołem się toczy. Do paki z nim i to natychmiast.

Odpowiedz

roboll

Środa, 3 stycznia 2018, 17:00

Rządził Tarnowem przez 7 lat wszystkie inwestycje jako prezydent finansował i nadzorował wraz ze swojmi zastępcami i z całą świtą magistrackich dyrektorów Mając za sobą rade miasta POZOSTAWIŁ bagno układów,korupcji powiązań które niestety pokryli i pokryją wszyscy mieszkańcy Tarnowa. Gdzie ci dyrektorzy Grażyna W,Zdzisław M,Jacek K gdzie odpowiedzialni za inwestycje zastępcy odeszli w cieniu niewinności. To nie jest sprawa okresu kilkudziesięci lat z dawnej epoki tylko to jest wczoraj. Te wszystkie wydarzenia to tylko po to aby dokumenty archiwalne zostały zniszczone i nie wyszło nic na światło dzienne.W Tarnowie była i jest walka tylko o dobre stołki urzędnicze powiązania całego magistratu oraz spółek miejskich od lat jest stajnią Augiasza,potrzeba jest oczyszczenie tego. Czas upływa i dokumenty na mocy prawa są niszczone nigdy już to co było z lat 2006-2014 nie zobaczy światła temida w Tarnowie jest ślepa

Odpowiedz

Środa, 3 stycznia 2018, 15:41

@Brain

Patrz pan - wszystkie zarzuty oddalone - niewinnego skazali.

Odpowiedz

Brain

Środa, 3 stycznia 2018, 15:28

Kto śledził proces ten wie. Pieniądze znalezione w pokoju córki – były jej własnością, co stwierdził w Sąd Brzeski i o czym zeznały żona i córka i nie tylko one zresztą. A miały być koronnym dowodem. Do Strasbourga - RysioFanie to jakiś fejk?. Miały być przekręty przy przetargach i co z tego zostało? Sędziowie wykreślili to całe „w zamian za… ble, ble, ble”. Ani jeden zarzut z trzech w pierwotnej formie się nie ostał. A kara – surowa, ale RS zna te warunki Monte… i je przeżył, przeżyje i kolejny raz

Odpowiedz

@

Środa, 3 stycznia 2018, 12:57

A co z żoną i córką, które zeznawały w sądzie, że pieniądze znalezione w domu były nie tym czym były?

Odpowiedz

Mój podpis

Środa, 3 stycznia 2018, 12:35

Jaki on teraz dobry! Jak był prezydentem to nawet o zonie nie pamiętał!

Odpowiedz

Askerman

Środa, 3 stycznia 2018, 12:33

Dlaczego on jeszcze nie siedzi tylko brudzi porządne Mościce

Odpowiedz

roboll

Środa, 3 stycznia 2018, 12:21

Najpierw był pewny że jest niewinny i Śledczy obawiając się matactw prezydenta Ryszarda Ś. ABW zatrzymało go 27 września 2013 roku przez cztery lata był nadal niewinny teraz prawomocny wyrokpo co przedłurzać rodzina jest najważniejsza pozostaje mu tylko pozostać świadkiem koronnym i pomóc śledczym ustalić korupcje za jego rządów w Tarnowie ajeszcze jest kilka ciekawych chwil .Politycznie i wizerunkowo już jest skreślony.Pozostaje mu tylko prawda dla dobra Tarnowa i oczyszczenie magistratu O R Ś mówiono, że jest człowiekiem w czepku urodzonym. Do historii przejdzie jednak do historii z wyrokiem

Odpowiedz

AntekŚmigłowiec

Środa, 3 stycznia 2018, 11:24

No co ty nie powiesz? Ten komunistyczny PO-wski sąd i komunistyczny PO-wski prokurator jeszcze przed rewolucją Zbigniewa Z. i końcem komunizmu ogłoszonym przez Błaszczaka skierował akt oskarżenia i skazał Ryszarda Ścigałę? Nie może być! A może to był wolny sąd i niezawiśli sędziowie ? Jestem ciekawy czy teraz podlegli Zbigniewowi Prezesi i prokuratorzy zachowaliby się tak samo w stosunku do jakiegoś prezydenta z PIS ? Obserwując doniesienia z procesu dotyczącego ojca Zbigniew mam poważne wątpliwości.

Odpowiedz