|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Podczas renowacji tarnowskiego kirkutu odkryto jeszcze jedno wejście do nekropolii

Okazuje się, że mury jednego z najstarszych i największych żydowskich cmentarzy w Małopolsce skrywają niejedną tajemnicę. Podczas trwającej renowacji tarnowskiego kirkutu przy ulicy Szpitalnej odkryto jeszcze jedno wejście do tej zabytkowej nekropolii. Tuż obok wejścia głównego znajdowała się jeszcze jedna furtka.

Posłuchaj co mówi Adam Bartosz z Komitetu Opieki nad Zabytkami Żydowskimi w Tarnowie

fot: A. Wrońska

- Proszę zobaczyć. Tutaj jest narożnik tego budynku, który nazywa się "Dom oczyszczenia". Tam w tym narożniku była furtka, dość szeroka. Dalej był jednolity mur - mówi Adam Bartosz z Komitetu Opieki nad Zabytkami Żydowskimi w Tarnowie.

To bardzo ciekawe z punktu widzenia historycznego odkrycie, przysporzyło jednak trochę kłopotu podczas samego remontu. Teraz aby odtworzyć furtkę w murach cmentarnych, potrzeba zgody komisji rabinicznej. Ta od środy analizuje wszystkie dokumenty i aspekty religijne tego odkrycia. "Istnieje obawa, że skoro ta furtka została zamurowana, były ku temu jakieś powody. Jedynym powodem może być to, że ten fragment przed furtką został w pewnym momencie użytkowany jako miejsce grzebalne. Być może naprzeciwko tej furtki są pochowane osoby" - dodaje Bartosz.

Cmentarz Żydowski w Tarnowie to jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich w Polsce. Jest bardzo dobrze zachowany. Podczas okupacji był miejscem masowych egzekucji, Niemcy zamordowali tam kilka tysięcy Żydów. Główne wejście od ul. Szpitalnej prowadzi przez replikę bramy, która w 1991 roku przez Lecha Wałęsę, ówczesnego Prezydenta RP, została przekazana do Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. 

 

 

 

 

(Agnieszka Wrońska/ko)

17%
83%