|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pasjonaci chcą upamiętnić tarnowskie synagogi

Członkowie tarnowskiego Komitetu Opieki nad Zabytkami Żydowskimi chcieliby przypomnieć mieszkańcom miasta, gdzie w Tarnowie znajdowały się kiedyś żydowskie synagogi. Dzisiaj najbardziej znane takie miejsce to Bima na placu Rybnym. Członkowie komitetu chcieliby chociażby przypomnieć o największej tarnowskiej synagodze - Nowej Synagodze zwanej Jubileuszową, kompletnie zniszczonej podczas wojny, a znajdującej się na rogu ulic Nowej i Waryńskiego.

Posłuchaj co mówi Adam Bartosz z Komitetu

fot: P. Topolski

- Budynek, który tam stoi, jest tam, gdzie był narożnik synagogi. Chcemy zrealizować taki projekt, żeby na fasadzie tego budynku zamieścić w formie siatki kopię starej fotografii oryginalnego wizerunku synagogi - mówi Adam Bartosz z Komitetu.

We wrześniu 1993 roku Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie ufundował już tablicę pamiątkową na budynku przy rogu ulic Nowej i Waryńskiego. Siatka to kolejny pomysł na upamiętnienie tego miejsca. Jedna z kolumn Synagogi Jubileuszowej, wydobyta po wojnie z gruzów, posłużyła jako pomnik zagłady i została ustawiona na tarnowskim żydowskim cmentarzu.  

fot: P. Topolski

W Tarnowie przed II wojną światową funkcjonowało co najmniej 40 synagog. Członkowie Komitetu Opieki nad Zabytkami Żydowskimi chcieliby zdecydowaną większość z nich przypomnieć. Ma to mieć wymiar historyczny, ale i turystyczny. W ostatnich miesiącach rośnie bowiem liczba wycieczek żydowskich odwiedzających Tarnów, które poszukują właśnie takich śladów własnej historii. 

 

 

 

 

(Agnieszka Wrońska/ko)

9%
91%