|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Oddala się komfortowe połączenie autostrady A4 z tarnowskimi Mościcami?

Przez zbyt wysoką cenę Zarząd Dróg Wojewódzkich unieważnił przetarg na zaprojektowanie i budowę drogi oraz nowego mostu na Dunajcu. Najtańsza oferta wynosiła ponad 206 milionów złotych. ZDW chciał na to wydać niespełna 115 milionów złotych. Jak dowiedzieli się reporterzy Radia Kraków, po tym fiasku na razie ma zostać ogłoszony przetarg jedynie na zaprojektowanie komfortowego połączenia autostrady z Mościcami.

Posłuchaj rozmowy Bartka Grzankowskiego z wicemarszałkiem Małopolski, Łukaszem Smółką

Fot. B. Maziarz

Wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka w rozmowie z Radiem Kraków uspokaja. "Unieważnienie przetargu wcale nie oznacza, że ta inwestycja nie powstanie. Jako zarząd województwa stoimy na stanowisku, że należy ją dobrze zaprojektować, a później ewentualnie wybudować. W ramach tejże inwestycji powinniśmy zaangażować samorząd gminy Wierzchosławice, Starostwo Powiatowe w Tarnowie i samorząd województwa, żeby ta inwestycja mogła w przyszłości powstać" - mówi. Wicemarszałek Smółka podaje za przykład zjazd z autostrady do Podłęża, który jest realizowany dzięki współpracy samorządów oraz GDDKiA.   

Tyle że teoretycznie na budowę łącznika oraz nowego mostu na Dunajcu zostało zapisanych 115 milionów złotych z unijnej dotacji dla Małopolski, które trzeba wydać i rozliczyć do końca 2022 roku. Drogowcy szacowali, że projektowanie i budowa 2 kilometrów 200 metrów drogi oraz nowego mostu potrwa 3 lata. Jednak przy osobnym przetargu na projekt i budowę może to zająć znacznie dłużej. 

Dlatego mieszkańcy gminy Wierzchosławice boją się, że pieniądze przeznaczone na łącznik zostaną wydane na inny cel. "Zastanawiamy się w jaki sposób te środki powinny znaleźć się w budżecie tego projektu. My jako zarząd mamy 5 lat na realizację tej inwestycji. W związku z tym mamy jeszcze czas" - przyznaje w rozmowie z Radiem Kraków Łukasz Smółka. 

Przetarg na sam projekt połączenia autostrady z tarnowskimi Mościcami nie satysfakcjonuje jednak mieszkańców gminy Wierzchosławice, przez którą przebiega teraz cały ruch z autostrady. Jak przekonują, w sprawie popełniono wiele błędów, począwszy od powierzenia tego zadania na początku Powiatowemu Zarządowi Dróg, który sobie z nim nie poradził, skończywszy na uwagach potencjalnych wykonawców zgłaszanych podczas przetargu. 

Zdaniem mieszkańców i drogowców kwotę inwestycji zawyżyło przeniesie jednej z podpór mostu poza obszar międzywala. To nagle wymogły Wody Polskie. Jakub Stawarz z Ostrowa podkreśla, że mieszkańcy na własną rękę sprawdzili mosty na Dunacju w Komorowie czy Biskupicach Radłowskich. Jak przekonują, w tamtych przypadkach nie było problemów z usadowieniem podpór w międzywalu.

Posłuchaj rozmowy z okolicznymi mieszkańcami

Z kolei Jacek Bogusz podkreśla, że mieszkańcy czują się oszukani, bo od lat zapewniano ich, że łącznik powstanie. Mieszkańcy byli przy tym namawiani na to, żeby nie podgrzewali atmosfery blokadą drogi, do której się wcześniej szykowali.

Mieszkańcy oraz wójt Wierzchosławic Andrzej Mróz martwią się też stanem starego mostu na Dunajcu. Starosta tarnowski Roman Łucarz odpowiada, że istniejący most na Dunajcu ma na razie ważne zezwolenie na użytkowanie na ten rok. Powiat planuje pod koniec 2019 roku badania wykonane przez krakowską AGH, które mają pokazać jak długo jeszcze most wytrzyma bez generalnego remontu. Zdaniem Łucarza będą to maksymalnie 3 lata.

Żeby przeprowadzić remont mostu na Dunajcu w Ostrowie, trzeba będzie go zamknąć. To by odcięło dojazd z autostrady do tarnowskich Mościc. Dlatego tak istotna jest też budowa nowej przeprawy przez Dunajec, która miała powstać w ramach połączenia z autostradą. 

 

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/Bartłomiej Grzankowski/ko)

6%
94%