|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Nie ma fal" odpowiedzią na fonoholizm. W weekendy godzina bez telefonu?

Chcą odzwyczaić młodzież od nieustannego korzystania z telefonów komórkowych. Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie zaproponowało młodzieży, która korzysta z internatu szkoły aby w weekendy spróbowali na godzinę odłożyć telefon na półkę. Akcja "Nie ma fal" jest odpowiedzią na fonoholizm czyli uzależnienie od telefonu, które jest szczególnie widoczne wśród młodzieży.

posłuchaj materiału Bartłomieja Maziarza

fot: Pixabay

Młodzi ludzie twierdzą, że z telefonem w ręce spędzają...większość czasu i nie pamiętają, kiedy go odłożyli: "Wstaję - telefon, kładę się spać - telefon. Byłam bez niego tylko wtedy, jak się zepsuł."

Właśnie stąd wziął się pomysł naszej akcji - tłumaczy Piotr Kolbusz z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie - młodzież cały wolny czas spędza z telefonem. Największym problemem by dla nich dzień, w którym była usterka Wi-fi. Przerażające jest to, że dwoje młodych ludzi siedzi obok siebie w pokoju - oni nie rozmawiają ze sobą werbalnie, tylko za pomocą komunikatorów. Fonoholizm to już uzależnienie, które się leczy.

Pierwsza akcja odbędzie się w najlbliższy weekend w grupie młodzieży. Na pewno nie będzie to od razu godzina, bo może się zrodzić niechęć i bunt, ale będzie to systematycznie i cierpliwie wdrażane. Niech porozmawiają, niech zagrają w grę planszową, niech zobaczą, że istnieje inny świat - mówi Piotr Kolbusz.

A co zrobią młodzi ludzie bez telefonu? "Coś poczytam, bo dawno nie czytałam. Pogram w piłkę, albo inną grę. Może być trudno, ale da się wytrzymać godzinę bez telefonu."

I - jak podsumowaują - może bez telefonu będzie lepiej?

 

Bartłomiej Maziarz/bp

100%
0%