|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nie będzie sądowego precedensu ws. nieprawidłowo wykonanej sesji ślubnej pod Tarnowem

Sąd okręgowy w Tarnowie złagodził wcześniejszy wyrok sądu rejonowego w sprawie naruszenia dóbr osobistych. Sprawa dotyczy małżonków z regionu tarnowskiego, którzy byli niezadowoleni z tego, że do sesji doszło kilka miesięcy po ślubie, kiedy było zimno, a panna młoda nie wyglądała już tak jak w czasie uroczystości. Od wyroku odwołało się zarówno małżeństwo jak i fotograf.

Posłuchaj fragmentu uzasadnienia sędziego Wiesława Grajdury

Fot. Bartłomiej Maziarz

Sąd okręgowy potwierdził ustalenia sądu rejonowego uznając, że sesja plenerowa nie została wykonana prawidłowo. Fotograf miał rozcięty kciuk prawej ręki, nie dopisała też pogoda.

Sędzia Wiesław Grajdura dodaje, że małżonkowie mieli słuszne prawo, żeby wymagać o takiej porze roku dodatkowych dmuchaw ciepłego powietrza, mimo że nie było to zapisane w umowie. 

Pierwotnie sąd rejonowy zasądził małżonkom od fotografa 15 tysięcy zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych. Sąd okręgowy nie zgodził się z tym, bo uznał, że małżonkowie nie wykazali naruszenia dóbr osobistych.

 

Innego zdania jest jednak pełnomocnik pokrzywdzonego małżeństwa Marta Malec-Lech, która uważa, że powodom na zawsze zostaną przykre wspomnienia związane ze ślubem i weselem.

Zdaniem Marty Malec-Lech, która otrzymała wiele zapytań od osób znajdujących się w podobnych sytuacjach, trzeba doprecyzować w kodeksie cywilnym zagadnienia dotyczące naruszenia dóbr osobistych przy kontraktach takich jak umowy z fotografem. 

Małżonkowie mieli zapłacić za zdjęcia i filmy z wesela oraz sesji ślubnej 7 tysięcy złotych. Sąd pierwszej instancji uznał, że 2 tysiące złotych zaliczki, które wpłacili będą wystarczające ze względu na nieprawidłowo wykonaną sesję. Sąd drugiej instancji uznał jednak, że aby otrzymać powstałe materiały muszą dopłacić 2 tysiące 800 złotych. W opinii sądu zamówienia na zdjęcia zostało wykonane w 50 procentach natomiast na film w 70 procentach.

Wyrok jest prawomocny.

 

 

(Bartłomiej Maziarz/łk)

39%
61%