Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Mieszkańcy tarnowskiej Piaskówki walczą o teren zielony. Magistrat pozostaje niewzruszony

  • Tarnów
  • date_range Piątek, 2018.09.21 07:14 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:57 )
Miasto przygotowuje część terenu między ulicą Czapskiego i Piłsudskiego na sprzedaż pod 22 domy. Jednak zdaniem mieszkańców ulicy Czapskiego, nie powinno się zabudowywać jednego z ostatnich tak dużych terenów zielonych w centrum Tarnowa, tym bardziej w perspektywie planów budowy spalarni odpadów. Żeby przekonać urzędników do swoich racji zlecili na własną rękę ekspertyzę biologiczną całości terenu zielonego, czyli około 9 hektarów.

Jak podkreślają mieszkańcy, z ekspertyzy przeprowadzonej przez Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne wynika, że jest to "teren bardzo atrakcyjny i ważny pod względem przyrodniczym, zatem powinien zostać zachowany jako teren zielony". Przyrodnicy wykryli występowanie co najmniej 6 gatunków ptaków czy 19 gatunków motyli. Przeprowadzający tę kwerendę podkreślają przy tym, że gdyby wykonać podobne badanie na wiosnę, wykaz byłby dużo większy. Szacują bowiem, że mogą tam przebywać co najmniej 42 gatunki ptaków. "W praktyce oznacza to tyle, że ten teren nie powinien zostać przeznaczony pod budownictwo, ponieważ jest zbyt cenny" - przekonują mieszkańcy ulicy Czapskiego.

Jednak urzędnicy podkreślają, że ekspertyza nie wpłynie na zmianę planów miasta dotyczących przeznaczenia części tego terenu pod budownictwo.  "Opinia nie zmieni planów związanych z budową domów na tym terenie, ale zawarte w niej informacje wpłyną na ostateczny kształt inwestycji. Do zawartych w niej informacji będzie się odnosił Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który na jej podstawie określi, jakie warunki ma spełnić inwestor, aby nie zaszkodzić roślinom i zwierzętom. Może też wydać decyzję zobowiązującą do działań, jakie należy podjąć, aby zabezpieczyć interes ochrony przyrody oraz wyznaczającą terminy realizacji działań" - wyjaśnia rzecznik prezydenta Tarnowa, Daniela Motak. 

Według Kazimierza Walasza z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego takie zachowanie urzędników jest jednak błędem. "Miasto nie jest samowolnym zarządcą terenu. Wola mieszkańców, którzy zamieszkują dany teren powinna mieć decydujące zdanie" - mówi. 

fot: dzięki uprzejmości okolicznych mieszkańców

Magistrat przypomina, że działa zgodnie z wytycznymi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przyjętego przez Radę Miasta w 2014, które przeznacza ten teren pod zabudowę. Mieszkańcy ulicy Czapskiego zabiegają o zmianę studium, ale odbijają się od muru. Byli umówieni na spotkanie z prezydentem Romanem Ciepielą 13 września, ale spotkanie zostało w ostatniej chwili odwołane i nie wyznaczono nowego terminu. Mieszkańcy mieli usłyszeć od sekretarki, że do wyborów prezydentowi trudno będzie dla nich znaleźć czas. "Dziwi nas to stanowisko. Uważamy, że ktoś kto zarządza miastem, powinien zadbać o dialog z ludźmi" - mówią. Mieszkańcy przypominają, że miasto od 12 lat nie jest w stanie im zbudować ulicy na osiedlu.  

Są też zbulwersowani wycinką dwóch drzew przy ulicy Piłsudskiego, które zostały wskazane w ekspertyzie jako przeznaczone do ochrony. Już to zgłosili urzędników. Jednak rzecznik prezydenta Tarnowa przekonuje, że topole zostały wycięte na prośbę działkowiczów, którzy przekonywali, że stanowią one zagrożenie podczas każdej burzy czy nawałnicy z silnym wiatrem. 

Zdaniem urzędników drzewa faktycznie były w złym stanie. "Stare i kruche, zostało to potwierdzone w decyzji zezwalającej na usunięcie drzew, wydanej przez marszałka Małopolski. Czytamy w niej, że drzewa stanowią zagrożenie bezpieczeństwa dla ludzi lub ich mienia. Na drzewach nie było gniazd ptaków chronionych. Wycięto je po okresie lęgowym. Takie drzewa nie mogą podlegać ochronie. Mogą być niebezpieczne. Po 30, 40 latach topole zaczynają obumierać, usychać. Ich wygląd bywa mylący (choć w omawianym przypadku przy obejrzeniu drzew z bliska wyraźnie widoczny był zły stan kruchych drzew, ślady po odłamaniach konarów, posusz w koronach, ubytki próchnicze, zaburzenie statyki drzew). Miasta, nie tylko Tarnów, odchodzą od sadzenia topoli, te drzewa nie sprawdzają się w mieście. Zamiast usuniętych egzemplarzy nasadzimy nowe. Do 30 listopada przyszłego roku posadzimy tam dwa graby pospolite, już sporych rozmiarów" - słyszymy.

Kazimierz Walasz z Małpolskiego Towarzystwa Ornitologicznego nie zgadza się ze stanowiskiem urzędników. Jak przekonuje ich stan wcale nie był tak zły i jego zdaniem warto było je zachować. Walasz przyznaje, że starania mieszkańców o zabezpieczenie drzew mogły się rozminąć z już wydaną decyzją w tej sprawie. Jak jednak podkreśla, w takich sytuacjach powinien być brany pod uwagę nie tylko głos zwolenników wycinki, ale także pozostałych okolicznych mieszkańców. 

Zarząd Dróg i Komunikacji przekonuje, że nie wszystkie wnioski o wycinkę są z automatu uznawane. "Są i takie sprawy, w których odmawiamy wycinki, wystarcza przycięcie drzew. Bywa i tak, że gmina musi się tłumaczyć z niewycięcia drzew" - mówią przedstawiciele instytucji.

Przypominamy: Tarnów: protestują przeciwko zabudowie terenów zielonych na Piaskówce

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 09:51

    Uczennice III LO w Tarnowie wygrały finałowy pojedynek najnowszej odsłony Tarnowskiej Ligi Debatanckiej

  • 09:48

    Będzie remont fragmentów drogi z Tuchowa do Ryglic

  • 09:39

    Kurs pierwszej pomocy Kraków

  • 09:33

    Beskid Sądecki - jakie szczyty zdobywać w tym paśmie górskim?

  • 09:28

    Od kwietnia tarnowianie płacą więcej za wodę, ale to nie koniec podwyżek

  • 09:16

    999 czy 112? Który numer wybrać w sytuacji zagrożenia życia?

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię