"W sobotę kilkadziesiąt komitetów wyborczych, które zostały zarejestrowane zbiera się pod Warszawą, by podpisać wspólny wniosek o unieważnienie tych wyborów. Wniosek będzie m.in. dotyczył sposobu unieważniania podpisów, ponieważ definicja przyjęta przez Kodeks Cywilny w kwestii miejsca zamieszkania jest inna niż ta podjęta przez komisje wyborcze. To moim zdaniem poważny argument do unieważnienia wyborów" - tłumaczy Ciesielczyk.

Początkowo Koalicja Bezpartyjnych i Samorządowców próbowała zarejestrować listy w okręgu tarnowskim na podstawie podpisów. Ale kiedy podważono niemal połowy z nich, komitet wyborczy się z tego wycofał i próbował rejestracji w inny sposób. W większości przypadków był podany błędny adres, brakowało PESEL-u, a w 134 przypadkach widniały podpisy nieżyjących osób. Marek Ciesielczyk przekonuje, że komitet nie jest temu winny.

"Sto albo dwieście osób przynosi listę podpisów i nie ma możliwości by w ciągu dwóch tygodni zweryfikować te dane. Ten okres był najkrótszy, po 1989 roku. Komitety, zwłaszcza te obywatelskie, które nie mają milionowych subwencji jak duże partie, są w dość trudnej sytuacji. Dlatego chcą wystosować wniosek do Trybunału Sprawiedliwości, Sądu Najwyższego, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie o unieważnienie wyborów. I mam nadzieję, że będzie to wniosek skuteczny" - dodaje radny.

Sprawą po zawiadomieniu Okręgowej Komisji Wyborczej w Tarnowie zajmuje się prokuratura.

 

 

(Bartek Maziarz/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.