|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jak pachnie Małopolska? Sprawdź w Naukowieju

Jak ważne jest powietrze - odpowiedzi na to pytanie mogą od dziś szukać w centrum miasta tarnowianie. Na rynku w Tarnowie stanęła mobilna wystawa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon . Wystawa zamknięta jest w samochodowej naczepie, która nazwana została Naukowiej.

posłuchaj zwiedzających i animatorów

fot: Paweł Topolski

Nawet ponad 100 tysięcy uczniów z małopolskich szkół może zwiedzić mobilną wystawę „Naukowiej” przygotowaną przez Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon. To pierwsze przedsięwzięcie ekspozycyjne tej instytucji, która w połowie 2022 roku zyska stałą siedzibę w Krakowie.

Pierwsza wystawa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon poświęcona jest powietrzu. Jej premierowy pokaz odbył się w poniedziałek na Rynku w Tarnowie. „Takiego projektu w Polsce jeszcze nie było” – oceniła Anna Pieczarka, członek zarządu województwa małopolskiego. Jak podkreśliła, wszyscy zwiedzający skorzystają z atrakcji bezpłatnie.

Ekspozycja mieści się w naczepie ciężarówki. Jej ściany rozsuwają się, aby pomieścić ok. 25 osób, czyli jedną szkolną klasę. Do dyspozycji odwiedzających są m.in. okulary rozszerzonej rzeczywistości, mapa zapachów, animacje, powietrzne gry, możliwość zrobienia sobie pamiątkowego selfie.

Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu poinformował, że instalacje i urządzenia wykorzystywane na mobilnej ekspozycji mają pomóc uczniom w zrozumieniu zjawisk biologicznych, fizycznych, chemicznych dotyczących powietrza. Bardziej skomplikowane tematy wyjaśnią animatorzy.

Naczepa ma własne ogrzewanie, klimatyzację, wyposażona jest w windę oraz inne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Naukowiej będzie stał na tarnowskim rynku do piątku - w ciągu dnia zwiedzać będzie go tarnowska młodzież a od 16.00 dostępny będzie dla wszystkich mieszkańców.

Następnie na trasie znajdą Naukowieja się Żabno, Dąbrowa Tarnowska, Brzesko, Bochnia – Zarządowi Województwa zależy, aby projekt dotarł do najdalszych zakątków Małopolski, harmonogram wyjazdów dostępny jest na stronie www.naukowiej.pl.
 

Dyrektor Cogiteonu zaznaczył, że „Naukowiej” to projekt rozpisany do połowy 2022 roku, kiedy w krakowskiej dzielnicy Czyżyny powstanie siedziba Małopolskiego Centrum Nauki z dużą wystawą o człowieku. Wizyty wystawy w gminach mają też służyć poznaniu potrzeb dzieci i nauczycieli związanych z przyszłymi pokazami.

„Tworzymy wyjątkowe centrum nauki, które będzie mieć nie tylko dużą wystawę stałą, ale również własny program warsztatów. Chcemy, aby oferta była idealnie dopasowana do oczekiwań przyszłych zwiedzających” – zaznaczył Szymon Pitek, koordynator wystawy mobilnej „Naukowiej”.

Cogiteon, którego nazwa nawiązuje do łacińskiego "cogito" czyli "myśleć" oraz do "odeonu" czyli miejsca działań artystycznych i rozrywkowych, jest Instytucją Kultury Województwa Małopolskiego utworzoną uchwałą sejmiku województwa w listopadzie 2017 r.

Placówka, prezentująca i popularyzująca osiągnięcia współczesnej nauki, powstanie w krakowskich Czyżynach przy al. Bora-Komorowskiego na około 4 hektarach terenów w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Jej otwarcie planowane jest na połowę 2022 roku.

Powierzchnia użytkowa centrum - uwzględniająca zarówno wystawę stałą, jak i czasowe ekspozycje - ma wynosić ok. 12,5 tys. m kw. Koszt inwestycji, tj. budynku wraz z zagospodarowaniem otoczenia to ok. 91 mln zł. Część z tych środków pochodzi z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Najważniejsza ekspozycja Cogiteonu obejmie ponad 2 tysiące metrów kwadratowych powierzchni i będzie podzielona na pięć sekcji tematycznych. W każdej z nich znajdą się eksponaty, które będą zachęcać zwiedzających do samodzielnego przeprowadzania doświadczeń. Obecnie trwa konkurs na wstępną koncepcję scenografii wystawy stałej.

 

Agnieszka Wrońska/PAP/bp

 

80%
20%