|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jak bezpiecznie zrzucić się w wir przedświątecznych zakupów i rezerwacji w sieci?

Z konieczności nasze życie staje się coraz bardziej online. W związku z pandemią i zamknięciem wielu sklepów przerzuciliśmy się do sieci także z zakupami. Za klientami ruszyli tam jednak oszuści. Pokazują to także policyjne statystyki.

Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Od 1 września w Tarnowie doszło do ponad 160 różnego rodzaju oszustw, które zostały zgłoszone policji. Ponad 90% z tej liczby to oszustwa internetowe - przyznaje Paweł Klimek rzecznik tarnowskiej policji.

Jak jesteśmy oszukiwani? Sprzedawcy najczęściej nie wysyłają towaru, za który zapłaciliśmy - dlatego tak ważne jest sprawdzenie w sieci sklepu, w którym robimy zakupy. Najlepiej korzystać z poleconych stron i sklepów on line - warto też szukać sklepów internetowych, które działają także stacjonarnie. Naszą czujność powinna wzbudzić zbyt niska cena towaru, który chcemy kupić, lub brak konkretnych danych firmy czy sklepu: - Kiedy decydujemy się na zakupy internetowe, należy również rozważyć taką opcję, jak przesyłka za pobraniem. Wtedy mamy możliwość sprawdzenia towaru. - radzi Paweł Klimek.

Warto też pamiętać, że w przeciwieństwie do zakupów stacjonarnych, jeśli kupujemy towar non line, przysługuje nam 14 dni na jego zwrot.

- Nieważny jest powód, z jakiego rezygnujemy z danego towaru. Może nam się nie podobać, możemy po prostu zwyczajnie się rozmyślić, możemy znaleźć korzystniejszą ofertę. Warto pamiętać, że istnieją pewne wyjątki od odstąpienia od umowy w przypadku takich zakupów przez internet. Ograniczenia te dotyczą np. produktów, które mają krótki termin przydatności do użytku. Dotyczy to też produktów wyprodukowanych na specjalne zamówienie klienta, np. biżuteria z grawerem - wyjaśniała Magdalena Kras Pyzik, powiatowy rzecznik praw konsumentów w powiecie tarnowskim.

Końcówka listopada też czas, kiedy zaczynamy planować święta i sylwestra - niektórzy poza domem. Zakopiańska policja przyznaje, że już pojawiły się pierwsze podejrzane oferty noclegów pod Tatrami.

- W jednym z lokalnych tygodników znalazłem informację z ofertą wynajęcia domku na Podhalu, a zdjęcie przedstawiało budynek w stylu alpejskim w Szwajcarii. Policjanci już weryfikują, czy mamy do czynienia z oszustwem. Wszystko na to niestety wskazuje – mówi rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek.

Rezerwując świąteczny czy noworoczny wyjazd najlepiej sprawdzić go z pomocą zakopiańskich urzędników: - Na stronie Urzędu Miasta w Zakopanem można pod hasłem baza noclegowa sprawdzić legalnie działające obiekty hotelowe, apartamenty działające w naszym mieście. A gdyby nawet tak się zdarzyło, że danego obiektu na tej liście nie ma, pracownicy będą chcieli pomóc turyście w ustaleniu, czy taki obiekt działa legalnie.

Dodajmy, że badania rynku sprzedaży internetowej pokazują, że obroty sklepów on line w ostatnich miesiącach wzrosły nawet o ponad 400 procent, a zakupów on line korzysta już prawie 80 proc. Polaków. Rok temu na takie zakupy decydowało się 60 procent z nas.

A jeśli już niestety zdarzy się, że zostaniemy oszukani podczas zakupów on line - to sprawę można zgłosić na policje bez względu na to, na jaką kwotę zostaliśmy oszukani. Przydatne podczas takich zgłoszeń będą zrzuty ekranu z dokonanych transakcji i kopie przelewów bankowych.

 

Agnieszka Wrońska/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

0%
100%