|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Gmina Skrzyszów bada jakość powietrza. Poprosili o to sami mieszkańcy

Na prośbę mieszkańców na terenie gminy Skrzyszów pojawiło się 5 czujników kontrolujących poziom szkodliwych dla ludzi pyłów. Czujniki zostały zamontowane przy szkołach w Ładnej, Skrzyszowie, Łękawicy, Pogórskiej Woli i Szynwałdzie. Sprzęt kosztował gminę ponad 3 tysiące złotych. Odczyty z czujników dostępne są na stronie internetowej gminy.

Posłuchaj rozmowy z wójtem Skrzyszowa, Marcinem Kiwiorem

fot. B. Maziarz/archiwum RK

- Jest na stronie specjalny link. Są tam ostrzeżenia meteorologiczne. Wystarczy kliknąć i pojawia się spis miejscowości. Jak wejdziemy w daną miejscowość to widzimy wszystkie odczyty. Widzimy stężenie w danym dniu, danej chwili i średnie stężenie z całego tygodnia - mówi wójt Marcin Kiwior.

Pierwsze dni działania czujników wskazują, że na terenie gminy najczystsze powietrze jest w Szynwałdzie. Wójt Skrzyszowa przyznaje, że sprzęt nie jest najwyższej klasy, ale oddaje skalę problemu. "Mieszkańcy chcieli wiedzieć czy mogą iść biegać, czy teraz wietrzyć czy później. Tak to argumentowali i wydało nam się to słuszne. Wcześniej mieszkańcy patrzyli na tarnowskie czujniki, ale są one jednak w znacznej odległości od naszej gminy. Dzięki przychylności radnych i sołtysów zdecydowaliśmy się zakupić własne czujniki i teraz monitorujemy jakość powietrza w gminie" - podkreśla Kiwior.

Co ciekawe, mieszkańcy gminy Skrzyszów poprosili władze o zakup czujników za pomocą portalu społecznościowego. "Przez jeden z portali społecznościowych kilka osób pytało o te czujniki. To ważna inicjatywa mieszkańców" - przyznaje wójt Skrzyszowa.

Marcin Kiwior przyznaje, że codziennie kontroluje swoje profile na portalach społecznościowych i coraz częściej znajduje tam bezpośrednie prośby od mieszkańców. Jak się okazuje, Skrzyszów nie jest tu wyjątkiem. Małopolanie bardzo często wykorzystują internet do tego, żeby kontaktować się bezpośrednio z włodarzami swoich miast i wiosek. Na popularnych portalach społecznościowych ludzie proszą o łatanie dziur w drogach, o interwencje w sprawach osiedlowych lub krytykują poczynania rządzących.

Profile na portalach społecznościowych ma już większość wójtów i prezydentów małopolskich miast. Prezydent Tarnowa poprzez swój profil na Facebooku pytał ostatnio mieszkańców o bezpłatny parking przy tarnowskim dworcu. Roman Ciepiela dyskutował z internautami także o pomyśle wprowadzenia ruchu w centrum Tarnowa. W pobliskim Brzesku czy Borzęcinie, przez stronę internetową mieszkańcy mogli zasugerować władzom jakie zespoły muzyczne chcieliby usłyszeć podczas wakacyjnych imprez plenerowych.

 

 

 

(Agnieszka Wrońska/ko)

0%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 6

.

Czwartek, 20 kwietnia 2017, 08:17

@Jan Pawlica

To nie ja pisałem o końcu sezonu smogowego. Jednak faktem jest, że jego główne nasilenie przypada na okres zimowy i to nie z powodu palenia w piecach, jak próbują nam wmówić lobbyści piecowi, ale z powodu osłabionej cyrkulacji powietrza. Nie zgadzam się, że działania polegające na PROJEKTACH zjazdów zmienią w tej kwestii coś znacząco. Trzeba uczciwie powiedzieć, że w ostatnich czasach skutecznie ignorowano w Tarnowie wszystkie zagrożenia wynikające ze znacznego przekroczenia norm. Z resztą, cała ta kadencja Ciepieli to jest projekt.

Odpowiedz

Jan Pawlica

Środa, 19 kwietnia 2017, 21:39

@.

Sezon smogowy się NIE KOŃCZY. Smog będzie się okresowo pojawiał bo nie pochodzi wyłącznie z węgla. Jak widać, łatwo i bezmyślnie łykamy cyklicznie powtarzane teksty nawiedzonych. Jakie wnioski można wyciągnąć ze wskazań? Ano, że smog jest większy albo mniejszy. I nic więcej. A działania widać (projekt zjazdów z obwodnicy, wschodnia obwodnica miasta) to są konkrety.Zrozumcie, że smog nie zna granic i roznosi się z wiatrem na dziesiątki a nawet setki kilometrów.A czy ktoś pomyślał, żeby porządnie myć nawierzchnie utwardzone? To się wszystko wzbija w wyższej temperaturze.

Odpowiedz

.

Środa, 19 kwietnia 2017, 14:08

@Zainteresowany

Myślę, że nie zdemontują, ale warto przypilnować wójta Marcina, żeby w przeciwieństwie do jego kolegi z Tarnowa, wyciągnął ze wskazań jakieś wnioski. W Tarnowie są dwa profesjonalne punkty pomiarowe, które zimą wskazywały przekroczenia normy nawet o 500%. Panie redaktorze - proszę spytać w magistracie, co zrobiono w związku z tak zanieczyszczonym powietrzem. Głowa w piasek.

Odpowiedz

Zainteresowany

Środa, 19 kwietnia 2017, 13:57

W kwietniu. Akurat jak się sezon smogowy kończy. Super pomysł. A zdemontują w październiku, gdy się zacznie?

Odpowiedz

Wesoły Romek

Środa, 19 kwietnia 2017, 13:07

Z tymi dyskusjami Ciepieli to bym nie przesadzał. Po wpisie o przedłużeniu darmowego parkowania na P&J posypały się negatywne komentarze i sami zobaczycie co z tej dyskusji wyniknie. Pewnie głosy obywateli będą wzięte pod uwagę, jak w przypadku amfiteatru. Dla cierpliwych polecam przeglądnąć uważnie cały profil pana Romka. W przypadku pojawienia się jakiegokolwiek trudnego pytania, gospodarz profilu udaje że go nie dostrzega.

Odpowiedz

@

Środa, 19 kwietnia 2017, 11:43

Co na to Gmina Tarnów? Urzędnicy dalej nie widzą problemu?

Odpowiedz