|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Co dalej ze strażakami ochotnikami z Siedlca koło Tarnowa?

Prezes Zarządu Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Radłowie jest zaskoczony zapowiedzią odebrania wozu bojowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedlcu. Takie konsekwencje zapowiedział przed tygodniem w Radiu Kraków burmistrz Zbigniew Mączka, po tym jak ochotnicy z Siedlca pojechali do pożaru trawy, mimo że pili wcześniej alkohol. Sprawa wyszła na jaw, bo strażacy zderzyli się z samochodem osobowym. Atmosfera między burmistrzem i strażakami ochotnikami jest bardzo napięta.

Posłuchaj rozmowy Bartka Maziarza z burmistrzem Zbigniewem Mączką

Fot. Bartek Maziarz

Trzej strażacy ochotnicy z Siedlca, którzy brali udział w zdarzeniu zostali na razie zawieszeni. Wcześniej dwaj z nich, którzy pełnili funkcje w zarządzie tej jednostki, podali się do dymisji.

Jak podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków szef strażaków ochotników w gminie Radłów Roman Nowak taka sytuacja nie powinna mieć nigdy miejsca. "Oczywiście jest to czyn niegodny strażaka. Niemniej jednak myślę, że myśl, którą powziął pan burmistrz, o przekazaniu samochodu do innej jednostki, nigdy nie spełni się do końca. Apeluję też do radnych, żeby przemyśleli całą sprawę. To, że pozbawiliby społeczność lokalną zabezpieczenia pożarowego też musi być wzięte pod uwagę jako pierwsza zasadnicza sprawa" - mówi Nowak.

Burmistrz Radłowa odpowiada, że ostateczna decyzja w sprawie przydziału samochodu bojowego zostanie podjęta po wyborach nowego zarządu OSP w Siedlcu. Zbigniew Mączka uważa, że do dymisji powinien podać się naczelnik tej jednostki.

"Za całość akcji odpowiadał naczelnik. Za wysłanie samochodu, był też przy tej akcji w remizie. Próbował w nawet w Radiu Kraków tłumaczyć, że był przelotem i że nie wiedział, kto jedzie. Z naszych ustaleń wynika co innego. Naczelnik jako jedyny w tej jednostce jest dowódcą, który może dysponować sprzętem i wysyłać do akcji. Wystarczyło jedno proste pytanie: czy wszyscy są trzeźwi. Według mnie honorowo powinien podać się do dymisji. I wtedy zobaczymy na zebraniu, kto zostanie wybrany i zdecydujemy komu powierzyć wóz bojowy" - wyjaśnia Zbigniew Mączka.

Szef ochotników z Gminy Radłów nazywa takie postawienie sprawy szantażem.

Druhów zbulwersowały też słowa burmistrza o tym, że po wprowadzeniu ekwiwalentu dla strażaków ochotników, w całym kraju pojawiły się nieuzasadnione wyjazdy. Potwierdził to poniekąd przed tygodniem naczelnik ochotników z Siedlca.

 

Czytaj: Strażacy ochotnicy z Siedlca mogą stracić wóz bojowy

 

Prezes Zarządu Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Radłowie przekonuje, że taka opinia jest krzywdząca dla ochotników, którzy poświęcają swój czas i zdrowie na ratowanie innych. Roman Nowak mówił o tym, że w większości przypadków w gminie Radłów ten ekwiwalent, 10 złotych za godzinę, jest przez strażaków ochotników przeznaczany na działalność jednostek, np. na remonty i utrzymanie sprzętu.

Roman Nowak dodaje również, że w wywiadzie burmistrza w Radiu Kraków padło wiele krzywdzących i nieprawdziwych zarzutów. O rzekomych nieprawidłowościach przy wyborze zarządu gminnego czy też kłopotach we współpracy z nim oraz jednostką z Siedlcu. Roman Nowak szczegółowo się do nich odnosi w rozmowie z Radiem Kraków.

Posłuchaj rozmowy z Prezesem Zarządu Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Radłowie Romanem Nowakiem

 

 

(Bartek Maziarz/ew)

67%
33%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 3

Bartek Maziarz

Środa, 23 maja 2018, 12:23

@marek55

Osoba podająca się za kierowcę 0,27 promila w wydychanym powietrzu. http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/strazacy-ochotnicy-z-siedlca-moga-stracic-woz-bojowy/

Odpowiedz

marek55

Piątek, 18 maja 2018, 14:27

To ile alkoholu miał w wydychanym powietrzu kierowca? Czy któryś dziennikarzyna o to zapytał?

Odpowiedz

Strażak ochotnik

Piątek, 18 maja 2018, 10:41

Wóz zostawić, ale Żuka z '78 roku. Winnych zdymisjonować i pozbawić prawa do członkostwa w straży, na ich miejsce powołać innych.

Odpowiedz