|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Abp Muszyński i Adam Bartosz laureatami Nagrody im. ks. Musiała

Prymas-senior, profesor teologii abp Henryk Muszyński oraz muzealnik, prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Adam Bartosz zostali laureatami Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za 2018 r. - poinformował Jakub Drath z Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze".

posłuchaj Adama Bartosza

fot: Marcin Golec

Nagroda jest przyznawana osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego. Zostanie wręczona po raz jedenasty 1 marca podczas uroczystości w Urzędzie Miasta Krakowa.

Fundatorami nagrody, ustanowionej przez Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze", są: rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. Wyboru laureatów w dwóch kategoriach: za twórczość oraz za inicjatywy społeczne na rzecz dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej dokonuje kapituła, której przewodniczy rektor UJ.

Za rok 2018 kapituła postanowiła wyróżnić arcybiskupa-seniora archidiecezji gnieźnieńskiej, prymasa Polski w latach 2009-10, profesora teologii abp. Henryka Muszyńskiego.

W latach 1986-1994 z ramienia Konferencji Episkopatu Polski kierował on pierwszymi oficjalnymi strukturami, których celem miał być dialog chrześcijańsko-żydowski (była to podkomisja, a następnie Komisja Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem). W tym czasie inicjował i promował wykłady z dziedziny judaizmu na polskich uczelniach katolickich. Jako pierwszy polski biskup wziął udział we wspólnej modlitwie Żydów i chrześcijan w synagodze. Był też członkiem Komitetu Budowy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

"Abp Henryk Muszyński to człowiek dialogu, na wiele sposobów zaangażowany w przezwyciężanie bolesnej przeszłości i kształtowanie przyszłości w duchu wzajemnego poszanowania i pojednania. Jest on jednym z tych polskich hierarchów, którzy najbardziej stanowczo przypominają nauczanie Kościoła, że antysemityzm jest grzechem i nie da się go pogodzić z chrześcijaństwem" – podkreślił w przekazanym mediom komunikacie Drath.

Za działalność społeczną nagrodzony zostanie muzealnik, wieloletni emerytowany dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, a obecnie prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Adam Bartosz.

Bartosz opracował m.in. dwa szlaki turystyczne po żydowskich zabytkach miasta i po tamtejszym cmentarzu żydowskim. Z jego inicjatywy cmentarz ten został uporządkowany, a w 2017 roku rozpoczęto realizację dużego projektu jego renowacji. Adam Bartosz kierował też renowacją miejsca nazistowskiej zbrodni dokonanej na tarnowskich Żydach w Zbylitowskiej Górze oraz remontami cmentarzy żydowskich w Pilźnie, Brzostku, Gorlicach i Rzepienniku Strzyżewskim.

Rok temu Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała otrzymali: ks. prof. Michał Czajkowski, jeden z inicjatorów dialogu katolicko-żydowskiego w Polsce oraz katechetka z Mszany Dolnej Urszula Antosz-Rekucka.

Patron nagrody - zmarły 5 marca 2004 r. ks. Stanisław Musiał - był jezuitą, filozofem, wieloletnim publicystą "Tygodnika Powszechnego", orędownikiem współpracy katolicko-żydowskiej, członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

Za opublikowany w "Tygodniku Powszechnym" tekst "Czarne jest czarne", w którym apelował, by hierarchia Kościoła zareagowała na antysemickie wypowiedzi niektórych duchownych, ks. Musiał otrzymał nagrodę Grand Press w kategorii publicystyki (1998). Był laureatem Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej przyznawanej osobom badającym stosunki polsko-żydowskie i wkład polskich Żydów w kulturę polską.

 

Marcin Golec/PAP/bp

28%
72%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 19

Czwartek, 14 lutego 2019, 08:11

To nie Strasburg jest w okolicach Olkusza, to ty jesteś w okolicach Olkusza. czytanie ze zrozumieniem się kłania.

Odpowiedz

Poniedziałek, 11 lutego 2019, 12:24

Strasburg jest w okolicach Olkusza? Serdecznie gratuluję znajomości informatycznych i geograficznych :)))))))))))

Odpowiedz

Poniedziałek, 11 lutego 2019, 10:02

To dziwne że piszesz iż wyjechałeś, bo IP masz z okolic Olkusza. Twój prostacki styl pisania komentarzy jest bardzo rozpoznawalny. Łatwo znaleźć twoje obrzydliwe komentarze pod wieloma artykułami. Szkoda że nie wyjechałeś z Polski, bo takich "kulturalnych" mamy tu za dużo.

Odpowiedz

Poniedziałek, 11 lutego 2019, 09:32

Kulturalnie to rozmawiasz sam ze sobą, kiedy napadasz na innych kultura się kończy. Tekst o zawłaszczeniu Holocaustu przez Żydów jest tak absurdalny i chamski, że trudno się nawet do tego odnieść bez obrzydzenia. Skoro dziwią cię hebrajskie napisy na macewach, to świadczy to wyłącznie o brakach w twojej edukacji. Nie mam żadnych kolegów w kodzie, bo nie mieszkam w Polsce. Wyjechałem natychmiast po tym jak PIS doszedł do władzy, bo już wtedy wiedziałem, że tacy jak ty podniosą głowy.

Odpowiedz

Kibic

Poniedziałek, 11 lutego 2019, 08:58

Tak twierdzą amerykańscy Żydzi! Słabo z twoimi wiadomościami na ten temat.

Odpowiedz

Poniedziałek, 11 lutego 2019, 08:47

Z Żydami to na dwoje babka. Oczywiście, że byli Polakami, chociaż zawsze podkreślali swoją odrębność. Najlepiej widać to na cmentarzu żydowskim, gdzie każda macewa podpisana jest po hebrajsku, pomimo iż mieszkali w Polsce już od kilku pokoleń. Jednak w przypadku holocaustu, który Żydzi usiłują zawłaszczyć, ci Polacy już są podawani jako Żydzi. Poza tym ten chamski styl wypowiedzi zachowaj dla swoich kolegów z KODu, bo tu dyskutują ludzie kulturalni.

Odpowiedz

Poniedziałek, 11 lutego 2019, 07:54

Za tą szybę pancerną?????

Odpowiedz

Niedziela, 10 lutego 2019, 17:53

@widz

A Żydzi to nie Polacy? Ręce opadają jak się czyta coś takiego. We wrześniu 39 roku w Tarnowie Żydzi stanowili 45% mieszkańców miasta. Mieszkali tam od XV wieku, więc dłużej niż twoi przodkowie, choć pewnie i tak jesteś mieszkańcem miasta w pierwszym pokoleniu. Tak więc jeśli ktoś coś zafałszowuje to ty. Nie uda się pisowskim trollom napisać alternatywnej historii

Odpowiedz

widz

Niedziela, 10 lutego 2019, 17:03

Bartosz przez lata dyrektorowania muzeum całkiem zaniedbał polskie i chrześcijańskie dziedzictwo Tarnowa na rzecz wszelkich innych nacji z Tarnowem związanych. Strata, przesada, jednostronność, zafałszowanie!

Odpowiedz

Niedziela, 10 lutego 2019, 12:18

Dlaczego abp Muszynski nie potępił pochówku Adamowicza w Bazylice Mariackiej w Gdansku ?

Odpowiedz

cmentarz

Niedziela, 10 lutego 2019, 09:55

@Ernest

Jasne, podobnie jak niby Olga, która "jest ciekaw".

Odpowiedz

niemoc wciąż trwa

Niedziela, 10 lutego 2019, 07:29

Szczególne zasługi za upamiętnienie i dbałość za rampę kolejową z której w latach okupacji hitlerowskiej ruszały kolejowe transporty Polaków i Żydów do obozów zagłady rozsianych po całej Europie. Najwyraźniej pan Adam zapomniał o tym małym szczególe nie wspominając o roli UMT i szanownej komisji do tych spraw. Tak na marginesie to w czasie ostatniego remonty słynnego wiaduktu ul. Krakowskiej doszło do całkowitej dewastacji tego ważnego dla historii miasta miejsca. Ograniczono a nawet zmieniono wjazd do historycznej rampy kolejowej. Skandal.

Odpowiedz

Ernest

Niedziela, 10 lutego 2019, 03:13

@cmentarz

Ja napisałem tylko swój komentarz, nawet nie czytałem innych dwóch.

Odpowiedz

leon

Sobota, 9 lutego 2019, 20:02

Moje gratulacje, jestem pełen podziwu Pańskich dokonań. Życzę dalszych sukcesów.

Odpowiedz

Olga

Sobota, 9 lutego 2019, 18:04

Ja jestem ciekaw tego pożaru w muzeum dawno temu co się spaliła lista eksponatów a część zaginela?

Odpowiedz

cmentarz

Sobota, 9 lutego 2019, 17:24

@Ernest

Napisz kolejne trzy identyczne komentarze pod różnymi nickami, będziesz jeszcze bardziej wiarygodny.

Odpowiedz

Ernest

Sobota, 9 lutego 2019, 16:16

Bartosz to niby za co? Za te plakaty na cmentarzu?

Odpowiedz

Muzeum

Sobota, 9 lutego 2019, 14:32

Makabra, poniżej godności. Plakaty na cmentarzu drzewo w kominku?

Odpowiedz

Sobota, 9 lutego 2019, 11:34

Nagroda dla Bartosza? Żart jakiś? To chyba za te plakaty wyborcze na bramie cmentarza żydowskiego.

Odpowiedz