|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

79. rocznica pierwszego transportu do KL Auschwitz. Pierwszy wagon wyjechał z Tarnowa

W Tarnowie odbyły się uroczystości 79. rocznicy pierwszego transportu do KL Auschwitz. To właśnie stąd wyruszył transport z pierwszymi więźniami hitlerowskiego obozu zagłady.

Posłuchaj, co mówi Barbara Cyrek- Bugaj - wnuczka Stefana Cyrka, legionisty i uczestnika pierwszego transportu

Fot. P. Topolski

Podczas uroczystości w Tarnowie przypomniano sylwetki 728 mężczyzn, którzy brali udział w pierwszym transporcie. Dziś żyje już tylko jeden jego uczestnik Kazimierz Albin. Ze względu na stan zdrowia nie mógł wziąć udziału w tarnowskich obchodach.

Na uroczystościach co roku pojawiają się jednak rodziny uczestników pierwszego transportu. Pani Barbara Cyrek- Bugaj - wnuczka Stefana Cyrka, legionisty i uczestnika pierwszego transportu - do Tarnowa przyjeżdża od 10 lat. "Przyjechałam szukać śladów mojej rodziny. Z zawodu jestem lekarzem. Zdaję sobie sprawę, co ci ludzie przeszli, nie mając picia, jedzenia, będąc bitym. O tej zbrodni po prostu należy pamiętać" - podkreśla w rozmowie z reporterką Radia Kraków. 

Tarnów od kilku już lat stara się o stworzenie minimuzeum w wagonie kolejowym, którym wywieziono z miasta pierwszych więźniów obozu KL Auschwitz. Na razie pomysł utknął w gąszczu przepisów, pół roku trwa już procedura przekazania wogonu przez PKP miastu. 

Ryszard Lis z Towarzystwa Opieki nad KL Auschwitz liczy, że uda się wszystko przygotować na 80. rocznicę tamtych wydarzeń. Przypadnie ona w przyszłym roku. Wagon, zgodnie z planami, ma stanąć obok tarnowskiego pomnika upamiętniającego pierwszy transport - będzie można do niego wejść i przypomnieć sobie historię 728 więźniów, którzy wyruszyli nim do obozu. "Chciałbym, by odtworzono pierwsze trzy przedziały, a następnie będzie otwarta przestrzeń z ekspozycją" - podkreśla Ryszard Lis. 

Na wystawie znajdą się zachowane zdjęcia z pierwszego transportu oraz historie jego uczestników.

14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci.  Z 728 więźniów deportowanych z Tarnowa do KL Auschwitz wojnę przeżyło 298 Polaków, 272 osoby zginęły, los 158 jest nieznany. 
 
 

(Agnieszka Wrońska/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

100%
0%