|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W Nowym Sączu po raz kolejny wraca temat przebudowy maślanego rynku

To tradycyjne targowisko w samym centrum miasta. Władze miasta przedstawiły dość futurystyczną koncepcję zagospodarowania tego terenu.

Posłuchaj rozmowy z architektem Jakubem Potoczkiem

Fot. Bartosz Niemiec

Pod targowiskiem, które dziś bez wątpienia nie jest wizytówką sądeckiej starówki, ma powstać czteropoziomowy parking na tysiąc miejsc. Na powierzchni planowana jest hala targowa z trawiastym dachem. Tuż obok, w miejscu dawnej komendy straży pożarnej, prezydent chce, by powstał szklany biurowiec dla potrzeb nowego Urzędu Miasta. "To byłaby rewolucja w Nowym Sączu, bo pojawiłoby się ponad 1000 miejsc, a do tej pory w sądeckiej strefie miejsc do parkowania jest niewiele ponad 700. Byłaby to brama dla sądeczan i gości do starego miasta, a do tego świetnie skomunikowałoby rynek maślany z resztą miasta" - przekonuje prezydent Ludomir Handzel. Dodaje, że dzięki inwestycji poprawiłyby się też warunki pracy kupców, którzy nie mają dostępu do wody czy ubikacji.

Kupcy w obawie przed utratą miejsc pracy, a w przyszłości znacznego wzrostu opłat za czynsz uważają, że projekt przebudowy nie powinien być aż tak śmiały. "Gdzie podzieje się handel w czasie remontu? To nie będzie inwestycja, która potrwa dwa, trzy tygodnie. I tak płacimy bardzo dużo za wynajem ławek, ciężko jest zarobić cokolwiek. A jak ceny wzrosną, to i znikną klienci. U nas zakupy robią emeryci. Bogaci chodzą do luksusowych sklepów" - przekonują w rozmowie z reporterem Radia Kraków kupcy.

Przypominają też, że nowe targowisko w Limanowej świeci pustakami. Kilka lat temu stragany urządzono na kilkupoziomowym parkingu. Opłaty za czynsz są jednak zbyt duże dla handlujących, a obiekt stracił charakter targowiska. 

 

Wybudowane za kilka milionów złotych targowisko w Limanowej wciąż świeci pustkami

 

Zdaniem Jakuba Potoczka, sądeckiego architekta, inwestycja jest pilna, a wraz z budową parkingu warto rozważyć zmianę całego układu komunikacyjnego w centrum. "Musimy myśleć perspektywicznie, trzydzieści, czterdzieści lat do przodu. Samochodów nie ubędzie, a rynek już się wyludnia. To widać na takich ulicach jak Jagiellońska. Wszyscy kupują tam, gdzie mogą praktycznie podjechać autem pod ladę" - zauważa Jakub Potoczek. (Cała rozmowa do posłuchania wyżej). 

To kolejny już projekt zagospodarowania rynku maślanego. Pierwszy konkretny pojawiał się w 2012 roku, kiedy strażacy przeprowadzili się do nowej komendy. W budynku miała powstać hala targowa, a w miejscu obecnego placu dwupoziomowy parking. W ramach tych planów również ulica Sobieskiego miała zostać "wyprostowana".

 Czytaj: sądeccy strażacy przeprowadzą się do nowej siedziby

Dwa lata temu ówczesny dyrekotr Wydziału Architektury w sądeckim magistracie przedstawił nową koncepcję, również z kilkupoziomowym parkingiem na kilkaset miejsc z wjazdem od ulicy Bulwar Narwiku. Na powierzchni planowano stragany. Plany jednak odłożono, ponieważ miasto realizowało kosztowne inwestycje – najpierw budowę północnej obwodnicy miasta, a później nowego mostu Heleńskiego. Pojawiały się także spore problemy z własnością działek. Teraz szanse na realizację projektu również są nikłe – miasto nie ma pieniędzy na budowę stadionu Sandecji, czy wkład własny na odnowienie Parku Strzeleckiego, na którą poprzedni prezydent zdobył ponad 30 milionów złotych dotacji.

 

Fot. Bartosz Niemiec

 

 

(Bartosz Niemiec/ew) 


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

71%
29%