Mamy jednak wiele nowych pomysłów, które dla poprawy jakości powietrza wspólnie łatwiej będzie realizować, bo inaczej rozmawia się z poziomu Nowego Sącza, a inaczej, gdy wiele gmin aplikuje o to samo – mówi Grzegorz Tabasz, dyrektor wydziału ochrony środowiska w sądeckim magistracie.

Wspólnie staramy się o środki i wspólnie będziemy działać, by ograniczyć niską emisję - to błękitny węgiel, podłączanie do gazu, edukacja ekologiczna, to wszystko wymaga współpracy. Jak dodaje Grzegorz Tabasz, zamówienie większej ilości błękitnego węgla spowoduje znaczny spadek ceny paliwa. Dziś tona takiego węgla kosztuje 1 tysiąc 600 złotych. Samorządy liczą, że dzięki wspólnej akcji cena będzie mniejsza o kilkanaście procent.

Jeszcze w kwietniu zaczną się rozmowy z producentem, gminy wystąpią o wspólny pakiet zamówień. W pierwszej kolejnośći będą to zamówienia przeznaczone dla opieki społecznej, która pomaga zaopatrzyć się najuboższym w paliwo.

- Razem możemy zdziałać więcej – uważa Andrzej Romanek, wójt gminy Łososina Dolna - wszyscy chcemy, żeby żyło się nam tutaj lepiej i zdrowiej i wspólnymi siłami uda się to osiągnąć. To jest nasza Sądeczcyzna. Jak tu będziemy żyć, zależy od nas wszystkich.

Akt Czystego Powietrza podpisały gminy: Gródek nad Dunajcem, Nawojowa, Chełmiec, Szczawnica, Korzenna, Podegrodzie, Kamionka Wielka, Łącko, Łososina Dolna oraz Nowy Sącz, a także spoza Sądecczyzny – Wolbrom. Wkrótce do porozumienia mają dołączyć gminy: Piwniczna-Zdrój, Muszyna, Rytro, Grybów, Stary Sącz.

 

 

 

Bartosz Niemiec/bp