|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Sądeckie Centrum Onkologii przyjmie pacjentów dopiero w styczniu

Otwarty przed miesiącem Ośrodek Onkologii przy Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Sączu już w listopadzie miał przyjąć pierwszych pacjentów. Niestety wszystko opóźni się o co najmniej dwa miesiące.

fot.archiwum


Powodem opóźnienia są odbiory techniczne, które wykazały błędy wykonawców.

-Teraz ekipy budowlane uwijają się by usunąć niedoróbki- przyznaje dyrektor sądeckiego szpitala Artur Puszko.

Usuwanie tych niedoróbek zajmie kilka tygodni. Dopiero w grudniu szpital będzie mógł wystąpić do wojewody o wpisanie ośrodka na listę placówek medycznych i wtedy wystąpić o kontrakty do Narodowego Funduszu Zdrowia. To oznacza, że pierwsze oddziały ruszą dopiero na początku przyszłego roku.

-Od stycznia zacznie funkcjonować chemia stacjonarna i chemioterapia. Również chirurgia i ginekologia onkologiczna ruszą od stycznia. Myślę, że uda się też uruchomić onkologię kliniczną czyli hematoonkologię- zapewnia Artur Puszko.

Optymistyczne jest to, że obok usuwania usterek rozpoczął się już montaż drogich, specjalistycznych urządzeń, dzięki którym sądeccy pacjenci uzyskają dostęp do najnowocześniejszej diagnostyki i zaawansowanych metod leczenia. Jest to między innymi akcelerator liniowy wraz z potrzebnym osprzętem.

- Są to urządzenia na poziomie światowym. Tylko dwie firmy na świecie produkują akceleratory służące do radioterapii czyli naświetlania nowotworów- mówi Puszko.

Druga dobra wiadomość jest taka, że szpital ma już zapewnione środki na zakup drugiego akceleratora niezbędnego do zapewnienia pełnej skuteczności leczenia. Oba urządzenia mają być gotowe do pracy w połowie przyszłego roku.

Warto przypomnieć, że sądecka onkologia będzie jedyną tego typu placówką na południe od Krakowa, która opieką obejmie ok. pół miliona mieszkańców od Nowego Targu po Gorlice. Koszt jej budowy wraz z wyposażeniem sięga 80 mln zł.

Sławomir Wrona/aw


0%
0%