- Trzeba mieć szacunek do sądeckich i nie tylko sądeckich sybiraków – mówi Handzel. - Do żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza z 17 września 1939 roku a także do wielu ofiar armii sowieckiej w 1944 i 1945 roku na ziemiach polskich.

Pytany o sytuację sądeckiej oświaty w związku niżem demograficznym, L. Handzel opowiada się za szukaniem kompromisu. Chodzi o sytuację, w której niż powoduje, że ubywa uczniów, zmniejsza się subwencja i tym samym utrzymanie szkół drogo kosztuje. Zdaniem wielu obserwatorów samorządy muszą albo pogodzić się z rosnącymi dopłatami do szkół albo podjąć decyzję o zamknięciu części z nich.  

- Musimy pamiętać o tym, że oświata w Nowym Sączu jest zarządzana w sposób niewłaściwy. Czy nas stać na taka rozrzutność jak przy słynnej subwencji dotyczącej jednej z sądeckich szkół, kilka milionów złotych straty. Kolejnych kilka milionów w przypadku przedszkoli. – uważa L. Handzel.


Na górze strony można posłuchać całej rozmowy z Ludomirem Handzlem, kandydatem Koalicji Nowosądeckiej na prezydenta Nowego Sącza. Kandydat odpowiada w niej m.in. na pytanie dotyczące jego kontrowersyjnej wypowiedzi sprzed kilku lat, kiedy stwierdził, że jeśli pracownikom w sądeckim Newagu nie podobają się niskie zarobki, to w poszukiwaniu lepszych warunków mogą wyjechać za granicę.


Na niespełna trzy tygodnie przed wyborami, na sądeckich częstotliwościach 90.00, 102.1 oraz 97.4 FM przeprowadzamy rozmowy ze wszystkimi pięcioma kandydatami na prezydenta Nowego Sącza. W kolejnych dniach rozmawiać będziemy z Grzegorzem Fecko (PO), Arturem Czerneckim (Solidarni Sądeczanie), Kazimierzem Fałowskim (Nowa Prawica) i obecnym prezydentem miasta Ryszardem Nowakiem (PiS). Podsumowaniem będzie druga debata Radia Kraków 12 listopada o godz. 18.00. Do udziału ponownie zaproszeni zostali wszyscy kandydaci na prezydenta Nowego Sącza.  

 

 

(Sławomir Wrona/ko)