"Tylko kolejny etap odmulania jeziora może spowodować, że w czasie ulew przyjmie więcej wody i zatrzyma falę powodziową, a także wpłynie to na podniesienie atrakcyjności akwenu" – wyjaśnia Zygmunt Paruch. "W ostatnich latach forsowałem pomysł utworzenia sztucznych wysp, tam, gdzie naturalnie już ukształtował się pod to teren, gdzie w tej chwili rosną już nawet duże drzewa. Wystarczy tam zdeponować warstwę tego mułu, który będzie się odsączał, całość zagospodarować roślinnością. To wszystko może jeszcze kiedyś uatrakcyjnić obraz jeziora" - tłumaczy prezes elektrowni.

Związek Gmin Jeziora Rożnowskiego ma projekt takiego przedsięwzięcia. Problemem są jednak pieniądze – na początku lat 2000 zadanie wyceniono na pół miliarda złotych, dlatego Zygmunt Paruch uważa, że przyszły rząd powinien zdecydować o współfinansowaniu inwestycji z budżetu państwa.

Jego propozycje popierają wójtowie Gródka nad Dunajcem i Łososiny Dolnej. Gminy każdego roku ponoszą spore koszty związane z wyławianiem ton odpadów, które po każdej ulewie wpływają do jeziora rzekami i potokami. - To bardzo poważny problem. Powinien być uregulowany ustawowo. My musimy te śmieci utylizować, koszty ponoszą mieszkańcy - podkreśla wójt Gródka nad Dunajcem Józef Tobiasz. "Jakość tego akwenu jest dla nas ważna, bo od tego zależy majętność mieszkańców każdej z gmin. To tu bowiem opiera się miejscowy biznes turystyczny" - dodaje wójt Łososiny Dolnej Andrzej Romanek.

Kandydat PiS do sejmu Zygmunt Paruch proponuje, by na fundusz samorządowy składały się przede wszystkim gminy leżące w zlewni Dunajca oraz Urząd Marszałkowski. Za pieniądze powinny zostać zakupione specjalne statki do wyławiania odpadów.

 

 

(Bartosz Niemiec/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.