|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Przymrozki i opady śniegu w kwietniu. Plantatorzy i pszczelarze są pełni obaw

Rolnicy i sadownicy drżą o swoje plony. Kwietniowe przymrozki mogą zniszczyć ich uprawy - dotyczy to zarówno owoców jak i warzyw. O swoje pszczoły niepokoją się z kolei pszczelarze.

Posłuchaj materiału Marty Tyki

Fot. Damian Radziak

Minusowe temperatury w kwietniu nie są zaskoczeniem dla plantatorów. Problem jednak polega na tym, że wiosna zawitała do nas w marcu i skutecznie pobudziła rośliny do życia. Każdy spadek temperatury może być dla upraw niemal zabójczy. Najbardziej narażone na mróz są owoce pestkowe jak: brzoskwinie, wiśnie i śliwki, ale też porzeczki i truskawki. O swoje plony boją się też producenci jabłek. 

"Jeśli w kwietniu będzie dalej tak zimno, to jabłonie padną. W Lubelskiem wszystko pomarzło. A jabłoni nie da się przed tym uchronić" - mówi Radiu Kraków Bogumiła Prusak z Łososiny Dolnej.

Plantatorzy na razie nie liczą strat. Jak mówią, przed nami jeszcze „zimna zośka” i „zimni ogrodnicy”, czyli wiosenne przymrozki. Wiadomo na pewno, że tegoroczne nowalijki pojawią się na naszych targach ze sporym opóźnieniem. Czy wpłynie to na ceny produktów?

"Na razie nie ma co straszyć konsumentów" - kwituje Józef Sułkowski ze Spółdzielni Ogrodniczej Ziemi Sądeckiej. 

Większe obawy mają natomiast hodowcy pszczół. "Pogoda zaskoczyła pszczoły w okresie najbardziej intensywnego rozwoju, można to nazwać wymianą pokoleniową. Stara pszczoła zimowana ginie, zastępuje ją młoda pszczoła i robi się przerwa w rozwoju. Był świeży dopływ pożytku nektarowego, który został zahamowany. Przełoży się to na pewno na mniejszą ilość miodu" - niepokoi się Stanisław Kowalczyk, prezes Karpackiego Związku Pszczelarzy w Nowym Sączu. 

 

 

(Marta Tyka/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0