|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Poeta, sądeczanin Andrzej Górszczyk uhonorowany medalem Gloria Artis

Poeta, satyryk, artysta kabaretowy i żeglarz Andrzej Górszczyk został w poniedziałek odznaczony przez wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Medal jest "skromnym wyrazem wdzięczności" - powiedział Gliński.

fot PAP/Jakub Kamiński

Uroczystość odbyła się w podwarszawskim Nieporęcie, gdzie laureat zatrzymał się w trakcie rejsu żeglarskiego do Szczecina.

Wicepremier Gliński zwrócił uwagę na "aspekt społeczno-buntowniczy" działalności Górszczyka, który jest m.in. autorem pieśni uważanej za jeden z hymnów opozycji. "Solidarność to jest dla nas coś szalenie ważnego, to jest ślad istotnie naszej tożsamości (...) Gratulujemy i dziękujemy za pana dokonania i za pana pasję żeglarską" - powiedział Gliński dodając, że on sam wielokrotnie żeglował po polskich rzekach. "Ten Srebrny Medal Gloria Artis to jest skromny wyraz wdzięczności" - dodał minister kultury.

W uroczystości wziął także udział minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Szef MSWiA powiedział, że Górszczyk jest dla niego "niesamowitą inspiracją, jak można w życiu mieć pasję". "Dzięki Andrzejowi - i dzięki jego twórczości literackiej - wiem, że jest świat poza polityką" - podkreślił Brudziński.

"Ta pasja pana Andrzeja Górszczyka objawiła się chociażby w tym, że dwukrotnie przepłynął Wisłę" - zauważył minister spraw wewnętrznych i administracji. Dodał, że odznaczony tym razem "z inspiracji ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka" z okazji Światowych Dni Morza, które po raz pierwszy odbędą się w Polsce, a rozpoczną się w czerwcu w Szczecinie, dopłynie do Szczecina od granicy z Białorusią. "Tu jest jeden z etapów tej podróży" - wyjaśnił Brudziński.

Dodał, że to on poprosił ministra kultury, żeby odznaczył Górszczyka "za cały dorobek literacki".

Górszczyk powiedział, że jest zaszczycony i czuje się zobowiązany, żeby znowu napisać książkę. "Myślę, że będzie to książka o moich znajomych politykach, mam zamiar ich też wyśmiać. Natomiast teraz skupię się na rejsie. Myślę, że mam około 80 proc. szans, że dopłynę do Szczecina w czasie, jak nie będę miał poważnych awarii" - powiedział laureat.

W rozmowie z PAP przyznał, że był zaskoczony tym wyróżnieniem, ale jest "bardzo zadowolony". Jak mówił, w prasie podziemnej napisano, że jego "Ballada o marynarzach z Titanica" była "+mane, tekel, fares+ (policzone, zważone, podzielone - PAP) tamtego ustroju".

Andrzej Górszczyk, poeta, pedagog i artysta kabaretowy, jest autorem m.in. słynnej piosenki o orkiestrze z Titanica, która grała, gdy transatlantyk tonął, a która u progu okresu polskich przemian stała się jednym z hymnów opozycji.

PAP/bp

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 1

arturski

Wtorek, 15 maja 2018, 01:37

Gratuluję, ażeby przyjąć cokolwiek od Glińskiego należy być naprawdę odważnym.

Odpowiedz